Falhoz vágtak egy diákot a gyöngyöspatai iskolában
További Belföld cikkek
- Az idei karácsony sem múlt el tragédiák nélkül
- Csizmadia Ervin: A Nyugat bizonyos erői birodalomépítőként tekintenek Orbán Viktorra
- Szép csendben eltűnt Pesty László korrupciós ügyekkel foglalkozó weboldala
- Egy volt londoni nagykövet kerülhet a Magyar Máltai Szeretetszolgálat élére
- Több év börtönt kaphat a nő, aki eszméletlenre verte lánya iskolatársát
Kedd reggel körülbelül huszonöt, többségben roma szülő várakozott békésen a gyöngyöspatai iskola előtt. A szülők azért gyűltek össze, mert az egyik édesanya feljelentette az intézmény egyik vezetőjét, aki állítása szerint múlt hét kedden a szeme láttára fizikailag bántalmazta a fiát. Vasárnap útjára indult egy petíció is, amit eddig több százan írtak alá, annak érdekében, hogy eltávolítsák az illetőt a pozíciójából. Az ügy miatt kedd reggel az intézménytől néhány méterre található Együtt Gyöngyöspatáért Baráti Kör Egyesület épületében a Hatvani Tankerületi Központ képviselői folytattak vizsgálatot, külön-külön meghallgatták az édesanyát és az érintett vezetőt.
Az érintett vezetőt vasárnap az iskola központi e-mail címén szerettük volna elérni, azonban ezidáig nem érkezett válasz a megkeresésünkre. Hétfő délelőtt az iskolát hívtuk fel, de a vezetékes telefont többszöri próbálkozásra sem vették fel. Kedden pedig a meghallgatás után, az udvaron szerettünk volna beszélni vele az ügyről, ő azonban nem adott interjút, mert “dolga volt az iskolában”. Pedig szerettük volna tőle is megkérdezni, hogy valóban történt-e fizikai erőszak, és hogy ki lépett fel először támadólag az ebédlőben.
Láttam, hogy odavágta a fiamat a falhoz
Az édesanyával, Baranyi Richárdnével azonban sikerült beszélni, aki az iskola konyháján dolgozik, és állítása szerint saját szemével látta az eseményeket.
Kedd délután történt, a második csoport érkezett volna ebédelni, amikor jöttek a gyerekek, odaálltam a helyemre, hogy kiosszam a levest. Egy nagy puffanást hallottam, kinéztem az ebédlőbe nyíló kisablakon, és láttam, hogy odavágta a fiamat a falhoz, és szorította a két vállát. Kiszóltam, hogy itt vagyok, ha van valami probléma, azt beszélje meg velem. De nem engedte el a fiamat, még néhány percig tovább szorította a vállát. Gyorsan kiszaladtam az ebédlőbe, csak akkor engedte el végül, amikor felemeltem a hangomat, hogy azonnal hívom a rendőrséget. Ezután ő megfenyegetett, hogy azonnali hatállyal keressek a fiamnak egy iskolát, teljesen ki volt fordulva önmagából. A gyerek sírógörcsöt kapott, rögtön a hátam mögé tettem, hogy nehogy megpróbálja újra bántani. Elhoztam a körzetes doktornőhöz, hogy vegyen látleletet, és elmentem a rendőrségre feljelentést tenni
– mondta az édesanya.
Az anya a telefonjával lefotózta a tizenkét éves gyermek sérüléseit, a képen a gyermek vállán piros foltok láthatóak. Az édesanyát megkérdeztük, hogy más láthatta-e az esetet, ő azt mondta, több diák, akik az ebédre vártak, és egy másik vezető beosztású személy is jelen volt.
A gyerekeim sírva jöttek haza
Az édesanya azt nem látta, hogy mi váltotta ki az összeütközést, a gyereke viszont azt mesélte, hogy “a testvére integetett be az udvarról az ablakon keresztül, (az egyik vezető) pedig rá akarta csukni a kezére az ablakot. A fiam kiállt a sorból, és megjegyezte, hogy ezt nem kellene, s e szóváltást követően kezdte őt bántalmazni a vezető”.
Az egyik édesapa, akinek a gyereke látta az eseményeket, a következőt mondta el az Abcúgnak:
A gyerekeim sírva jöttek haza, majd pedig elmondták, hogy mi történt. Az ebédért álltak sorba, a nyitott ablakon keresztül a gyerek testvére integetett be a fiúnak, (az egyik vezető) pedig majdnem rácsukta a gyerekre az ablakot, erősen kifelé tuszkolta a kezét. A fiú kilépett a sorból, hogy hagyja abba, mert fáj neki. Megkérdezte tőle, hogy mit csinálsz, csávó, erre a szóra bedühödött, megfogta, föltette a falra, és körülbelül két percen keresztül szorította
– számolt be Csemer Géza.
Több százan írták alá a petíciót
Csemer Géza szerint sok nem roma szülő is aláírta a papírt, mert nincsenek megelégedve a vezetővel. “Sok magyar anyukával beszéltem, akik azt mondták, hogy elsősorban a vezető miatt nem ide járatják a gyereküket, hanem Gyöngyösre. Nem az van most Gyöngyöspatán, hogy a romák a magyarok ellen vannak, hanem van egy közös problémánk, amit szeretnénk közösen megoldani” – mondta el az apa.
“Körülbelül kétszázan már alá is írták a petíciót”, mondta Léderer Tamás, a NapSukár Tanoda vezetője. A vezetőnek fontos szerepe volt az ügyben, aznap este több szülő is őt kereste meg telefonon, hogy baj van. Másnap a helyszínre ment, ahol az anyával és a tanoda diákjaival beszélgetett. “Saját szememmel láttam a többi gyereken a félelmet, ami elég ijesztő volt” – idézte vissza Léderer. A tanoda közbenjárására vizsgálatot kezdeményezett a tankerület, emellett az alapvető jogok biztosához is fordultak.
Nem ez lehet az első eset
A megjelentek közül többen ebbe az iskolába jártak korábban, és vissza tudtak idézni kisebb-nagyobb fizikai bántalmazásokat, amelyekből nem lett rendőrségi ügy. Az egyik férfi például arról számolt be, hogy amikor még az iskolába járt a testvére védelmére kelt, mert az érintett személy az egyik karja közé szorította be a testvére fejét . “De nem csak ez volt a baj, nem tanultam meg rendesen írni sem, olyan csúnyán írok, hogy szégyen. Nem kaptam megfelelő alapot, hogy tovább tanulhassak, jelenleg a határban dolgozok, meg Pesten az építőiparban” – mondta Csemer Zoltán.
Az egyik nem roma édesanya elmondta, hogy azért jött el, mert az szeretné, hogy mire a gyerekei nagyobbak lesznek, nyugodt szívvel írathassa be őket a helyi iskolába, és ne kelljen ingázniuk. Szerinte az óvodában mintaszerűen oldják meg a roma és nem roma gyerekek nevelését, ott még fele-fele arányban vannak jelen. A nemrég gyönyörűen felújított iskolával szerinte az a baj, hogy a jelenlegi vezetőség nem tud olyan környezetet teremteni, ahol nyugodtan folyhat a tanítás, nem tudják kezelni a magatartás-problémákat. Erre csak rátesz még egy lapáttal, hogy sok tanár elment, és összevonták az évfolyamokat.
Szegregáció miatt folyik kártérítési per
Gyöngyöspatán egyetlen általános iskola van, a Nekcsei Demeter Általános Iskola, ami nem először kerül be a hírekbe. A Kúria már 2015 márciusában világossá tette, hogy a gyöngyöspatai általános iskola roma diákjait jogellenesen különítették el nem roma társaiktól 2004 és 2014 között, s a szegregáció miatt alacsonyabb minőségű oktatást kaptak. Jelenleg pedig egy kártérítési per folyik, amit 2015-ben az érintett gyerekek indítottak az Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyerekeknek Alapítvány (CFCF) segítségével, hogy kártérítést kapjanak az iskolától, és az állami iskolafenntartó tankerülettől. Az ügyben múlt hét szerdán hirdettek volna másodfokú ítéletet, azonban a tárgyalást elnapolták.
Kérdéseinket elküldtük a Heves Megyei Rendőr-főkapitányságnak, akik arról tájékoztatták az Abcúgot, hogy “az említett esettel kapcsolatban feljelentés érkezett hatóságunkhoz. A Gyöngyösi Rendőrkapitányság testi sértés bűncselekmény elkövetésének gyanúja miatt indított büntetőeljárást ismeretlen tettes ellen.”
Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.