- Belföld
- önkormányzati választás 2019
- kampány
- polgármesterjelölt
- balázsy péter
- szombathely
- ungár péter
Varga Judit államtitkára szerint a jegyzőket kifejezetten felhatalmazza a törvény, hogy kampányoljanak
További Belföld cikkek
- Van még esély: nem vitték el az ötös lottó főnyereményét, jövő héten 2,5 milliárd forint a tét
- Kocsis Máté reakciója Magyar Péter és Gyurcsány Ferenc javaslatára: Milyen k…a sürgős lett hirtelen
- Magyar Péter távozásra szólította fel Sulyok Tamást
- Kiderült, hogy miért bocsátottak el munkásokat a Paks II. építkezésről
- Meghalt a Budapest TV megálmodója és névadója
Miután a szombathelyi Fidesz úgy döntött, hogy Balázsy Pétert támogatja polgármester-jelöltként a városban, Ungár Péter LMP-s országgyűlési képviselő többször is kifogásolta: Balázsy jelenleg a megyei főjegyző tisztjét is betölti, márpedig a pártpolitikai szerepvállalás és a független jegyzői pozíció betöltése összeférhetetlen.
Ungár szerint ráadásul súlyosbítja a helyzetet, hogy Balázsy jelezte, hogy nem kíván lemondani és a jegyzői pozícióját az egész kampányban meg kívánja tartani, e posztra pedig kifejezetten hivatkozik is kampányában. Az LMP-s politikus a helyzet feloldása érdekében fordult írásbeli kérdéssel Varga Judit igazságügyi miniszterhez, azt akarta megtudni: elfogadhatónak tartja-e azt, hogy Balázsy Péter meg kívánja tartani jegyzői pozícióját is a politikai szerepvállalása mellett.
Csakhogy választ Völner Páltól kapott, ráadásul az igazságügyi államtitkár alaposan kioktatta Ungárt, aki szerinte
jogi képzettségének hiánya miatt feltehetőleg nem megfelelően értelmezte a jegyzőkre vonatkozó összeférhetetlenségi szabályokat.
Ezután Völner egy sajátos okfejtésbe kezdett a kormánytisztviselők összeférhetetlenségét tisztázó, vonatkozó közszolgálati törvényi rendelkezésekről, amelyekből az államtitkár kiemelte, a kormánytisztviselő "pártban tisztséget nem viselhet, párt nevében vagy érdekében - az országgyűlési, az európai parlamenti, illetve a helyi önkormányzati választásokon jelöltként való részvételt kivéve - közszereplést nem vállalhat".
Mindezek alapján Völner kijelentette, hogy a törvény:
kifejezetten lehetőséget ad a jegyző számára, hogy közszolgálati tisztviselőként a helyi önkormányzati választáson jelöltként részt vegyen, illetve ezzel összefüggésben akár valamely párt nevében vagy érdekében közszereplést vállaljon.
Csakhogy Völner nem vette figyelembe Ungár érvelését, miszerint a probléma az, hogy Balázsy kifejezetten jegyzőként, megyei főjegyzőként kezdett szombathelyi kampányt, ehhez pedig a számára jegyzőként rendelkezésre álló "infrastruktúrát" veszi igénybe. Ráadásul a törvény szerint alapvetően a jegyzők a helyi választási irodák vezetői, magyarán őrködnek a voksolás tisztasága felett, ami nyilvánvalóan ellentétes azzal, hogy indulóként, jelöltként szerepeljenek. Mindezt Völner elütötte azzal, hogy a törvény rendezi, bizonyos összeférhetetlenségi esetekben a jegyző nem töltheti be a választási iroda vezetőjének tisztségét, erről tehát Balázsynak nyilván le kell mondania.
Csakhogy Ungár szerint az már összeférhetetlen, hogy
a vas megyei állampolgárok fizessék a Fidesz polgármesterjelölti kampányát.
Ungár szerint ugyanis a szombathelyi fideszes polgármesterjelölt rendre megjelenik olyan létesítmények avatásánál és sajtóeseményeinél, amelyek vagy EU-s vagy központi költségvetésből valósultak meg, így a megyének és ezzel együtt a közgyűlési főjegyzőnek semmi köze nincsen hozzá. Ráadásul az LMP-s képviselő állítja, a közpénzen fenntartott Vas megyei Facebook-oldalt is saját kampánycéljaira használja fel Balázsy.
Emlékezetes, Szombathelyen 2019 elejétől az addig biztos fideszes városvezetésben nagy változást hozott, hogy a helyi ellenzék összefogott (szocialistáktól az LMP-n át a Jobbikig), és mivel a közgyűlésben melléjük állt az addig a Fideszt támogató alpolgármester, meglett a közgyűlési többség is. Innen kezdődött a Fidesz vesszőfutása, ugyanis az új többség sorban váltotta le a fideszes kötődésű embereket a városi cégekben, ráadásul a költségvetési számokat is sorban szabta át az új többség.
A Fidesz ezután teljes változtatás mellett döntött: Puskás Tivadar, a korábbi fideszes polgármester nem újrázhat, a mostani szombathelyi fideszes vezetést a Fidesz nem tartotta alkalmasnak a győzelemre. A helyzet pikantériája, miután Kósa Lajos kampányfőnökként maga jelentette be Balázsy névleg független jelöltként való támogatását, a napokban kiderült: Koczka Tibor, Szombathely jelenlegi fideszes alpolgármestere független polgármesterjelöltként szintén ringbe száll az októberi önkormányzati választáson. A közös ellenzéki jelölt a szocialista Nemény András.
Frissítés: Cikkünk megjelenését követően Balázsy Péter megkereste az Indexet, hogy tájékoztasson arról, már lemondott a területi választási iroda vezetéséről rögtön, miután Áder János köztársasági elnök kiírta a választás időpontját. Erre ekkor volt hivatalosan lehetősége először, a Nemzeti Választási Iroda (NVI) vezetője pedig el is fogadta lemondását. Így, noha még nem nyilvántartásba vett polgármesterjelölt, de az NVI elnöke kijelölte a jogi helyettesét, aki a választás lebonyolításával kapcsolatos feladatokat ellátja majd a területi választási iroda vezetőjeként.
Balázsy Péter lapunknak azt is elmondta, a kampány hivatalos 50 napjára fizetés nélküli szabadságra megy.