Hiányolja a törvényt a kórházból önként távozókkal kapcsolatban az ombudsman

2019.01.29. 15:48

 Az alapvető jogok biztosa szerint nem egyértelmű, mi a teendő akkor, ha egy ellátásra szoruló, nem pszichiátriai beteg önkényesen elhagyja az intézményt, emiatt törvényben kell szabályozni a betegek jogkorlátozásának feltételeit a jogállami követelmények teljesüléséért.

Székely László a vizsgálatot egy panaszlevél miatt indította. Abban az állt, hogy a panaszos élettársát fejsérüléssel szállították be a Dél-pesti kórházba, ahonnan eltűnt. Később egy másik településen holtan találtak rá.

Megszökött a beteg, a rendőrség nem kereste

A panaszos a levélben sérelmezi, nem értesítették élettársa távozásáról, arról, hogy miért engedték el az élettársát ilyen súlyos sérüléssel, illetve a rendőrség miért nem vette fel vele a kapcsolatot az eltűnést követően. Szerinte a kórház nem végezte el az élettársa akkori állapotának súlyosságát meghatározó szükséges vizsgálatokat, amelyek alapján megfelelő ellátásban részesíthették volna.

Az ombudsman vizsgálatából kiderült, a beteg koponyaűri vérzése - életveszélyes sérülésként - kórházi megfigyelést igényelt, az illető azonban a kórházból bejelentés nélkül távozott. A kezelőorvos a távozás észlelése után értesítette a rendőrséget, és arra kérte, hogy szállítsák vissza a beteget a kórházba.

A közlemény szerint a kezelőorvosnak erre nem volt jogi lehetősége, de a kérés összhangban volt az állam objektív életvédelmi kötelezettségével, ezért az ombudsman a felhatalmazás nélküli eljárás kapcsán nem állapított meg alapjogi visszásságot. A kapitányság járőrei kivonultak a kórházba, de az irányadó belső módszertani útmutató alapján nem rendelték el az eltűnt beteg körözését.

Nincs róla törvény

Az ombudsman megállapította, hogy alkotmányos kérdéseket vet fel, ha a beteg önkényesen hagyja el a kórházat, erről ugyanis a kérdésben nem születtek jogszabályok. Csak a pszichiátriai betegek helyzetével foglalkozik a jog. 

Székely László azt írta: az eljárás során figyelni kell, hogy ne sérüljenek aránytalanul a betegek jogai, közöttük az önrendelkezés joga, de az állam is eleget tudjon tenni az objektív életvédelmi kötelezettségének.

Az alapvető jogok biztosa felkérte az emberi erőforrások miniszterét, hogy hozzanak létre rendeletet a témában. A belügyminisztertől pedig azt kérte, hogy pontosítsák a körözési törvény jelenlegi bizonytalan jelentésű, elavult szövegrészét. Felkérte továbbá, hogy tekintse át a rendőrség munkáját rögzítő útmutatót is.

Székely László a kórház főigazgatóját arra szólította fel, hogy intézkedjen a betegekről vezetett egészségügyi dokumentáció pontosságáról.