Tűzgyújtási tilalom lépett életbe hét megyében, köztük Pest megyében is

2020.04.03. 14:19

A katasztrófavédelem április 3-án, pénteken hét megyében rendelt el tűzgyújtási tilalmat. Bács-Kiskun, Borsod-Abaúj-Zemplén, Csongrád, Heves, Nógrád, Pest és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye területén tilos tüzet gyújtani erdőkben, fásításokban, facsoportokban, útszéli fasorokban és ezek kétszáz méteres körzetében, még a kijelölt tűzrakóhelyeken is.

Screen Shot 2020-04-03 at 14.10.02.png
Fotó: Katasztrófavédelem

A csapadékszegény időjárás miatt a szabadtéri tüzek száma ugrásszerűen megnőtt az elmúlt napokban, a tűzoltókat idén már háromezer szabadtéri tűzesethez riasztották. Ezeknek a tüzeknek a 99 százaléka emberi gondatlanságra vezethető vissza.

Kerti munkák

Megkezdődtek a kerti munkák, és sokan leégetik a tarlót, meggyújtják a száraz növényeket. A szabadtéri tüzek 45 százaléka kerti zöldhulladék égetése miatt alakult ki.

Kerti zöldhulladékot csak ott szabad égetni, ahol ezt az önkormányzat kifejezetten erről szóló rendeletben engedélyezi. Ilyen esetben is csak a rendeletben meghatározott időben szabad égetni. Amennyiben az önkormányzatnak nincs a kerti zöldhulladék égetésére vonatkozó rendelete, akkor az tilos, például Budapest teljes területén.

Ha a rendelet engedi az égetést, az alábbiakra kell figyelni:

  • A tüzet soha ne hagyjuk felügyelet nélkül,
  • Legyen a közelben megfelelő mennyiségű oltóanyag,
  • Legyen kéznél a tűz megfékezéséhez szükséges szerszám,
  • Ha feltámad a szél, oltsuk el a tüzet.

Ezenkívül:

  • Az autóból, vonatról ne dobjunk ki égő cigarettacsikket, mert az út menti száraz növényzet pillanatok alatt meggyulladhat.
  • Erdőben, füves területen álló autó motorját ne járassuk, mert a kipufogó hőjétől is meggyulladhat az aljnövényzet.
  • Üveghulladékot se hagyjunk az erdőben, réten, mert egyrészt szennyezi a környezetet, másrészt az üveg a nap sugarait összegyűjtve nagyítóként képes meggyújtani a növényzetet.
  • Baj esetén hívjuk a 112-es segélyhívó számot, és kérjük a tűzoltók segítségét.

A tarlók, nádasok leégetése milliós nagyságrendű pénzbüntetést vonhat maga után. Az, aki a szabályokat nem tartja be, az okozott kár megtérítésén felül tűzvédelmi bírsággal is sújtható.

Ha egy szabálytalan égetés miatt keletkezett tüzet a tűzoltóknak kell eloltaniuk, a bírság mértéke 20 ezer forinttól 3 millió forintig terjedhet.