Szijjártó elmagyarázta, miért kellett a rendeleti kormányzás
További Belföld cikkek
- Felpofozott és csavarhúzóval lábon szúrt buszsofőr, sörrel leöntött ellenőr – egyre több atrocitás éri a MÁV dolgozóit
- Gyurcsány Ferenc: Orbán Viktor önzése miatt fejenként 40 ezer forinttal lettek szegényebbek a magyarok
- Itt az ideje, hogy megismerjük az igazi Indiana Jonest, aki magyar volt
- Több magyar városban is veszélyessé vált a levegő
- Magyar Péter bejelentkezett a köztévé szilveszteri műsorába
Arra a kérdésre, hogy kétharmados parlamenti többséggel miért volt szükség a rendeleti kormányzás bevezetésére, Szijjártó Péter azt válaszolta, hogy hasonló intézkedéseket léptettek életbe nemcsak más uniós tagországokban, hanem világszerte. A magyar kormányfő jogosítványával „gyorsan reagálhat” – mondta a külgazdasági és külügyminiszter az interjúban. Ráadásul csak olyan lépéseket tehet, amelyek a lakosságnak, a gazdaságnak és az országnak a koronavírus-járvány elleni védelmével kapcsolatosak – érvelt.
Hozzátette: kétharmados többség esetén is a szokásos eljárásrend alapján általában két hetet vesz igénybe a döntéshozatal. A rendeleti kormányzással egy döntés órák alatt meghozható, amellyel emberéletek menthetők – mondta Szijjártó Péter, hozzátéve, hogy a parlament jogosult a rendkívüli jogosítvány visszavonására is.
Az uniós kritikákra a külügyminiszter azt mondta, hogy a magyar törvény rövid, az EP tagjainak talán venniük kellett volna a fáradságot, hogy megismerkedjenek annak angolra fordított változatával – válaszolta Szijjártó. Másrészt az EP – politikai okoktól vezérelve – folyamatosan támadja Magyarországot. A támadások észlelésen és nem tényeken alapulnak. Négy más uniós tagországban szintén nem határozták meg, meddig tart a rendeleti kormányzás – közölte a külügyminiszter.
Mint arról beszámoltunk, az Európai Bizottság kifejezetten aggódik a magyarországi helyzet miatt, és komolyan vizsgálja, hogyan hajtja végre a kormány a veszélyhelyzeti intézkedéseit.
Végül arra a kérdésre, hogy Magyarország az Európai Unió tagja akar-e maradni, Szijjártó leszögezte:
Az Európai Unió tagjai vagyunk és az Európai Unió tagjai leszünk.
Szijjártó véleménye szerint antidemokratikus, hogy az Európai Parlament vagy az Európai Bizottság bírálhat egy tagországot, miközben a tagországtól megtagadják a válaszadás lehetőségét. Ellenzik azt a hozzáállást, miszerint az Európai Unióból Európai Egyesült Államokat kellene létrehozni. A magyar kormány álláspontja szerint az erős Európai Uniónak erős tagállamokon kell alapulnia.
Ezért részt veszünk a vitákban, és az unió tagjai maradunk
– mondta végül a külgazdasági és külügyminiszter.