Visszavonja a fegyelmi eljárást a Fővárosi Törvényszék megbízott elnöke

2019.11.22. 15:11

"A bírósági szervezet tekintélyének megóvása érdekében" visszavonja az általa kezdeményezett fegyelmi eljárást Vasvári Csaba bíróval szemben a Fővárosi Törvényszék megbízott elnöke. Tatár-Kis Péter a bíróság útján kiadott közleményében azt állítja, "az elmúlt napokban számos hamis információ jelent meg" a fegyelmivel kapcsolatban.

A valótlan tartalmú híradások azt a hamis látszatot keltették, mintha dr. Vasvári Csabával szemben a Fővárosi Törvényszék elnöke azért indított volna fegyelmi eljárást, mert nevezett bíró egy előtte folyamatban lévő ügyben az Európai Unió Bíróságánál előzetes döntéshozatali eljárást kezdeményezett. Le kell szögezni – ahogyan azt a Kúria vonatkozó ítélete is megtette –, hogy bármely bíró jogosult szabad belátása alapján, legjobb szakmai meggyőződése szerint az Európai Unió Bíróságának előzetes döntését kezdeményezni

– szerepel a közleményben, azt is állítva, hogy "természetesen" egyetlen bíró ellen sem indult fegyelmi eljárás azért, mert az Európai Unió Bíróságához fordult, és Vasvári "ellen sem ezért indult".

Kapcsolódó
Saját függetlenségét vizsgáltatja meg az EU-val egy magyar bíró

Saját függetlenségét vizsgáltatja meg az EU-val egy magyar bíró

Handó Tünde túlhatalma és a bírók bérrendezésének elmaradása is a luxemburgi uniós bíróság elé kerül.

Noha Tatár-Kis Péter legutóbbi közleményében még azt állította, ő nem is fegyelmit kezdeményezett, hanem "etikai állásfoglalást kért" Vasvári döntésével kapcsolatban, most a Handó Tünde, az Országos Bírósági hivatal távozó elnöke által ideiglenesen megbízott törvényszéki elnök már arról ír, hogy a bírósági törvény szerint a fegyelmi eljárást a nyilvánosság kizárásával kell lefolytatni.  Sőt, Tatár-Kis most azzal zárta közleményét:

Erre tekintettel nem áll módomban a közvéleményt részletesen tájékoztatni a dr. Vasvári Csabával szemben megindított fegyelmi eljárás alapját képező bírói kötelességszegésről. Bár a Fővárosi Törvényszék elnökeként a fegyelmi eljárás megindítása jelen esetben kötelességem volt, a bírósági szervezet érdeke most mégis azt kívánja, hogy e kezdeményezésemet vonjam vissza. Mivel a valóság feltárása a fegyelmi eljárás nem nyilvános volta miatt nem áll módomban, ezzel kívánom elejét venni annak, hogy bárki félinformációk kiszivárogtatásával rombolhassa a magyar bíróságok tekintélyét.

A Fővárosi Törvényszék megbízott elnöke azután kényszerült e lépésre, hogy a bírók legnagyobb érdekvédelmi szervezete, a Magyar Bírói Egyesület (MABIE) már korábban felszólította erre. Sőt, Fazekas Sándor, a MABIE budapesti elnöke, a Fővárosi Törvényszék egykori vezetője az Indexnek adott interjúban részletesen beszélt arról, hogy az alaptörvény és a bírókra vonatkozó törvények szerint nem fordulhat elő, hogy igazgatási vezető egy ilyen, vagy akár egy sokkal nagyobb kérdésben az Unió bíróságához forduláskor befolyásol egy bírót, esetleg eltilt ettől. Itt a bírói függetlenség ugyanolyan súllyal és erővel érvényesül, mintha ügydöntő határozatot hozna, mondta, és arról is beszélt, milyen súlyos üzenete van ennek a fegyelminek a bírók számára.

Kapcsolódó
A bírók elértek a tűréshatárhoz

A bírók elértek a tűréshatárhoz

Olyan határátlépés történt a múlt héten a Fővárosi Törvényszéken, amely alapjaiban kérdőjelezi meg a magyar ítélkezési függetlenséget. A Magyar Bírói Egyesület Budapesti elnöke, a törvényszék korábbi vezetője szerint ideiglenes utódának nemcsak fegyelmi döntését kellene visszavonnia, de le kellene vonnia magára vonatkozóan a személyes konzekvenciát is.

Tulajdonképpen nem Tatár-Kis Péter vagy Vasvári Csaba személye a kérdés mostanra, hanem rendszerszintű problémát éreznek a bírók. Tehát a konkrét ügynél sokkal nagyobb a baj. Egy olyan kedvezőtlen folyamat elindulását vélelmezik, amely nem következhet be egy jogállamban

– fogalmazott a volt törvényszéki elnök. Azt pedig szintén a Fazekassal készült interjúnkból lehet tudni, de a fegyelmi eljárás megindításáról szóló Tatár-Kis-határozat szó szerint tartalmazza is, hiszen a bírói jogállásra vonatkozó törvény egy konkrét szakaszát jelöli meg, azaz azt, hogy Vasvári "az életmódjával, magatartásával a bírói hivatás tekintélyét sérti vagy veszélyezteti". Magyarán a törvényszéki elnök

nem bírói kötelezettségszegésre, hanem etikátlan bírói magatartásra hivatkozva indította meg a fegyelmi eljárást.

  • Írtunk arról, hogy egy, Handó Tünde által megbízott vezetőként, pályáztatás és bírói támogatás nélkül egyéves megbízással odahelyezett elnök (ma már a második ebből) vezeti a legnagyobb magyar bíróságot, a Fővárosi Törvényszéket.
  • A jelenlegi megbízott vezető, Tatár-Kis Péter két hete fegyelmi eljárást kezdeményezett egy törvényszéki bíró ellen azért, mert egy folyamatban lévő büntetőügyben ő az Európai Unió Bíróságához fordult a többi között azt kérve, vizsgálják meg, hogy az uniós jognak megfelel-e a magyar bírói függetlenség.
  • A bírói kérdésfeltevés ellen Polt Péter legfőbb ügyész felülvizsgálatot kért, a Kúria pedig törvénytelennek mondta ki a bíró eljárását – különös módon azonban mindez a folyamatban lévő uniós ügyet, a kérdések megválaszolását nem érintette.
  • Tatár-Kis Péter ennek ellenére a bírák fegyelmi ügyeiben eljárni jogosult szolgálati bírósághoz fordult azzal, hogy az érintett bíró megsértette a hivatás tekintélyét a kérdéseivel, azaz az egyedi ügyben hozott döntésével.
  • A MABIE tiltakozott, ahogyan az érintett szakmai vezetői és bírótársai is. De ennél még sokkal több történt: a Handó Tünde kinevezési gyakorlatát érintő kritikákat Tatár-Kis nemhogy igazolta, életre is keltette a legkomolyabb függetlenségi aggályokat, valamint a megtépázott bírói önérzetet.
  • Mindennek pedig nemzetközi következményei is lehetnek, sőt úgy tudjuk, a Vasvári Csaba elleni fegyelmi eljárás kezdeményezés ügye máris az Európai Unió Bíróságának asztalára került.