Fizetésemelést kaptak a parlamenti képviselők
Magyarországon április elején 11,4 százalékkal magasabb fizetést kaptak a magyar parlamenti képviselők – számolt be az Mfor.
Már a koronavírus-járvány magyarországi megjelenése előtt lehetett tudni, hogy változni fog a parlamenti képviselők fizetése márciustól. 2018-ban a közszféra egyes ágazatának dolgozói után a képviselők saját fizetésük felzárkóztatását és rendezését is időszerűnek látták. Ezért egy egyszeri augusztusi emelést követően az országos bruttó átlagbér éves változásához rögzítették a fizetést – írja a portál.
A korábbi számításaikat megerősítették a parlament honlapján frissült adatok. Így a képviselői alapbér (az átlagbér háromszorosa) 989 700 forintról 1 103 400 forintra emelkedett. Tehát már nincs olyan képviselő a parlamentben, aki egymillió forintnál kevesebbet keresne.
Ebből – a családi adókedvezmények nélkül – 733 761 forintot vihetnek haza, ami 75 610 forinttal több nettót jelent.
- Annak, aki képviselői státusza mellett állandó bizottsági tag, 1 324 080 forint szerepel a bérlapján,
- aki két testületben vagy a törvényalkotási bizottságban tag, 1,5 milliónál többet keres.
- A frakcióvezetőknél kétszeres szorzót használnak, tehát a bruttó juttatás 2 206 800 forint lett,
- helyetteseik pedig 1,87 milliót keresnek.
A cikk azt is megjegyzi, hogy a járvány miatti válság ellensúlyozására a nemzeti kormányok sorra rendkívüli intézkedésekről döntöttek, néhány országban pedig a vezetők saját juttatásaikról mondtak le a helyzetre való tekintettel.
Szlovéniában a járvány idejére 30 százalékkal csökken a képviselők és a miniszterek fizetése, Új-Zélandon pedig 6 hónapig a fizetés 20 százalékáról mondanak le a kormány tagjai és a vezetők.
(Borítókép: Az Országgyűlés plenáris ülése 2020. április 6-án. Fotó: Koszticsák Szilárd / MTI)