Kerékpáros kompot építene Szentendre
További Belföld cikkek
- Kiutasítottak Magyarországól egy amerikai tanárt, aki 10 éve tanított az országban
- Fehérbe borul a fél ország, figyelmeztetést adott ki a Magyar Közút
- Reagált a kormány a legújabb Magyar Péter-féle hangfelvételre
- Átkot és rontást is levesznek, de füvesasszony is lesz a Miniszterelnökség által támogatott sámánfesztiválon
- A Hős utcai gettónak már a megépítése sem volt jó ötlet, most felszámolják
Kerékpáros kompot építene Szentendre, ami a kiszolgálhatná a Szentendre–Szigetmonostor, valamint a sziget és Göd között a nemzetközi kerékpárutak forgalmát.
A város honlapján közölt tájékoztató szerint Pásztor Zoltán, a Pásztor Révhajó Kft. tulajdonosa kereste meg Fülöp Zsolt Szentendre és Molnár Zsolt Szigetmonostor polgármesterét a kerékpáros komp létesítésének tervével. Szentendre és Szigetmonostor település önkormányzatának vezetőinek tetszett az ötlet, ezért - miután egyeztettek a vállalkozóval - levelet írtak Orbán Viktor kormányfőnek, az innovációs és technológiai miniszternek, valamint az aktív Magyarországért felelős kormánybiztosnak.
Pásztor Zoltán a Fair Hydro Kft.-vel és a Vonalterv Kft.-vel közösen készített terve szerint hazai tervezésben és gyártásában készülő 6 db kerékpárszállító kishajó összekapcsolhatná a Szentendrei-sziget kerékpárútjait a szentendrei és gödi oldal kerékpárútjaival.
A 12 FŐ ÉS 12 KERÉKPÁR SZÁLLÍTÁSÁRA ALKALMAS KISHAJÓK TAXIKÉNT RENDELVE KÖZLEKEDHETNÉNEK A DUNÁN KERESZT- ÉS HOSSZIRÁNYBAN EGYARÁNT.
A kis hajók hybrid, vagy tisztán elektromos környezetbarát hajtásrendszerrel működnének. Egy kishajó – tervezői költségbecslés szerint – tervezése, engedélyeztetése és legyártása 120-150 millió forint.
A biztonságos és gazdaságos üzemeltetéshez egy személy elegendő lenne, ehhez azonban az osztrák-német folyami közlekedési szabályokat át kellene ültetni a magyar jogrendbe is. Több helyen – Szentendre, Szigetmonostor, Leányfalu – most is alkalmas a kikötőhely, a rámpás kishajó fogadására. Egy ilyen kikötő kialakításának költsége kb. 12 millió forint.
"A kerékpároskishajó-szolgáltatás igazi turista látványosságot is nyújthatna, hiszen a tervezett útvonala során Szentendre teljes dunai panorámájában gyönyörködhetnek a hajó utasai. A kishajók üzemeltetésével megoldható lenne a kerékpárosok kényelmes, gyors és egyben biztonságos szállítása a turisztikailag kiemelt, dunakanyari célpontok között és az EuroVelo 6 kerékpárút – Szentendre és a sziget közötti – folytonossága is megteremthetővé válna" - írják a város honlapján.
A miniszterelnöknek, az innovációs és technológiai miniszternek, valamint az aktív Magyarországért felelős kormánybiztosnak írt levélben a két település polgármestere, valamint a révátkelés üzemeltetője mintaprojektként kéri – a kerékpáros kompközlekedési terv első elemeként – egy komp megépítésének támogatását.
Hisszük, hogy a fejlesztés javítja a kerékpáros közlekedés feltételeit, növeli a térség vonzerejét, s nem utolsó sorban tájvédelmi és környezettudatos megoldás lenne – olvasható a levélben.