Újra nekifut a Fidesz a megbuktatott plakáttörvénynek
További Belföld cikkek
- Hatalmas torlódásra kell számítani az M3-as és az M5-ös autópályákon, az M1-esen akár két órával is nőhet a menetidő
- Orbán Viktor: Sosem szerettem azokat a politikusokat, akik elhárították a felelősséget
- Súlyos baleset történt Debrecenben, a buszmegállóba hajtott egy autó
- Orbán Viktor: Brüsszel Magdeburgot akar csinálni Magyarországból
- Bombariadó miatt megszakadt egy buli Budapesten, több ezren maradhattak hoppon
Miután a Fidesz által kezdeményezett plakáttörvény kétharmados részei elbuktak, miután Áder János államfő visszaküldte a parlamentnek az elfogadott részeket, és miután Kövér László házelnök újabb nyári ülést lengetett be, nem meglepő döntés született.
Kósa Lajos, a Fidesz frakcióvezetője az M1-nek azt mondta: felhatalmazást kapott a Fidesztől, hogy kezdeményezze a rendkívüli ülés összehívását az úgynevezett plakáttörvénnyel kapcsolatban. ennek az a célja, hogy ezt a törvényt "valamilyen módon lezárjuk".
Úgy tudjuk, a tervek szerint jövő péntekre, esetleg rá következő péntekre tervezik az ülést időpontját.
Kósa Lajos szerint érthető, hogy az államfő visszaküldte a törvényt a parlamentnek, mivel a kétharmados paragrafusokat nem szavazták meg, csak azokat, amelyekhez feles többség kell, és a feles részek "csak a hatálybaléptetésről és a paragrafusok átszámozásáról szóltak".
Mit szeretne a Fidesz?
A „burkolt párfinanszírozás megakadályozásáról és az átlátható kampányfinanszírozás biztosításáról” elnevezésű törvényjavaslat azt mondta volna ki, hogy
- a törvényben leírt kampányidőszakon (vagyis a választást megelőző három hónapon) kívül jogellenesen szerzett vagyoni előnynek minősülne, ha egy párt a piaci listaáron alul vásárol plakáthelyeket;
- politikai plakátot csak az tehet közzé, aki az árjegyzékét leadta az Állami Számvevőszéknek, és a honlapján is közzéteszi, hogy mennyiért adott el plakáthelyeket pártoknak;
- és az Állami Számvevőszék felé a szavazás után 15 napon belül el kell számolnia a plakáthelyet eladónak azzal, hogy milyen és mennyi politikai plakátot tett ki.
Gulyás Gergely azt is kezdeményezte, hogy kampányidőszakon kívül egyáltalán ne lehessen párt- és kormányérdeket szolgáló politikai hirdetést kitenni. Ezt a kormány valószínűleg a hozzá lojális szervezetek hirdetéseivel játszhatta volna ki, és azzal, hogy politikai helyett tájékoztató jellegűnek minősítenek egyes hirdetéseket, például az „Állítsuk meg Brüsszelt!” kampányhoz hasonlókat – kétharmad híján azonban ez a terv is elbukott.
A plakáttörvény módosítását - bár fideszes erről elsősorban csak háttérben beszélnek - a Jobbik plakátkampánya váltotta ki.