Koronavírus: A háziorvosok a mentőállomásokról igényelhetnek védőfelszereléseket
További Belföld cikkek
- Kiderült, meddig lesznek nyitva a budapesti piacok karácsonykor
- Felkészülten várják a megnövekedett ünnepi forgalmat a Liszt Ferenc Repülőtéren
- Orbán Viktor elárulta a nagy titkot: így győz majd a Fidesz 2026-ban
- Egyre nagyobb az esély a fehér karácsonyra, de csak az ország bizonyos részein
- Összeültek a titkosszolgálati vezetők Magyar Péter és a Magyar Hang miatt
Habár a kínai koronavírus már Európában is jelen van, és az illetékes hatóságok napi tájékoztatást tartanak a magyarországi helyzettel, illetve a magyar érintettekkel kapcsolatban, a háziorvosok múlt héten még jelentős információhiányban szenvedtek, egy február 5-i tájékoztatástól eltekintve ugyanis nemigen kaptak különösebb iránymutatást arra, mi a teendő, ha koronavírus-gyanús beteg jelentkezik náluk. A védőfelszereléssel is bajban voltak, forrásaink szerint ugyanis az ÁNTSZ jelezte, ők semmit sem biztosítanak.
Hétfőn az MTI arról írt: az országos tisztifőorvos hétfőn közölte, hogy aktualizálták a háziorvosoknak szóló eljárásrendet. Müller Cecília elmondta azt is, továbbra sincs koronavírussal fertőzött beteg Magyarországon, a laboratóriumban eddig 137 vizsgálatot végeztek erre vonatkozóan, pozitív minta nem volt.
Mint eddig, ezúttal is elmondták, hogy minden háziorvosnak rendelkeznie kell védőfelszereléssel. Azonban amennyiben ezekből hiányuk keletkezik, a mentőállomásokon depókat hoznak létre, ahonnan a háziorvosok igényelhetnek ilyen eszközöket. A tisztifőorvos elmondta, az eljárásrend ismételt aktualizálására a személyes kontaktusok minimalizálása érdekében volt szükség.
Felhívta a figyelmet arra, hogy
aki tüneteket érez magán, koronavírussal fertőzött területről érkezett haza, vagy esetleg érintkezhetett ilyen beteggel, az semmiképpen se menjen el a háziorvosi rendelőbe, hanem hívja fel orvosát.
Ha gyanús, az orvos majd értesíti a mentőszolgálatot
Az eljárás szerint a háziorvos ilyenkor egy kérdőív alapján telefonon kérdezi ki a beteget, és megerősíti vagy elveti a fertőzés gyanúját. Amennyiben a betegség gyanúja felmerül, egy külön telefonszámon értesíti a mentőszolgálatot, amely az érintettet a lakhely szerinti területileg illetékes kórház infektológiai osztályára szállítja, ahol elkülönítik. A betegtől levett torokváladék-mintát az Nemzeti Népegészségügyi Központ laboratóriumában vizsgálják, ha a minta pozitív, akkor a beteget átszállítják a Dél-pesti Centrumkórház erre kijelölt osztályára.
Békássy Szabolcs, a Háziorvosok Online Szervezetének alapítója arról beszélt, hogy a múlt héten kaptak tájékoztatást kaptak a WHO útmutatásain nyugvó magyar eljárásrendről. Ennek módosítása vált most szükségessé. Kiemelte, egyetlen fertőzöttnél nincs szükség fizikai vizsgálatra, a szakmai ajánlások is inkább párnapos otthonmaradást javasolnak, és csak egy esetleges szövődmény miatt ajánlott ezután felkeresni az orvost.
A legfrissebb adatok szerint jelenleg 67 országban 89 071 beteget regisztráltak. Koronavírus-fertőzésben eddig 3044-en haltak meg, Európában 44-en. 45 074 ember felgyógyult a betegségből.
Mindkét szakember a személyes higiéniára hívta fel a figyelmet: a gyakori, szappanos kézmosásra, kézfertőtlenítésre. Azt ajánlják, hogy lehetőleg zsebkendőbe tüsszögjünk, köhögjünk, ennek hiányában a könyökhajlatunkba.