Törökország, Irán és Irak összefogott a kurd népszavazás ellen
További Belföld cikkek
- Orbán Viktor kereken kimondta: „Önök bajban vannak”
- Pert vesztett az RTL, több mint félmilliárd forintot kell kifizetniük
- Az ATV első alkalommal vetítette le a Hadas Krisztával készült interjúját
- Gombát szedni ment, bombát talált egy férfi Szoroskőnél
- Akkora forráshiánnyal küzdenek a tankerületi központok, hogy már az iskolai kirándulásra is alig jut
A török, az iraki és az iráni külügyminiszter New Yorkban megállapodott, hogy adott esetben összehangolt intézkedéseket tesznek a hétfőre tervezett észak-iraki kurd függetlenségi népszavazás ellen - jelentette az Anadolu török állami hírügynökségre hivatkozva az MTI.
Alkotmányellenes a referendum?
Az ENSZ-közgyűlés alkalmával szerdán tartott, háromoldalú találkozó után elfogadott nyilatkozat szerint a tervezett referendum sem a kurdoknak, sem az észak-iraki autonóm kurd régiónak nem lenne hasznára. Mevlüt Cavusoglu török, Ibráhim al-Dzsaafari iraki és Mohamed Dzsavád Zaríf iráni külügyminiszter egyúttal arra szólította Erbílt, hogy álljon el a népszavazástól.
A tárcavezetők nyomatékosították: Iraknak mind a politikai egységét, mind a területi integritását meg kell őrizni. A referendum veszélybe sodorja mindazokat az eredményeket, amelyeket Irak az Iszlám Állam nevű terrorszervezettel szemben oly nehezen ért el.
A nyilatkozat arra is felhívta a figyelmet, hogy az Erbíl és a bagdadi központi kormány közötti ügy csak alkotmányos módon, konstruktív párbeszéd útján megoldható. A szintén New Yorkban tartózkodó Recep Tayyip Erdogan török államfő a napokban jelezte, Ankara nem hétköznapi szankciókat készül kivetni az észak-iraki kurdokra. A török hadsereg már harckocsikat állított Irak északi határára, közel az autonóm Kurdisztán régióhoz - amit hadgyakorlatnak neveznek.
Erbíl múlt pénteken hagyta jóvá, hogy szeptember 25-én népszavazást tartsanak a függetlenségről három kormányzóságban és a kurdok ellenőrzése alatt álló területeken. A bagdadi parlament viszont felhatalmazta a kormányt, hogy minden eszközzel védje meg az ország egységét, a legfelsőbb bíróság pedig felfüggesztette a függetlenségi népszavazást, mert több beadvány is érkezett a testülethez a referendum alkotmányossági vizsgálatát kérve.
Mindenki egy ellen
A három ország mellett Szíria és az Egyesült Államok sem támogatja a referendumot. Az amerikai külügyi szóvivő, Heather Nauert szerdán azt nyilatkozta, hogy jobb lenne, ha az iraki kurdok inkább tárgyalásokba bocsátkoznának az iraki kormánnyal. Továbbá, hogy a népszavazás hátráltatja az Iszlám Állam utolsó iraki állásainak bevételét - amiből a kurd csapatok igencsak kiveszik a részüket.
De az Euórpai Unió sem támogatja az ötletet, szerdán Federica Mogherini, kül- és biztonságpolitikai főképviselő azt mondta, hogy óva intik Erbílt a referendum megtartásától. Az unió ugyanis támogatja Irak egységét, szuverenitását és területi integritását, ezért kerülni kell a tervezett népszavazáshoz hasonló, kontraproduktív és egyoldalú cselekedeteket.
A független Kurdisztán ellen úgy tűnik, hogy összeszövetkeztek a nagyhatalmak, erről ebben a cikkünkben olvashat részletesen:
Cikkek, esélyek, portrék, eredmények, térképek – minden egy helyen!
Ne maradjon le semmiről, kövesse az Indexen az amerikai elnökválasztás legfontosabb pillanatait és böngéssze a Fehér Ház blog tartalmait!
November 1-től folyamatosan frissülő hírfolyamunkban számolunk be minden fejleményről, a voksolás éjszakáját kiemelt figyelemmel kísérjük. A választás másnapján reggel hét órától élő videós műsorral jelentkezünk, interaktív térképeink segítségével pedig minden információt megtalál!