Sokszor kiérnek a mentők 15 percen belül – legalábbis az elindulástól számítva
További Belföld cikkek
- Szájer József: A politika bizalmi műfaj, és ezt a bizalmat én eljátszottam
- Tarjányi Péter: Nem gondolnám, hogy Oroszország a békére törekedne
- Milliárdokat érő luxusrepülő jelent meg Ferihegyen, elindultak a találgatások
- Magyar Péterék kiadnak egy könyvet a Tisza Pártról
- Egy testvérpár különös közéleti összefonódásai – Kicsoda Magyar Péter öccse?
A jobbikos Lukács György László kérdésére osztotta meg írásban Rétvári Bence államtitkár a mentők kiérkezési statisztikáját, ami alapján az Index is megírta, hogy az autók az esetek 82 százalékában 15 percen belül kiérnek a megadott címre a Prioritás I. esetekben – csakhogy hiába tűnik logikusnak, hogy az időt a telefonálástól számítják, a mentőszolgálat nem onnan kalkulál,
hanem a mentőautó indulásától
,írta meg a Népszava csütörtökön.
Rétvári azt közölte, hogy míg 2018-ban még 78 százalékos, 2019-ben pedig már 82 százalékos volt a kiérkezési arány, ami, ugye, javulásként értékelhető – lenne, ha nem pusztán az indulástól kalkulálnák a számokat. A „Prioritás 1." kategóriába ráadásul csak az azonnali mentést igénylő esetek egy része tartozik bele.
A kiérkezési időt az Állami Számvevőszék is vizsgálta, arra voltak kíváncsiak, hogyan alakult a statisztika azután, hogy az előző uniós ciklusban 15 milliárd forintnyi pénzt költöttek arra, hogy a sürgős hívások legalább 90 százalékában negyedórán belül kiérkezzenek. Kiderült: nem jól. A 2019 nyarán közzétett „A vészhelyzeti betegellátás rendszerének ellenőrzése” című vizsgálat azt mutatta, hogy míg a mentők 15 percen belüli kiérkezési idejének aránya 2010-ben 77,6 százalékos volt, 2015-ben már csak 68,2 százalék, 2016-ban 69,7 százalék, 2017-ben pedig ez 64,9 százalékra esett vissza. Az ÁSZ a telefonálástól számított időt vette alapul, így jöttek ki a fenti eredmények.
A lap közérdekű adatként arról érdeklődött, hogy megyénként mennyi volt az átlagos 15 percen belüli kiérkezési idő. Azt kapták, hogy csak az autózással töltött időt számolták, így 2019 első 11 hónapjában Győr-Sopron megyében volt a legjobb a helyzet, ahol az esetek 88,1 százalékában értek ki 15 perc alatt, a legrosszabb pedig Pest-megyében ahová 68,9 százalékban értek ki a sürgős hívásokra.
A kérdés-válasz aktualitását adta, hogy nemrég meghalt egy beteg, akihez későn érkezett a mentő a rossz útviszonyok miatt, közvetlenül ezt megelőzően pedig szintén életét vesztette egy beteg Magyarországon, mert nem ért oda hozzá időben a segítség, akkor azonban nem az utak állapota volt a gond, hanem az, hogy atrocitástól tartva a mentők a rendőrségre vártak.
(Borítókép: Róka László / MTI)