Pesterzsébeten is elutasították a túlórázást
További Belföld cikkek
- Ellepi a karácsonyi vásárokat a TEK a magdeburgi támadás után
- Ujhelyi István: Megérintette a Fideszt a bukás szele, olyan folyamatok indultak el, amikre 30 éve nem volt példa
- Dúl a kommentháború: Menczer Tamás, Kocsis Máté és Magyar Péter esett egymásnak a magdeburgi tragédia miatt
- Hatalmas torlódásra kell számítani az M3-as és az M5-ös autópályákon, az M1-esen akár két órával is nőhet a menetidő
- Orbán Viktor: Sosem szerettem azokat a politikusokat, akik elhárították a felelősséget
A XX. kerületi önkormányzat képviselő-testülete úgy döntött: nem fogja alkalmazni "a rabszolgatörvényt az önkormányzat cégénél és felkérte a pesterzsébeti munkáltatókat, hogy ők se alkalmazzák azt". A Demokratikus Koalíció közleménye szerint a döntéshez szükséges többséget a DK, az MSZP, a Párbeszéd képviselői és egy független szavazatával biztosították.
Ezzel Pesterzsébet csatlakozott azokhoz a települési önkormányzatokhoz, amelyek vállalják, hogy a saját cégeiknél nem alkalmazzák a 400 órás, a túlóratörvény biztosította lehetőségeket. Korábban Szeged és Salgótarján, Dombóvár és Szombathely képviselőtestülete támogatta az önkéntes moratóriumot.
Székesfehérváron is napirendre került a kérdés a legutóbbi képviselőtestületi ülésen. A Fejér megyei Hírlap tudósításából kiderült, hogy a túlóratörvény rendelkezését itt némi módosítással, de megszavazták, azonban nem teljesen úgy, ahogy más, ellenzéki városokban.
A megyei kormány-közeli lap beszámolója szerint a kérdéses ügyet 18. napirendi pontként, „a város demokratikus hagyományai iránti tiszteletből vették napirendre". így kerekedhetett vita az MSZP-s Márton Roland és a DK-s Ráczné Földi Judit előterjesztéséből.
A tudósítás szerint az ellenzékiek „azt indítványozták, hogy a közgyűlés bojkottálja a 100 százalékban a város tulajdonában álló gazdasági társaságoknál a Munka Törvénykönyvének azon módosításának bevezetését, amely lehetővé teszi az évi 400 óra túlórát”. A képviselői felszólalások után Cser-Palkovics András polgármester azt mondta, "az előterjesztés mögül teljességgel hiányoznak a tények. Az előterjesztők felelőssége, hogy a határozati indítvány szükségességét megindokolják, de a két ellenzéki képviselő még azzal sem volt tisztában, hogy egyáltalán hány cége van a megyeszékhely önkormányzatának, nem hogy azzal, az illető gazdasági társaságoknál mi a gyakorlat, és azok mit terveznek".
Ezután fideszes módosító indítványt nyújtottak be, amit a közgyűlés 16 igen és három nem szavazattal elfogadott úgy, hogy „az önkormányzati cégeknél a korábbinál több túlórát csak a dolgozó beleegyezésével lehet elrendelni, s azt, aki nemet mond, hátrányt nem érheti.”
FRISSÍTÉS: Cikkünk korábbi verziójában volt egy félreértés, amit utólag javítottunk. Ennek lényege, hogy Székesfehérváron nem elutasították, hanem megszavazták, azaz támogatták a túlóratörvényt.