A kormány megint meghosszabbította a tömeges bevándorlás miatti válsághelyzetet
További Belföld cikkek
- Szökni próbált Vizoviczki László korábbi belső embere, de nem jutott messzire
- OMSZ: A krónikus betegek még az ünnepek előtt szerezzék be szükséges gyógyszereiket
- Kiderült, meddig lesznek nyitva a budapesti piacok karácsonykor
- Felkészülten várják a megnövekedett ünnepi forgalmat a Liszt Ferenc repülőtéren
- Orbán Viktor elárulta a nagy titkot: így győz majd a Fidesz 2026-ban
Magyarország biztonsága érdekében a kormány meghosszabbítja a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzetet
– írja az MTI a Magyar Közlönyben „hamarosan olvasható” kormányrendeletre hivatkozva.
A rendelet indoklása szerint azért van szükség a 2015 ősze óta minden fél évben megújított válsághelyzetre, mert
az illegális határátlépési kísérletek továbbra is folyamatosak, csak az idén már 7 ezren próbálkoztak. A balkáni útvonal nagyon aktív, Szerbiában már kritikus a helyzet a migránsok miatt, Bosznia-Hercegovinában is több ezren, Görögországban nagyjából 30 ezren vannak, és újabb tömegek érkeznek, akik a balkáni útvonalon akarnak Európa belsejébe jutni. (...) A rendőrség az ország területén is folyamatosan rendszeresen azonosít illegális migránsokat, akiket visszaszállít a határkerítéshez.
A magyar kormány attól is tart, hogy „az új baloldali olasz kormány megnyitja a kikötőket, és akkor még súlyosabb migrációs válság lesz Európában”. A közlemény odaszúr egyet-egyet az Európai Bizottságnak és a civileknek is:
Felháborító az, hogy a távozó Európai Bizottság a határvédelemre fordított kiadások alig több mint 1 %-át térítené meg Magyarország számára, miközben az Európa biztonságát veszélyeztető bevándorlásszervező ngo-khoz meg öntik a pénzt.
Az indoklásból azonban leginkább az tűnik ki, hogy a korábbi hosszabbításokhoz hasonlóan
Ténylegesen nem valósulnak meg a válsághelyzet törvényben rögzített feltételei
– sem a határra érkező menedékkérők számát, sem a tranzitzónában tartózkodó menedékkérők számát, sem pedig valamelyik magyar település közbiztonságára leselkedő közvetlen veszély fennállását tekintve (a kritériumokról itt olvashat részletesen).
A Magyar Helsinki Bizottság rendeletre reagáló közleményében felhívja a figyelmet arra, hogy tavaly mindent összevetve csak 5642 határrendészeti intézkedés történt Magyarországon, ami 11-szer kevesebb, mint 2017-ben, és 81-szer kevesebb, mint 2015-ben.
Összesen legfeljebb 200 menedékkérő tartózkodik jelenleg az országban, túlnyomó többségüket a tranzitzónákban tartják fogva. 55–60 százalékuk gyerek.
A benyújtott menedékkérelmek száma pedig nemzetközi összehasonlításban is jelentéktelen: 2018-ban 671-en és idén az első fél évben 265-en.
Ez még a 2015 előtti 2 és 5 ezer közti éves magyarországi átlagoknak is csak a töredéke, márpedig akkor a kormánynak esze ágában sem volt válsághelyzetet hirdetni.