Piálunk ma este? Novemberben nem!
További Belföld cikkek
- Bajba jutott embert mentettek a tűzoltók egy szikláról Budapesten
- A katari miniszterelnökkel tárgyalt Orbán Viktor
- A legegészségesebb kórháznak járó díjért szállhatnak versenybe az intézetek
- Marad a kamatstop, meg kellett erősíteni az ukrajnai határt
- Tűz ütött ki egy díszállat-kereskedésben, minden állat elpusztult
A Száraz November kampány az alkoholfogyasztásból fakadó függőségre és az alkoholfogyasztásból adódó egyéb egészségügyi problémákra hívja fel a figyelmet, és azt kéri a kihíváshoz csatlakozóktól, hogy novemberben egy egész hónapig ne igyanak egy korty alkoholt sem. Hétfőn sajtótájékoztatón mutatták be az idei kampányt, aminek középpontjában a nők alkoholfogyasztása áll.
A nemivás a terhesek privilégiuma lett. És mi, akik még nem vagyunk terhesek, valahogy az alkoholban találkoztunk. A "még megtehetem" örömében... De elegem van az ilyen sarkításokból, hogy ha valaki nem iszik, akkor egyből megkérdezik, hogy "te is babát vársz?
- fogalmaz a Száraz November egyik tavalyi résztvevője abban a kutatásban, amit az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar kutatócsoportja készített a Száraz November résztvevőivel. A kihívást tavaly a résztvevők 76,15%-a teljesítette (ez csak a kérdőív kitöltőkre vonatkozik, nem az összes Száraz November résztvevőre), és a kampány szervezői állítják: a kihívást elbukók alkoholfogyasztása is jelentősen csökkent.
Miért pont a nők?
Idén azért koncentrál a Kék Pont Alapítvány a nőkre, mert a férfiak alkoholfogyasztása régóta része a társadalmi párbeszédnek, még ha nem is sikerült minden esetben túllépni a mit iszol? - kérdéskörén, a hogyan nem iszol? - kérdésének irányába, a nőké viszont sokszor még mindig tabu, vagy a férfiak által szabályozni kívánt területek egyikeként jelenik meg, fogalmaznak a kampány Facebook-esemény leírásában.
"A kampány célja az, hogy a minél több nő vegyen részt aktívan az alkoholról folyó építő jellegű társadalmi diskurzusban, így azok a támogató mechanizmusok amelyeket a nők tapasztaltak a közösen megélt sóvárgások idején, könnyebben alakulhatnak át mások számára is hasznos tanulságok és tapasztalatok tárházává" - írják.
Miért veszélyesebb az alkohol a nőkre, mint a férfiakra?
"Nemzetközi tendenciák szerint a dolgozó nők nagyobb mennyiséggel és nagyobb gyakorisággal fogyasztanak alkoholt, és a kutatások azt mutatják, hogy míg a nők alkoholfogyasztása az érzelmi fájdalom leküzdéséhez, addig a férfiaké inkább a társadalmi nyomáshoz kapcsolódnak" - írja a Száraz November sajtóanyaga.
A nők a férfiaknál érzékenyebben reagálnak az alkoholfogyasztás hatásaira, még kisebb mennyiségű ivás esetén is.
A súlyos ivás növelheti az egészségügyi problémák kockázatát, mint például a májbetegség, az agykárosodás vagy az emlőrák. Annak ellenére, hogy a férfiak nagyobb valószínűséggel fogyasztanak alkoholt, és alakul ki valamilyen probléma alkoholfogyasztásuk miatt, a nők sokkal kiszolgáltatottabbak az alkohol káros hatásainak.
A nők nagyobb valószínűséggel isznak azért, hogy a depresszióval, a szorongással, a stresszel,illetve az érzelmi nehézségeikkel megküzdjenek.
Azok a nők, akikre jellemző a túlzott alkoholfogyasztás, gyorsabban válnak függővé és jelentkezik más egészségügyi probléma, mint a férfiaknál. Ezt teleszkópjelenségnek nevezik: az alkoholfogyasztásban szenvedő nők később kezdenek inni, mint a férfiak, mégis sokkal kevesebb idő alatt válnak alkoholfüggővé, kerülnek kezelésbe.
Aki szeretne kapcsolódni a Száraz November kampányhoz, annyit kell tennie, hogy egy egész hónapig nem iszik. A program Facebook-eseménye itt található.
(Borítókép: Justin Sullivan / Getty Images)