További Belföld cikkek
- Vitézy Dávid: Nem gondoltuk, hogy Lázár szó szerint értette, hogy a vasúton sz*rból akar várat építeni
- Lánczi Tamás: David Pressman soha nem látott károkat okozott az amerikai–magyar kapcsolatokban
- Két baleset is történt az M3-as autópályán
- Átalakuló parkolás: Értem, hogy meg van szorítva a főváros, de ne rólunk húzzanak le minden bőrt
- Elítélték a közlekedési táblával autókat fenyegető férfit
Ellenzéki párttól némileg meglepő lépésre szánta rá magát az MSZP. Tóth Bertalan frakcióvezető jelentette be szerdán azt, hogy bojkottálnak bizonyos állami intézményeket, és nem vesznek igénybe bizonyos eszközöket.
A bojkott intézménye nem ismeretlen egy ellenzéki párt részéről (a DK például egy éve bojkottálja a parlamentet), ám az meglepő, hogy konkrét indok nélkül automatikusan lemond egy párt olyan fegyverekről, amelyeket ellenzékből is használhatna a Fidesz ellen.
Tóth Bertalan ugyanis a következőket jelentette be:
- Innentől kezdve nem fordulnak az Alkotmánybírósághoz. Ezt azzal indokolta, hogy a testületet fideszes alkotmánybírókkal töltötték fel "a rendkívül rendszerellenes LMP" segítségével. Elmondta, 2015 tavasza óta 14 beadványt nyújtottak be az AB-hez, egyikben sem született döntés. Az Alkotmánybíróság tudatosan húzza az időt – mondta.Mostantól nem fordulnak a köztársasági elnökhöz sem, mert Áder János "a Fidesz szolgája", elnézi a korrupciós ügyeket, vállalhatatlan törvényeket ír alá.
- Az MSZP az országgyűlési választásokig nem kíván parlamenti vitanapot kezdeményezni, mert szerinte a Fidesz degradálta ezt az intézményt, és annak semmi értelme, hogy a demokratikus ellenzéki pártok egymással vitatkozzanak. Mindez nem mellékesen azt jelenti, hogy nem lesz semmilyen ellenzéki vitanap, például az LMP-Párbeszéd devizahitelesek érdekében kezdeményezett vitanapja sem, hiszen ennek kitűzéséhez a szocialista aláírok is kellenének.
- Az MSZP-frakció ötpárti egyeztetéseken sem kíván részt venni. A kormány által kezdeményezett ötpárti egyeztetéseket színjátéknak, az ellenzék által kezdeményezetteket pedig pótcselekvésnek tartja.
- A parlamenti műfajokon – napirend előtti felszólalásokon, interpellációkon, azonnali kérdéseken – túl a Parlament falain kívül részországgyűléseket szerveznek, ahova helyi civil szervezeteket, értelmiségieket is várnak. Az elsőt csütörtökön Egerben tartják, a nyugdíjasok helyzetével foglalkoznak. Az év végig lesz még ilyen tanácskozás Kazincbarcikán, Ajkán, Szegeden és Pécsen, a munka világáról, az egészségügyről, a szociális ügyekről, a városfejlesztésről, az európai uniós ügyekről tanácskoznak.
- A nyugdíjasokkal kapcsolatos javaslataikat csütörtökön országgyűlési határozati javaslat formájában benyújtják az Országgyűlésnek. Ebben szerepel a többi között a minimálnyugdíj 50 ezer forintra emelése, a 13. havi nyugdíj biztosítása, a nyugdíj melletti munkavégzés korlátozásának feloldása.
- Ezenkívül más parlamenti eszközzel nem kíván élni az MSZP-frakció.
Az MSZP emellett folytatja szembesítő kampányát. Azzal akarják szembesíteni a kormányt, hogy mit művelt az egészségügyben, az oktatásban, a szociális területen és hogyan működteti "az államilag szervezett maffiahálózatot".
FRISSÍTÉS!
Mivel az MSZP döntése azt jelenti, hogy nem jöhet létre az LMP-Párbeszéd devizahiteles vitanapja sem, az LMP szóvivője rögtön reagált is. Kanász-Nagy Máté, az LMP szóvivője azt mondta erről az Indexnek, hogy az LMP sajnálja az MSZP döntését, de "a szocialista pártnak nem nekünk, hanem a vitanapot igenis fontosnak tartó többszázezer deviahitelesnek kell magyarázatot adnia. Az LMP a MSZP hozzáállásától függetlenül a parlamenten belül és kívül is folytatja a harcot a devizahitelesek megsegítéséért és a kilakoltatások megakadályozásáért."
A Demokratikus Koalíció viszont üdvözölte az MSZP döntését. Molnár Csaba alenök azt írta a közleményében: "ideje volt, hogy a Magyar Szocialista Párt is belássa: az Orbán-kormány kiüresítette az Országgyűlés intézményét, ami mára kizárólag az orbáni hatalomgyakorlást elfedő díszletként szolgál. Bár az MSZP döntése a parlamentből való kivonulással lenne teljes, mindenképp üdvözlendőnek tartjuk a párt lépését. Tartozunk az embereknek annyival, hogy nem játszunk a Fidesszel demokráciásdit a köztársaság romjain."