Eldőlt, megváltozik Csongrád megye neve
További Belföld cikkek
- Péter Szabó Szilvia: Nem vagyok köteles eltűrni a lejárató kampányt
- Kiengedték a börtönből a korábban tévesen elítélt Kaiser Edét
- Törvénysértő felújításról beszélt a minisztériumi dolgozó, egy nappal később kirúgták
- Lázár János olyan fejlesztéseket ígért meg, amelyeket korábban még ellenzett
- Vitályos Eszter Magyar Péternek: Te prédikálsz a nők elleni erőszakról?
A Csanád nevet is felveszi Csongrád megye, miután a parlament a megyejegyzék megváltoztatásáról döntött kedden.
A megyék nevéről és székhelyéről szóló határozatot 140 igen szavazattal, 22 tartózkodás mellett módosították, az 2020. június 4-én lép hatályba.
A javaslatot Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter Kovács Zoltánnal közösen nyújtotta be. Lázár korábban szimbolikus jelentőségűnek nevezte a névváltoztatást, mivel a több mint tucatnyi települést magában foglaló térségben ma is csanádi identitás él.
Az 1030-ban alapított Csanád megye 1920 után az ország közepéből a szélévé vált, az országhatárt megváltoztató erőszakos trianoni diktátumon túl pedig a tanácsrendszer is pusztítást jelentett a térségnek.
A Makóról indult névváltoztatási kezdeményezést a megyei közgyűlés június 30-án tárgyalta meg, és támogatását fejezte ki ahhoz, hogy a megye elnevezése Csongrád-Csanádra módosuljon.
Erről döntött még a parlament
- Kihirdethetik a Maryland Állammal kötött felsőoktatási megállapodást, ami biztosítja a McDaniel College további magyarországi működését. A módosított felsőoktatási törvény ugyanezt a feltételt írja elő a Közép-európai Egyetemnek (CEU), valamint a Boston University nálunk működő képzésének, illetve egy-egy kínai, thaiföld és malajziai felsőoktatási intézmény itteni kihelyezett képzésének.
- Törvénymódosításokat fogadtak el, hogy az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság beolvadhasson a Magyar Államkincstárba. A kormány tavaly nyáron döntött az összevonásról, amelynek határideje idén november 1-je.
- Magyar Kormánytisztviselői és Állami Tisztviselői Kar lesz a neve a kormánytisztviselői karnak. A parlament több, pontosító módosítást fogadott el a közszolgálati tisztviselőkről szóló törvényen.
- Illetékmentesen lehet bejegyezni a közérdekű nyugdíjas szövetkezeteket. Eddig 100 ezer forintos illetéket kellett fizetni ezután.
- Uniós állampolgár is lehet közjegyző Magyarországon. A jövőben bármely uniós, az Európai Gazdasági Térség országában, valamint Svájcban élő állampolgár is közjegyzővé válhat Magyarországon. Az országgyűlés az Európai Bíróság ezzel kapcsolatos februári döntésének tett eleget.
- Az ügyvédi kamara által létrehozott Központi Végrendeleti Nyilvántartás adatai átkerülhetnek a közjegyzői kamara által kezelt Végrendeletek Országos Nyilvántartásába. Így a hagyatéki eljárást lefolytató közjegyzők is hozzáférnek annak tartalmához.
- Külön törvény született a bírósági polgári nemperes eljárásokról. A törvény január elsején lép hatályba.
- Egyszerűsödik a a találmányoknál egyszerűbb műszaki fejlesztéseknek számító használati minták oltalmának szabályozása .
- A parlament elfogadta a bolgár, a ciprusi és az olasz kormányokkal kötött, a titkos adatok cseréjéről és védelméről szóló egyezményeket, továbbá az Észt Köztársasággal létrejött, kettős adóztatást elkerülő megállapodást.