Utolsó pillanatig megy az egyeztetés a Stop Sorosról
![image uploaded from ios (1)](https://kep.index.hu/1/0/2019/20191/201913/20191382_0db29412542fa299ceb78f2b306d873a_wm.jpg)
A kormány a mai napon benyújtja a Stop Sorost, a magyarok a választásokon megüzenték, hogy Magyarországot meg kell védeni az illegális bevándorlástól - jelentette be Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára.
- A jogszabály büntethetővé teszi az illegális bevándorlás szervezését.
- Büntetheti, aki segíti, hogy tartózkodási jogcímet szerezzen egy migráns.
- Az illegális bevándorlásszervezőket kitilthatja a határ mellől.
- A határfigyelést is büntetheti.
A jogszabály szerint Magyarország nem fogadja be azon menedékkérelmet, akiket nem üldöznek, nincsenek veszélyben.
Magyarország készen áll a vitákra azokkal, akiknek nem tetszik a tervezet, mondta az államtitkár. A parlamenti vita jövő héten kezdődhet meg.
Az egyeztetések még mindig zajlanak a jogszabályról, az utolsó pillanatig.
Dömötör azt is mondta, az illegális bevándorlás segítése a lényeges elem az új jogszabályban, azaz például ha valaki kiadványt készít, az önmagában nem büntethető.
A velencei bizottság véleményét meg fogják hallgatni, de Magyarországnak senki nem adhat ultimátumot, mondta kérdésre válaszolva.
![Dömötör Csaba](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/2019/20191/201915/20191550_a39c7199fe837186b5391c3837ba833c_wm.jpg)
A választóvonal ott van: aki olyan bevándorlókat segít menekültstátuszhoz, akik amúgy nem kapnának, kiskaput nyújt nekik - ez lesz büntethető. Sok olyan menekült van, akik úgy kaptak menekültstátuszt, hogy nem mondtak igazat, például szírnek hazudták magukat, magyarázta Dömötör.
Miért nem a kiskapukat zárják be? Erre a kérdésre Dömötör azt mondta, a szabályok rosszak, ebben egyetértés van. Hogy hogy kell változtatni, azon vita megy, tette hozzá. A kiskapukat is be kell zárni, tette hozzá.
Dömötör kikerülte azt a kérdésünket, hogy a TASZ, Migration Aid, Helsinki Bizottság és hasonló tevékenyégi körű szervezetek mostani tevékenysége büntethető lenne-e a jövőben jogalkotó szándéka szerint. Azt mondta, a bíróság dönt majd arról, mi büntethető. "Ha betartják a jogszabályokat, akkor nem", mondta. Később egy másik kérdésre is hasonló választ adott:
Ez egy jogi keret lesz, a bírósági gyakorlat dönti majd el, mi büntetendő, és mi nem.
A törvény hónapok óta készül, az első verziót még a választások előtt tárgyalta a Parlament. A történetéről, hogy mi szerepelt benne, és kik tiltakoztak ellene, arról itt olvashatja összefoglalónkat.
Borítókép: Huszti István / Index.