Szijjártó a kvótaítéletről: A csata most kezdődik
További Belföld cikkek
- Teljesen kiégett egy hajó a Tiszán
- Sokan azt hitték, médiahack, de igaz: örökre bezárja kapuit a MikulásGyár
- Káoszról számolt be a bombariadó miatt megszakadt fővárosi buli egyik résztvevője az Indexnek
- Nyolcszáz hátrányos helyzetű gyermek látogatott el a Parlamentbe
- Emelkedik a hivatalból kirendelt igazságügyi szakértők óradíja
"Az Európai Bíróság ítélete felháborító és egyúttal felelőtlen is, veszélyezteti egész Európa biztonságát és jövőjét, és mindenképpen ellentétes az európai nemzetek érdekeivel" - reagált Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Magyarország számára negatív kvótaítéletre a Trócsányi László igazságügyi miniszterrel tartott sajtótájékoztatóján.
Szijjártó szerint politikai döntés eredménye az ítélet, nem jogi, nem szakmai döntés született
a politika megerőszakolta a jogot és az európai értékeket.
A miniszter szerint az ítélet "nyíltan legitimálja az Európai Bizottság joghatóságát és hatalmát a tagállamok helyett és felett, ami elfogadhatatlan, mert semmiféle hatalma nem lehet a nemzetek felett".
Szijjártó: Harcolni fogunk!
A döntés teljes mértékben elfogadhatatlan!
- mondta a miniszter, aki mindenkit biztosított, hogy a kormány megvédi az ország biztonságát. Amennyiben továbbra is erőlteti az Európai Bizottság a kvótát és "bevándorlókat akar idetelepíteni, harcolni fogunk továbbra is".
Az igaza csata csak most kezdődik!
"Bevándorlókat ezen kvóta alapján nem vagyunk hajlandók befogadni" - mondta Szijjártó, aki azt ígérte minden jogorvoslatot ki fog használni a kormány, de konkrétan nem nevezte meg, mire gondol.
Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy a bírósági döntés semmilyen kényszerbe nem hozza a magyar kormányt, senkit nem kell befogadni, "végrehajtási kényszerünk nincs". A miniszter szerint a döntés arról szól, hogy a kvótáról szóló belügyminiszteri tanács döntése jogszerű volt. Vagyis az Európai Bizottságnál pattog a labda, hogy mit lép erre.
Az előttünk álló "csatában" a V4-ek szolidaritására számít a kormány, Szijjártónak múlt héten a cseh és a szlovák kollégája is azt mondta, hogy támogatja a további harcot. Ugyanakkor a szlovák kormány most más szellemben reagált a döntésre, Miroslav Lajcák szlovák külügyminiszter azt mondta : a szlovák kormány tudomásul veszi, tiszteletben tartja, részleteiben áttanulmányozza az Európai Bíróság ítéletét, és ezt követően foglal állást.
Trócsányi: Tökéletesen más ítéletet is hozhattak volna
Trócsányi László azt mondta, Magyarország újabb jogi csatározások előtt áll. Az igazságügyi miniszter arról beszélt, sajnálja, hogy a testület figyelmen kívül hagyta "Magyarország jogilag megalapozott érvelését, és úgy határozott, hogy félre lehet tenni az uniós jog alapvető rendelkezéseit".
Szerint a döntés megbontotta az Európai Unió (EU) intézményeinek egyensúlyát: annak nyertese az Európai Bizottság, miközben csökkent az Európai Tanács és az Európai Parlament ereje. Holott az unió politikai irányát az Európai Tanácsnak, az állam- és kormányfők testületének kellene meghatároznia - mondta.
Trócsányi László hangsúlyozta, hogy a bíróság érvelése nem meggyőző, és az "európai mainstream" alátámasztását szolgálja. "Tökéletesen más tartalmú ítéletet is hozhattak volna".
A magyar és a szlovák keresetet is elutasították
Szerdán hozott ítéletet az Európai Bíróság az úgynevezett kvótaperben, és elutasította a magyar és a szlovák kormány keresetét. Az Európai Bíróság döntése szerint tehát Magyarországnak igenis be kell fogadni 1294 menekültet, és itt elbírálnia a menedékkérelmüket.
A pert Magyarország és Szlovákia indította az Európai Tanács 2015. szeptemberi, 120 ezer menedékkérő áthelyezéséről szóló határozata ellen.
A kvótadöntés szerint Magyarországnak 1294 menedékkérelmet kellett volna elbírálnia a görögök és az olaszok helyett. Ez utóbbi döntésen akadt ki a magyar vezetés, és pert indított ellene az Európai Bíróságon.
A keresetben a magyar kormány tíz, tartalmi és eljárásjogi érvre hivatkozva kérte a tanácsi határozat, vagy legalábbis azon rész megsemmisítését, amely szerint Magyarországnak mindössze 1294 menekültet kellene befogadnia, 988-at Görögországból, 306-ot pedig Olaszországból. Ezt utasította most el az Európai Bíróság.
(Borítókép: Szíjjártó Péter és Trócsányi László az Országház Vadásztermében tartott sajtótéjékoztatón 2017. szeptember 6-án. Fotó: Ajpek Orsi / Index)