Semjén Zsolt: Csókoltatom az utódállamokat
További Belföld cikkek
- Gyurcsány Ferenc: Ha Magyar Péter magáénak akarja az országot, akkor csöbörből vödörbe kerülünk
- Varga Judit több mint 2 millió forintot keres a Miskolci Egyetem akadémiáján
- Két év alatt több mint 132 millió forintot költöttek Nagy Márton külföldi útjaira
- Északkelet-Magyarországot is elérte a szigorítás, Borsodban is kötelező a maszkviselés a kórházakban
- Már a fél ország beteg, és a kínai vírus is erőre kapott
A magyar kormány nemzetpolitikai stratégiáját összegezte Tusványoson Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes a határon túli magyar pártok vezetőivel folytatott beszélgetésen. (Potápi Árpád nemzetpolitikai államtitkár mini-Máértnek nevezte.)
Semjén Zsolt legfontosabb állítása az volt, hogy elismerte: a magyar kormány intézményesen támogatja a határon túli pártokat. A dolog sorozatosan vitákat vált ki belföldön és külföldön. A magyar ellenzék az anyagi támogatások átláthatatlanságát kifogásolja, míg a szomszédos államok egyes politikusai, vezetői - persze különböző intenzitással - azt sérelmezik, hogy egy területükön működő párt egy másik, külföldi állam támogatását élvezi.
Ehhez képest Semjén Erdély közepén, Tusványosan szokatlan nagy őszinteséggel beszélt a dologról.
Nem kell szemérmesnek lenni, névvel, címmel vállalom, igen: a magyar állam intézményes módon támogatja a külhoni pártokat. Csókoltatom az utódállamokat, akiknek ez nem tetszik.
A magyar miniszterelnök-helyettes itt nyilván a szomszédos országokat jelölte meg utódállamként. Semjén szerint ez következik "a természetből és az alaptörvényből", és már csak azért sem kérdéses a támogatás, mert a magyar állam számára nem mindegy, hogy ezek a pártok bent vannak-e a parlamentben, és ott kormányon vagy ellenzékben politizálnak.
Semjén négy részre bontotta a magyar kormány tevékenységét, amellyel támogatja a határon túli magyarság megmaradását, fejlődését.
1. Az identitás megerősítése. A magyar állam közel ezer óvoda és bölcsőde építését, felújítását finanszírozta a Kárpát-medencében, emellett gondoskodott az egyetemi oktatás kiépítésértől a Sapientián keresztül.
2. A gazdaságfejlesztés elősegítése. "Nemcsak igével él az ember, hanem kenyérrel is" - mondta Semjén, aki külön kiemelte a Vajdaságot, ahol kiszámolták, hogy minden oda jutott forint kétszeresen térül meg, és ez a magyar támogatás jó az adott területen élő magyarságnak, az ott élő szerbeknek és jó Magyarországnak is.
3. A külhoni pártok fentebb említett támogatása.
4. A kettős állampolgárság megadása. "Ez volt Trianonra az egyetlen lehetséges válasz." Semjén azt mondta, hogy 1,1 millióhoz közelít az új magyar állampolgárok száma.
Semjén persze folyamatosan gyurcsányozott is, és megemlítette, hogy azért volt nehéz dolga 2010-ben az Orbán-kormánynak, mert "rémséges idők voltak, amikor Gyurcsány-szekta volt kormányon". Gyurcsányék szerinte "lelki Trianont okoztak a határon túli magyarságánál" a kettős állampolgárság elleni kampánnyal, így "durva mínuszból" indult a nemzetpolitika. Semjén kiemelte, hogy 2009-ben 9 milliárd forintot fordított az akkori kormány nemzetpolitikára, most pedig 130 milliárdot - "de valójában ennél többet", tette hozzá sejtelmesen Semjén.