- Belföld
- közvélemény-kutatás
- pártpreferencia
- medián
- tárki
- nézőpont intézet
- századvég
- tévedés
- hibahatár
Mennyire számolták el magukat a közvélemény-kutatók?
További Belföld cikkek
- Kubatov Gábor letiltotta Magyar Pétert a Facebook-oldaláról az Indexen megjelent interjú után
- Emberkísérlet Ózdon: havi 134 ezerből megélni hét gyerekkel, miközben jön a nyolcadik
- Halálra gázolt egy embert a vonat Bagnál, búcsúlevelet írt az áldozat
- Megjelent Budapest vezetőinek vagyonnyilatkozata, több mint 4 millió forintot keres Karácsony Gergely
- A Decathlontól igazolt vezetőt a Tisza Párt
Vajon a pártok népszerűségéről szóló közvélemény-kutatások mennyire mutatnak pontos eredményt, és a különböző intézetek pártállástól függően manipulálják-e az adatokat? Bár politikai közvélemény-kutatások már több mint 25 éve készülnek Magyarországon, ez a kérdés újra és újra fölmerül. Pedig 1990 óta egyre pontosabb választási előrejelzések születtek. A most következő összeállításban azt mutatjuk meg, hogy az elmúlt húsz évben mennyire voltak sikeresek a közvélemény-kutatók a választási eredmények előrejelzésében. Ki mennyit tévedett?
Ehhez összegyűjtöttük az 1998 és 2014 közötti országgyűlési választások első fordulója előtt kiadott választási előrejelzések adatait, amelyek a pártokra leadott listás szavazatokat becsülték meg. Azért csak a listás szavazatokat vizsgáltuk, mert ez mutatja a pártok népszerűségét, és ezt mindegyik intézet vizsgálja is, míg a részvételi arányt és mandátumok számát nem.
Azokat az előrejelzéseket vettük figyelembe, amelyeket a választás előtt utoljára állítottak össze az intézetek, vagy az urnazárás után, de még a hivatalos végeredmény ismertetése előtt publikáltak. A választás napján végzett exit pollok eredményét nem vettük figyelembe, mert az ezeknél alkalmazott módszer és mintanagyság (olykor több százezres) miatt nem lenne fair az összehasonlítás.
Ezeket az előrejelzéseket vetettük össze a valós eredményekkel, az eltéréseket pedig vizualizáltuk.
A 2002-es fekete nap
* 2010-ben az ábrázoláson nem szereplő Forsense Intézeté volt a legpontosabb becslés. A Forsense csak ezen a választáson készített önállóan becslést, korábban a Századvéggel közösen dolgozott.
Itt azt láthatja, hogy a választási években mennyire tudták megközelíteni a közvélemény-kutató intézetek a későbbi eredményt, vagy mennyire lőttek mellé. Minél nagyobb és sötétebb valahol a kör, annál nagyobb a becslési hiba. Az öt választás során átlagban a Medián tudta a legkisebb hibával előre jelezni a listás választási eredményt. A legrosszabb eredményt a pártpreferenciákat csak 2010 óta felmérő Nézőpont Intézet produkálta.
A magyar politikai közvélemény-kutatás fekete napja hagyományosan 2002. április 7-én volt. A választásokra mind az öt intézet egyértelmű Fidesz–KDNP-győzelmet jósolt, és az exit pollok is 8-12 százalékos listás győzelemmel számoltak. A legkisebbet a Medián tévedett.
A Fidesz azonban elveszítette a választást. A Fideszt a legtöbben túlmérték, az MSZP-t pedig a legtöbben alábecsülték. A tévedés komoly önvizsgálatra késztette a szakmát. Magyarországon addig a kutatók a biztos szavazó pártválasztók vagy a választani tudó „biztos” szavazók válaszait tekintették előrejelzésnek. 2002-ben azonban magas volt a rejtőzködő választók aránya: nőtt a válaszmegtagadók aránya, viszont a korábbihoz képest jóval kevesebben állították azt, hogy biztos nem mennek el szavazni. A Medián ezért számolt már akkor az „aktív bizonytalanok” pártpreferenciáival.
És aztán még rosszabbul mértek
A kutatók levonták a tanulságokat, és ennek is szerepe lehetett abban, hogy 2006-ban már minden korábbinál pontosabb előrejelzések születtek. 2006-ra minden korábbinál több intézet vállalkozott a pártpreferenciák becslésére. A készültség érthető volt: a négy évvel korábbi kudarc után fokozott figyelem övezte a közvélemény-kutatók szereplését.
Az más kérdés, hogy 2010-ben és 2014-ben jóval nagyobb volt a tévedés a 2002-es választáshoz képest. Míg a 2002-es választások alkalmával meglehetősen nagy visszhangja volt a választási előrejelzések pontatlanságának, addig a sokkal pocsékabb előrejelzéseket hozó 2010-essel messze nem foglalkozott annyit a sajtó.
Ennek magyarázata, hogy 2002-ben történt először és utoljára az, hogy a véletlenek furcsa összjátékának következményeképpen a legtöbb intézet rosszul becsülte a választás győztesét (míg 2010-ben és 2014-ben csak az arányokat lőtték mellé). Korábban azzal érveltek, hogy a rossz előrejelzésekben szerepet játszott a választások előtti moratórium is. 2014-re azonban ezt már eltörölték, de akkor sem született pontosabb eredmény.
A Nézőpont a Fideszt túl-, az MSZP-t alulmérte
Külön kiemeltük a legpontosabb és a legrosszabb találatot az elmúlt húsz évből. Az eddigi legpontosabb előrejelzést a Tárki adta, amely 2006-ban csak 0,89 százalékos értékkel tért el a tényleges választási eredménytől.
Az eddigi legpontatlanabb előrejelzés a Nézőpont Intézeté. 2010-ben 6,25 százalékos értékkel tértek el a tényleges választási eredménytől, de a sorrend legalább stimmelt. Viszont több mint 10 százalékkal becsülték túl a Fideszre adott listás szavazatok arányát, és 4,3 százalékkal mérték alul az MSZP-re, illetve 5,67 százalékkal a Jobbikra adott szavazatokat.
Mi az a véletlen hiba?
Az ábrán látható hibahatárértékek nem egyeznek meg azzal, amit az intézetek közöltek az eredményeik közzétételekor. Ennek több oka is van: egyrészt nem minden esetben tették közzé ezt az értéket, másrészt olyan, a mienknél komplexebb pontatlansági tényezőket is figyelembe vettek, melyek nem képezik a jelen magyarázat tárgyát. Ezért helyettesítésként kiszámoltuk az ún. véletlen hibát. Ez pusztán a véletlenszerű minta nagyságából és a becsült szavazati arányból következik (ezt tettük 99%-os megbízhatósági szinten az általános 95% helyett, hogy közelítsük az intézetek által közölt rendszerint nagyobb értékeket).
A közvélemény-kutatók általában 500-1500 fős reprezentatív minták alapján készítik felméréseiket. Korábban az volt a gyakorlat, hogy a választások előtti időszakban több pénzt áldoztak nagyobb mintanagyságú, akár 10 ezer fős felmérésekre. Kiderült azonban, hogy ennek nem sok értelme van, mert a jól elkészített kisebb minták is legalább olyan pontos eredményt hoznak mint a nagyobbak.
Az ábrán az egyes becsléseket jelző körök mérete a minta nagyságát jelzi. Itt is megfigyelhető, hogy az elmúlt választások alkalmával egyre kisebb és kisebb mintákkal dolgoztak a kutatók. Ennek egyik oka, hogy jelentősen csökkent a közvélemény-kutatásokon a válaszadási kedv az évek során. Másrészt bebizonyosodott, hogy egy bizonyos ponton túl nem érdemes arra forrásokat fordítani, hogy a mintanagyságot növeljék. 2010-ben így 1500, az utolsó választásnál pedig 1000 válasz volt az átlagos mintanagyság.
A minta miatt azonban ezeknek a méréseknek vagy egyfajta bizonytalansága. Amikor a felméréseket közzéteszik, a legtöbbször megadják az értelmezéskor figyelembe veendő hibahatárt. Ez az ábra kutatóintézetenként és pártonként hasonlítja össze a hibahatárt (vízszintes tengely) és a valósan vétett hibát (függőleges tengely). Értelemszerűen minél jobban a határ alatt van egy előrejelzés, annál jobb.
A legnépszerűbb pártnál becsülnek a legrosszabbul
A harmadik fülön azt az állítást demonstráljuk, hogy minél népszerűbb egy párt, annál nagyobb az előrejelzésekben velük kapcsolatban közölt becslések hibája. Az ábrán jól látszik, hogy ez a tétel mind az öt választásra igaz. Mindez azért fontos, mert Magyarországon kevesen bíznak a közvélemény-kutatásokban, annak ellenére, hogy tulajdonképpen viszonylagosan pontosan dolgozik a legtöbb intézet.
Borítókép: MTI / Fotós: Kovács Tamás
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Belföld
Tombol az influenzajárvány Magyarországon, 8 éve nem volt ilyen szörnyű a helyzet
A betegek többsége 34 év alatti.
január 27., 14:25
- Belföld
Kubatov Gábor letiltotta Magyar Pétert a Facebook-oldaláról az Indexen megjelent interjú után
A Fidesz pártigazgatója megelégelte a Tisza Párt elnökének kommentjeit.
10 perce
- Mindeközben
Sydney van den Bosch a terhességéről szóló pletykákról: Bosszantó egy picit, de közben teljesen érthető
4 órája
- Belföld
Életveszélyes divat hódít a hazai alagutakban, amiért feljelentés is jár
A mutatványt a KRESZ is tiltja.
január 27., 15:12
- Belföld
Rekorddal ért véget a kerecsensólyom éve
Kétszáz fészket foglaló pár ötszázharminc fiókáját regisztrálta a madártani egyesület.
január 27., 15:15
- Belföld
Rétvári Bence: Megerősített rendőri jelenlét lesz Budapest utcáin
Az államtitkár felháborítónak tartja, hogy valaki az EP-ig menekül az igazságszolgáltatás elől.
január 27., 14:33
- Belföld
Megvan, ki lesz Izrael új magyarországi nagykövete
A poszt betöltése másfél éve húzódik.
január 27., 15:21
- Belföld
Együttműködési megállapodást írt alá a Continental és a Magyar Diplomáciai Akadémia
A program célja, hogy a diplomáciát közelebb hozza a vállalati szférához.
január 27., 14:55
- Belföld
Nő a szervátültetések száma, 9 százalékos az emelkedés
Mintegy 100 külföldi donorszerv került beültetésre tavaly az országban.
január 27., 16:19
- Mindeközben
Dobó Kata: Szerencsém van, mert egy napig sem éltem meg munkának azt, amivel foglalkozom
6 órája
- Címlapon
Emberkísérlet Ózdon: havi 134 ezerből megélni hét gyerekkel, miközben jön a nyolcadik
A harmadik világ átnyúlik Afrikából Észak-Borsodba.
44 perce
- Címlapon
Eljárást indított a GVH az RTL BL-közvetítései miatt
VAR-ral vizsgálja a hatóság a történteket, megkérdeztük a csatornát is.
27 perce
- Címlapon
Felfordulás Brüsszelben – válságtanácskozás lett az uniós vezetők informális csúcsából
Az Index információi szerint az uniós vezetőket hermetikusan elzárták még a kollégáiktól is.
3 órája
- Belföld
„Suzukis bontószökevény” kényszerített megállásra egy szabályosan közlekedő járművet
Az esetet fedélzeti kamera rögzítette.
január 27., 06:03
- Belföld
Szorult helyzetben lévő baglyot mentett ki egy bv. hadnagy
A madár alig látszódott ki a hókupac alól.
január 27., 13:29
- Belföld
Karácsony Gergely Orbán Viktornak: Lehet visszatenni a pezsgőt a hűtőbe
Szerinte nem véletlen, hogy a miniszterelnök most utazik az Egyesült Arab Emírségekbe.
január 27., 16:49
- Címlapon
Orbán Viktor: Befutott Brüsszelbe is a Trump-tornádó, teljes a fejetlenség
Kiderült, miről tárgyalt a magyar kormányfő a NATO-főtitkárral.
1 órája
- Belföld
Tartampróbának vetették alá a francia gyártmányú Alstom Astride-villanymozdonyt
Bejelentést tett a MÁV-vezérigazgatója.
január 27., 17:05
- Belföld
Meg akarta ölni osztálytársait egy borsodi fiú, mert csúfolták őt
Az egyik tanórán elővette a kést, és pengéjét a nyelvén húzogatta.
január 27., 17:56
- Belföld
Hurrá, itt a tavasz, gyönyörű, csaknem 20 fokkal indul a hét
Érdemes minél több időt a szabadban tölteni.
január 27., 06:09
- Mindeközben
És akkor berobbant a TikTokon Blake Lively kiköpött mása, azt hittük, káprázik a szemünk
9 órája
- Címlapon
Óvatosan a mesterséges intelligenciával, új szabályozás érkezett, és nagy büntetések jöhetnek
Mostantól tiltják az elfogadhatatlan kockázatú MI-rendszerek alkalmazását és forgalmazását az unióban. A büntetés felső határa 35 millió euró.
1 órája
- Címlapon
Ukrajna szerint Oroszország olyan új hadviselésbe kezdett, amivel átlépték a vörös vonalat
13 órája
- Belföld
Járvány, vakcinák, újranyitás: így vált vitává Magyarországon az öt éve kirobbant Covid-válság
A miniszterelnök vasárnapi videójától megokosodott az ellenzék.
január 27., 09:01
- Belföld
Több embert is elbocsátottak a Hír TV-től
Az események a munkaügyi bíróságon folytatódnak.
január 27., 12:32
- Címlapon
A csók, amely romba döntötte egy világbajnok és egy elnök életét
Jeni Hermoso megrázó vallomást tett a spanyol bíróság előtt.
1 órája
- Címlapon
Kamatcsökkentést jelentett be a Magyar Bankszövetség, kedvezőbbé válnak a Széchenyi-hitelek
A változások március 1-ét követően lépnek életbe.
29 perce
- Belföld
Túlfutott egy vonat Fótnál, késések várhatók a szakaszon
Az utasok nem kerültek veszélybe.
január 27., 15:11
- Belföld
Nem akarta, hogy igazoltassák, ezért elgázolta a rendőrt egy férfi Pest vármegyében
Az egyenruhás két-három méteren volt az autó motorháztetején.
január 27., 09:54
- Címlapon
A Manchester United magyar helyett dán válogatott védőt vett, Kerkez egy lépéssel közelebb a Liverpoolhoz
6 órája
- Címlapon
Demeter Szilárd: Krasznahorkai és a magyarok
Mink, mucsai magyarok azon dolgozunk, hogy Krasznahorkait is túléljük – az ő érdekében.
3 órája