Óbuda polgármestere úgy kiakadt egy cikken, hogy törvényben íratná elő, hogyan kell újságot írni
További Belföld cikkek
- Orbán Viktor: A békéről beszélni Európában olyan volt, mintha ördögöt idéznél
- Kemény üzenetet küldött David Pressmannek lehetséges utódja: Hagyd abba ezt az ostobaságot
- Parázs vita alakult ki Magyar Péter és Fülöp Attila között
- 60 milliós Merci, vagy nincs mit enni? – Anyagi különbségek karácsonykor
- Hamarosan megszólal Orbán Viktor, évértékelő interjút ad a miniszterelnök
A 24.hu január végén arról írt, hogy Budapesten közel 4 ezer önkormányzati lakás áll üresen, a bérlakások csaknem tíz százaléka nincs kiadva. A cikket, amit az Index is szemlézett, a lap a kerületektől és a fővárostól kapott adatok alapján írta.
Nem tetszett sajnos az anyag Bús Balázs óbudai polgármesternek, szerinte ugyanis a lap önkényesen használta és értelmezte a kapott adatokat, és nem jelezte, hogy Óbuda esetében például a 184 üres önkormányzati lakásból "32 bérlőkijelölési joggal érintett, 79 lakás bérbeadása folyamatban van (...), 53 lakás (...) jelenleg bérbeadásra nem alkalmas, valamint 20 üres nyugdíjasházi lakás van". Vagyis a kerület esetében az összes üres bérlakás indokoltan nincs kiadva.
Az idézet a polgármester csütörtök esti Facebook-posztjából származik. Bús ebben jelentette be, hogy a 24.hu eljárása miatt javaslatára a kerület képviselő-testülete az 2011-es információszabadság-törvény módosítását kezdeményezi. A módosítás lényege az, hogy ha valaki közérdekű adatot igényel (így tett a 24.hu), a kikért adatokat változtatás nélkül, teljes terjedelemben lehessen csak megjelentetni.
Bús Balázs polgármester meggyőződése, hogy a törvényi előírások ilyen formában történő módosítása az állampolgárok korrekt és tisztességes tájékoztatását szolgálja és elejét veszi a hamis és valótlan állításoknak, téves következtetéseknek, amelyek nem szolgálják a társadalom érdekét.
A testület csütörtökön fogadta el a javaslatot, amit a Fidesz-KDNP, az LMP és a Jobbik képviselői támogattak, az MSZP, az Együtt és a PM nem.
Az óbudai kezdeményezés több szempontból is érdekes. Egyrészt önmagában meglepő, hogy egy önkormányzat, amikor az üres lakásairól cikkeznek, fontosabbnak tartja a sajtó megregulázását, minthogy a lakhatatlan lakások felújításával, vagy annak akadályaival kezdjen foglalkozni.
Búsnak abban sincs igaza, hogy a 24.hu inkorrekten járt volna el. A cikkben konkrétan szerepel, hogy az üresen álló lakások zöme az önkormányzatok szerint lakhatatlan:
A 2018. végi adatok alapján tehát a fővárosi bérlakások csaknem tíz százaléka nincs bérbe adva különböző indokok – főként azok lakhatásra alkalmatlan állapota – miatt.
Az, hogy ezt a tényt a lap nem tüntette fel az összes kerületre kiterjedő, részletes bontásban, a lap szuverén szerkesztési döntése, de nem tekinthető "hamis és valótlan állításnak".
A legkülönösebb azonban az, hogy az óbudai törvénymódosítási javaslat az információszabadság teljes félreértésén alapul. A közérdekű adatok nyilvánossága és kötöttségek nélküli terjesztése ugyanis alkotmányos alapjog, és az adatnyilvánosságot pont az önkormányzat javaslata korlátozná. Az önkormányzat egyébként sincs kiszolgáltatva a sajtónak, a saját felületein minden információt belátása szerint publikálhat.
Erről Nehéz-Posony Kata ügyvéd írt válaszában Bús Balázsnak, megemlítve azt is, hogy a nyilvánosságért aggódó Bús törölte a posztja alól a kezdeményezést kritizáló hozzászólásokat.