Engedély nélkül kerülhetett be az e-jegy a jegyautomatás projektbe
További Belföld cikkek
- Magyar Péter Sulyok Tamás helyébe lép
- Publicus: Még a Fidesz-szavazóknak sem tetszett a Menczer–Magyar csörte
- Csaknem 700 millió forintot költött az állam a volt köztársasági elnökökre az elmúlt két évben
- Budapest számos pontján összeomlott a palackvisszaváltó rendszer
- Életet menthet, ha felfigyelünk erre a néhány jelre a hideg időben
Mint az korábban kiderült, a BKK egy korábbi, az utcai jegykiadó automaták telepítésével és üzembentartásával kapcsolatos szerződését utólag egészítette ki a webes jegyárusító rendszer fejlesztési megbízásával. Az eredeti szerződésben a T-Systems kapta a jegyautomatás megbízást.
Igen ám, csakhogy a jegykiadó automaták fejlesztési projektjét a Főváros kezeli, mert az önkormányzat biztosítja hozzá az uniós forrást is magába foglaló pénzügyi hátteret, ahogy a 24.hu is megírta. A BKK ebben a projektben a megvalósító, és a Főváros mindvégig igen rövid pórázon tartotta.
A Fővárosi Közgyűlési bizottság üléseinek jegyzőkönyveiből az derül ki, hogy a jegykiadó automaták - az úgynevezett TVM, Ticket Vending Machine - projektje ügyében a szerződés legkisebb módosításait is a szavazásra bocsátották. Például amikor a 2016-ban fel nem használt 100 ezer forintot átcsoportosították 2017-re, vagy amikor az addigra már háromszáz egységből álló automata-hálózatot kemény 10 darab új automatával bővítették.
Ehhez képest a TVM-projekt módosításai közt nyoma sincs annak, hogy a Főváros kérte volna egy webes e-jegy kifejlesztését, amihez idén december végéig havi 22 225 000 forint plusz áfa üzemeltetési díj tartozik, ami január 1-től valamiért havi 25 225 000 forint plusz áfára nő.
A BKK és a T-Systems közötti szerződések idén július 13-án, tehát az e-jegy bevezetése napján aláírt 3. számú módosításában található meg minden, ami az e-jegy létét kívánja alátámasztani. Meglepő, hogy a két cég már 2016. december 22-én fejlesztési szándékmegállapodást kötött, amelyben a BKK jogi kötelezettségek nélkül támogatta a T-Systems-t, hogy 2017-ben nyugodtan végezzen el fejlesztéseket a jegyrendszeren.
De még az is bekerült ebbe a szerződésmódosításba, hogy a TVM részben az Európai Unió támogatásával jött létre, ezért szükség lehet utólagos szabályossági vizsgálatra a Miniszterelnökség Közbeszerzési-felügyeleti Főosztálya által. A BKK és a T-Systems pedig a szerződés alapján vállalta, hogy amennyiben probléma van a webes megoldással, azt úgy módosítják majd, hogy lehetővé váljon az uniós források igénybe vétele.
Mint azt írtuk, a BKK nem vállalt jogi kötelezettségeket a T-Systems fejlesztéseire, ám a szerződés szerint csak addig, amíg nem ír alá a két cég jogi kötelezettséget is jelentő szerződést. Ez viszont már megtörtént, Dabóczi Kálmán BKK-vezér megrendelőként, Lakatos András T-Systems-vezér pedig vállalkozóként aláírt egy közös jegyzőkönyvet az online webshop megnyitásáról.
Már csak azt nem tudjuk, hogy a T-Systems-nek egészen pontosan mit kellett leszállítania. A közzétett szerződésmódosítás végéről ugyanis lemaradt a második melléklet, amely a webes értékesítési szoftver, valamint az ellenőri készülékek pontos műszaki leírását tartalmazná. Azért is lenne izgalmas látni a műszaki specifikációt, mert a szerződés kitér arra is, hogy a megrendelő BKK átadhatja az ellenőri applikációt a MÁV-Startnak. Ahhoz viszont, hogy az app a vasúti eszközökön is működjön, azt eleve úgy kell kifejleszteni, hogy kompatibilis legyen.
A BKK és a T-Systems korábbi közös sajtótájékoztatóján az is elhangzott, hogy a vizes vb és a bevezetés időpontja között nincs összefüggés. Ehhez képest a szerződésmódosítás első mellékletében szó szerint az áll, hogy "a TVM rendszer a korábbiakban nem rendelkezett webes értékesítési felülettel és lehetőséggel, ezt a funkciót a FINA Világbajnokság alatti zökkenőmentes díjtermék-értékesítés megvalósíthatósága érdekében szükséges bevezetni".
Megkérdeztük a BKK-t és a Fővárost, hogy
- Milyen felhatalmazás alapján került módosítás a TVM-szerződésbe?
- Milyen költségvetésből finanszírozzák az e-jegyet?
- Veszélyezteti-e az uniós támogatást a TVM projekt új elemmel történő bővítése?
- Hol található meg az e-jegy műszaki dokumentációja?
- Valóban több mint fél éve, 2016 december 22-e óta tudott, hogy lesz e-jegy?
Egyelőre csak a BKK válaszolt, íme:
A BKK online értékesítési rendszerének bevezetése alatt kialakult helyzet tisztázására Tarlós István főpolgármester átfogó vizsgálatot rendelt el. A témával kapcsolatban a vizsgálat lezárásáig nem tudunk információt adni.
A Magyar Idők szombati cikke szerint a polgári titkosszolgálatok és a Belügyminisztérium kibervédelmi szervezete is vizsgálja a BKK rendszere elleni szervezett kibertámadásként kezelt ügyet.
Borítókép: Balogh Zoltán / MTI.