Sokan nem tudják, hogy kell viselkedni a természetben
További Belföld cikkek
- 2053-ig titkosították a Védelmi Beszerzési Ügynökséget ért hekkertámadásról szóló bizottsági ülés dokumentumát
- Tűz ütött ki egy gödöllői házban és egy soproni lakásban
- Felmondott a Kutyapárt hegyvidéki képviselője a privát munkahelyén a vagyonnyilatkozata miatt
- Török Gábor szerint Menczer Tamás kocsmai szintre ment le, a Nézőpont elemzője nekiment a politológusnak
- Index-értesülés: Gyurcsány Ferenc kihívója randalírozott hajnalban Budapesten, rendőrségi ügy lett belőle
Az Országos Magyar Vadászati Védegylet az elmúlt hetek rossz tapasztalatai miatt közleményt adott ki arról, hogy hogyan kell viselkedni az embereknek a természetben.
Azt írták, mivel a koronavírus-járvány miatt a közösségi terek (parkok, játszóterek, sportpályák) látogatása korlátozott vagy nem lehetséges, sokan a természetbe mennek ezek helyett. A kirándulóknak azonban tudniuk kell azt is: ha nem viselkednek a természetben (ami szinte minden esetben vadászterület is) felelősen, veszélyeztetik annak élővilágát, a vadállományt, az okszerű és tervszerű vadgazdálkodást.
Azt tapasztalták, hogy a természetjárók az elmúlt hetekben a korábbinál jóval gyakrabban térnek le az utakról, művelt mezőgazdasági területen bukkannak fel, sokszor sötétedéskor vagy azután is a vadászterületen tartózkodnak. Mindez több problémát is okozhat:
- A vadállomány a jelenlegi, szaporodási időszakban a legsérülékenyebb. Igaz ez úgy a mezei nyúl, a fácán, mint az őz és a gímszarvas esetében. Az élőhelyek indokolatlan zavarása (különösen a szabálytalanul, póráz nélkül sétáltatott illetve elkóborolt vagy kóbor kutya) kárt okozhat a szaporulatban.
- Jelenleg a vadgazdálkodók egyik legfontosabb feladata a vaddisznóállomány gyérítése, az afrikai sertéspestis (ASP) terjedésének megakadályozása, ami betegséget egyébként a vaddisznó lakta területekről a kirándulók is tovább vihetik. Ennek megelőzése, mert az ASP a házisertés-állományt is veszélyeztetheti.
- A háborítatlan erdők és bokrosok napközbeni bolygatása könnyen balesetveszélyhez vezethet, mert a megriadt vad gyakran forgalmas utak felé, azokon keresztül menekül.
Azt írják, megértik, hogy a hetekig tartó bezártság után az emberek szabadban szeretnének pihenni, de azt kérik, az alábbiakat minden természetjáró tartsa be:
- Ne térjenek le az utakról, ösvényekről!
- Ne hangoskodjanak, különösen a kevésbé népszerű, látogatott kirándulóhelyeken, ne zavarják feleslegesen a vadon élő állatok nyugalmát!
- Ha állatot észlelnek, ne közelítsék meg, hagyják elmenekülni! (A hazai erdőkben és mezőkön élő állatfajok szinte minden esetben kerülik az ember közelségét.)
- Ha bármilyen faj kicsinyére – például őzgidára, szarvasborjúra – bukkannak, szintén ne menjenek a közelébe, és semmiképp ne érintsék meg! (Ezek az állatok nem sérültek vagy betegek. További részletek ebben a közleményben.) Ráadásul vadmalac esetében a kicsinyét védelmező koca ránk támadhat és súlyos sérüléseket is okozhat.
- Ha vadgazdálkodási vagy vadászati berendezést látnak (például etetőt, magaslest, csapdát), tartsák tiszteletben, hogy ezek a területen illetékes vadgazdálkodó tulajdonát képezik. Megrongálásuknak jogi következményei lehetnek.
- Amennyiben kutyával kirándulnak, az ebet feltétlenül tartsák pórázon! Ellenkező esetben szabálysértést követnek el, de a kutya testi épségét is veszélyeztetik.
- A kirándulásokat szervezzék úgy, hogy legkorábban a napkeltét követő egy órával lépjenek a természeti területre, és legkésőbb egy órával napnyugta előtt hagyják el azt! Így nem lesz átfedés a kirándulás és a vadászat időszaka között.