A Momentum mégsem bukja a választási indulást
További Belföld cikkek
- A rendőrök előtt hajtott át a piroson egy ittas sofőr
- Tovább nőtt az orvosi ügyeletek és a mentők leterheltsége
- Jelentősen nő a Magyar Posta dolgozóinak fizetése 2025-ben
- Karácsony Gergely bejelentést tett: „Újabb nagy lépést tettünk Budapestért”
- Felgyújtotta magát, majd több száz métert gyalogolt otthonáig egy dél-békési férfi
A bejelentkezés a választási nyilvántartásba rutineljárásnak számít. Ha egy párt listát akar állítani, jelölőszervezetként – egy formanyomtatványon – le kell adnia a jelentkezését a Nemzeti Választási Irodánál. Ha az adatok stimmelnek, a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) jóváhagyja a kérelmet.
Ám a Momentum váratlan akadályokba ütközött, így veszélybe került az EP-választási indulása. Érdemes röviden áttekinteni a kronológiát:
- múlt csütörtökön az NVB elutasította a Momentum kérelmét.
- Leegyszerűsítve két problémája volt az NVB-nek: a párt székhelyeként a Múzeum körutat tüntették fel, holott a szervezetek hiteles nyilvántartásában a Rózsa utca szerepel. Ráadásul Fekete-Győr András pártelnök jelentette be a szervezetet, holott neki a jogosultsága a nyilvántartás szerint lejárt 2018 június 31-én.
- A székhelyváltoztatás miatt már az ÁSZ-vizsgálat idején is kellemetlenségei voltak a pártnak. De a Momentum nem figyelmetlenségből adta le most így a kérelmet. Az új székhelyet és a képviseleti joggal rendelkezők adatait már január elején bejelentették, a Fővárosi Törvényszék pedig február 8-án végzést is hozott a változások bejegyzéséről.
- Az új adatokat azonban a bíróság azután sem vezette át a nyilvántartásba (erre nem is köti határidő), miután jogerőre emelkedett a végzés. Így március 13-án, amikor a Momentum az NVI-nek leadta a kérelmet, hiába csatolta a bírósági végzést, a választási iroda azt nem fogadta el.
- A Momentum fellebbezett a Kúriához, amely szerdán megerősítette az NVB döntését. Hiába van bírósági végzés az új adatokról, a hivatalos nyilvántartásban szereplő régi adatok a mérvadóak.
- Csakhogy így előállt a faramuci helyzet: eszerint ugyanis Fekete-Győrnek nincs jogosultsága a párt nevében eljárni, vagyis nem jelentkezhet a Momentum nevében senki a választásra.
Felmerül, hogy vajon mennyire észszerű az a szabályozás, ahol előfordulhat, hogy egy párt önhibáján kívül, adminisztratív ok miatt ne indulhasson egy választáson, miközben az összes érintett állami szerv betartotta a törvény által előírt eljárási határidőt. Ahhoz ugyanis elég komoly társadalmi érdek fűződik, hogy egy választáson az összes legálisan működő párt megmérethesse magát.
Csütörtökön megkérdeztük a Fővárosi Törvényszéket, hogy miért nem vezették át az adatokat a nyilvántartásba, átlagosan meddig tart átvezetni, és a Momentum esetében mikor történik meg a frissítés.
Választ nem kaptunk, de csütörtök délutánra frissültek az adatok.
(Mint kiderült később, éppen ekkor lett jogerős a döntés, ezért bejegyezték a nyilvántartásba, bár ez csak cikkünk megjelenése után derült ki.)
Jelenleg a Momentum bejegyzett székhelye a februári döntésnek megfelelően már a Múzeum körút, és Fekete-Győr is eljárhat a párt nevében. Vagyis már nincs akadálya, hogy a Momentum újra leadja a formanyomtatványt, indulhasson az EP-választáson, és mivel április 6-án indul az aláírásgyűjtés a listaállításhoz, a Momentum nincs még lemaradva.
Hajnal Miklós, a Momentum elnökségi tagja az Indexnek az esetről azt mondta, "ott leszünk a szavazólapon május 26-án: sem anyagilag, sem jogilag nem tudják megakadályozni, hogy induljunk."
FRISSÍTÉS!
A Fővárosi Törvényszék cikkünk megjelenése után küldött közleményében azt írta, hogy a Momentum változásbejegyzési kérelmét a törvényszék "a jogszabályokban előírt határidőket betartva 2019. február 8-án bírálta el", és "a nyilvántartási adatok átvezetését a határozat március 21-i jogerőre emelkedését követően pedig haladéktalanul megtette."
Vagyis a döntés éppen csütörtökön emelkedett jogerőre, mert a törvényszék közlése szerint "a határozatot két érintett nem vette át, azokról a postai értesítés „nem kereste” jelzéssel érkezett vissza". Ezen két fél részére a határozatot a törvényszék csak 2019. március 4-én, illetve március 5-én tekinthette kézbesítettnek. "A fentiek következtében a változásbejegyzési határozat – a 15 napos fellebbezési határidő lejárta után – csak 2019. március 21-én emelkedett jogerőre. A Törvényszék a nyilvántartási adatok átvezetését még a jogerőre emelkedés napján elvégezte." Vagyis ezek szerint nem volt késlekedés a Fővárosi Törvényszéken.
A Momentum amúgy a változtatási kérelmet 2018. október 30-án terjesztette elő, de az eljárás felfüggesztése miatt és a hiánypótlások miatt csak februárban született döntés.
(Borítókép: Fekete-Győr András a felcsúti sajtótájékoztatón, ahol bemutatták a Stop Orbán! kampányt 2018. november 15-én. Fotó: Bődey János / Index)