Szinte nincs olyan család, baráti társaság, ahol ne lenne legalább egyvalaki, aki valamilyen mentális betegséggel, idegrendszeri zavarral vagy függőséggel küzd. Ez a kötet húsz megrázó igaz történetet tár fel.
MEGVESZEMVannak kórházak, amelyek csak ágyaik felét használják ki
Jelentős különbségek vannak a magyar kórházak ágykihasználtságában, írja a nyomtatott Magyar Nemzet a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (korábbi OEP) legfrissebb, 2016-os adatokat összesítő jelentése alapján.
Magyarországon 2016-ban 69 282 kórházi ágyat tartottak fenn, amelyen 2 millió 383 ezer embert kezeltek. Közülük 80 ezren haltak meg. Az ágyak átlagos kihasználtsága 75 százalékos volt.
Ezen belül azonban komoly különbségek mutathatók ki. A magas ágykihasználtság egyébként nem mindig jelent jót. Ez ugyanis veszélyeztetheti a biztonságos betegellátást, szükség esetén ugyanis kellenek szabad ágyak és kapacitások.
Az öt legmagasabb ágykihasználtságú intézmény között kisebb és főként krónikus vagy rehabilitációs ellátást nyújtó intézmények találhatók
- Parádfürdői Állami kórház 104,4%
- Selye János Kórház, Komárom 100,6%
- Szent László Kórház, Sárvár 100,2%
- Bonyhádi Kórház, 99,4%
- Zirci Erzsébet Kórház-Rendelőintézet 99,1%
Az öt legalacsonyabb ágykihasználtságú intézmény:
- Veszprém Megyei Tüdőgyógyintézmény, Farkasgyepű 60,6%
- Heim Pál Gyermekkórház 59,6%
- Albert Schweitzer Kórház, Hatvan 58,6%
- Kiskunhalasi Semmelweis Kórház 53%
- Hetényi Géza Kórház, Szolnok 51,4%
Kincses Gyula egészségügyi szakértő a Magyar Nemzetnek azt mondta: a kórházak azért is ragaszkodnak az ágyakhoz, mert a támogatás csökkenésétől és presztízsük elveszítésétől tartanak. Míg a kórházi osztályokra tavaly több mint 2 millió beteget vettek fel, csupán 274 ezer egynapos sebészeti beavatkozást végeztek el, amikor a betegnek nem kellett befeküdnie a kórházba.