Egy tucat magyar városban veszélyes a levegő

D KOM20181114004
2018.12.22. 10:58

Nem oda Buda - Frissítés: A fővárosi önkormányzat közleményt adott ki a félreértések elkerülése végett. Azt írják:

"Felhívjuk figyelmüket arra, hogy a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) levegőhigiénés indexére hivatkozva rendszeresen téves sajtóközlemények is jelentek (jelennek) meg, miszerint „az önkormányzatok az utóbbi két kategória alapján rendelhetik el a szmogriadó tájékoztatási vagy riasztási fokozatát”.

Ezzel szemben a szmogriadó tájékoztatási vagy riasztási fokozatát a kormányhivatalok által mért, ellenőrzött és továbbított adatok, valamint az Országos Meteorológiai Szolgálat egyidejű időjárás-előrejelzése alapján lehet, illetve kell elrendelnie azon települések polgármestereinek (Budapesten a főpolgármesternek), ahol a folyamatos állami mérések feltételei adottak. Ezt a feladatukat az érintett polgármesterek nem önkormányzati feladatként, hanem államigazgatási, elsőfokú hatósági tevékenységként látják el.

Tehát a hírekben hivatkozott NNK-tájékoztatásnak nincs köze a szmogriadó bármely fokozatának elrendeléséhez, még akkor sem, ha az NNK értékelési módszerének valamelyik határa egybeesik a hatósági intézkedés bármely követelményével, a tájékoztatási vagy riasztási szinttel."

Így aztán legfrissebb közleményük szerint:

Budapesten már nem indokolt a szmogriadó tájékoztatási fokozatának fenntartása, (...) ezért Tarlós István a szmogriadó tájékoztatási fokozatának megszüntetését rendelte el.

Korábban írtuk:

Több település - köztük Budapest - levegőjét veszélyesnek minősítették a magas szálló por (PM10) tartalom miatt. A Nemzeti Népegészségügyi Központ levegőhigiénés indexe alapján Budapest mellett Dunaújváros, Tököl és Putnok szerepel a veszélyes levegőminőséget jelző piros színnel. Emellett

  • Székesfehérvár,
  • Veszprém,
  • Várpalota,
  • Százhalombatta,
  • Pécs,
  • Vác,
  • Szolnok,
  • Eger,
  • Miskolc,
  • Sajószentpéter,
  • Nyíregyháza
  • és Salgótarján levegője egészségtelen minősítést kapott.

Dorog, Esztergom, Kazincbarcika, Hernádszurdok, Oszlár és Szeged levegője is kifogásoltnak számít.

A levegő szennyezettségének egészségügyi értékelése egy index alapján történik. A légszennyező anyagok legfontosabb egészségkárosító hatásai alapján négy szintet különítenek el: kék (elfogadható), zöld (kifogásolt), narancssárga (egészségtelen), piros (veszélyes). Az önkormányzatok az utóbbi két kategória alapján rendelhetik el a szmogriadó tájékoztatási vagy riasztási fokozatát.

Borítókép: MTI/Komka Péter

USA 2024

Cikkek, esélyek, portrék, eredmények, térképek – minden egy helyen!

Ne maradjon le semmiről, kövesse az Indexen az amerikai elnökválasztás legfontosabb pillanatait és böngéssze a Fehér Ház blog tartalmait!

November 1-től folyamatosan frissülő hírfolyamunkban számolunk be minden fejleményről, a voksolás éjszakáját kiemelt figyelemmel kísérjük. A választás másnapján reggel hét órától élő videós műsorral jelentkezünk, interaktív térképeink segítségével pedig minden információt megtalál!