Kendernay: Tönkreteheti a Balatont a kormány mohó politikája
További Belföld cikkek
- Hamarosan fellélegezhetünk, országszerte javult a levegő minősége
- Távozik a Fővárosi Közgyűlés Fidesz–KDNP-frakciójából egy képviselő
- Új, váratlan helyre költözhet az Országgyűlés
- Vitályos Eszter: Megvédjük Magyarországot a magyarok országának
- Halálos fejsérülést is hozott 2024 szilveszteri mulatozása
A kormány téved abban, hogy a Balaton az éghajlatváltozásra és hatásaira fittyet hányva úgy fog viselkedni, ahogy azt ők szeretnék, mert a térséget a klímaváltozás hatásai érzékenyebben érintik, mint bármely más területét az országnak - mondta el Kendernay János, az LMP képviselője kedden egy Balatonvilágoson tartott sajtótájékoztatón.
A Balaton Európa legnagyobb olyan sekélyvízű tava, amelynek ökológiai sajátosságai semelyik más tóval nem összehasonlíthatóak - folytatta.
A politika rendszerint sajátos szerepet szánt a tónak, a polgári éra után például sokáig a gyerekek, családok kedvelt pihenőhelyévé vált. Kendernay szerint az orbáni politika a után ismét a kivételezettek helyévé tenné a Balaton privatizációval, kegyeltjei milliárdos, vissza nem térítendő támogatásával, miközben a közemberek kiszorulnának a Balaton-partról.
Kendernay szerint ez a mohó politika a saját zsákutcájukat is jelenti, csak az a baj, hogy közben ennek mindannyian megisszuk a levét, mert éppen azt felejtik el, hogy a Balaton és vízgyűjtője egy élő ökoszisztéma.
"Most már csak elfuserált, az egyéni érdekeket szolgáló kormányrendeleteket hoznak, és figyelmen kívül hagyják a tónak a természetes folyamatait, ami egy teljesen más hozzáállást kíván meg. Luxusszállodákat akarnak építeni, jachtkikötőket fejleszteni, az egészet egy mesterséges lavórrá alakítani a betonozás révén" - mondta.
Szerinte az majd később lesz nekik baj, hogy a Balaton ökológiai leromlása miatt egyre kevesebb pénzt fognak ebből keresni. Nagyobb baj, hogy mindenki más is rosszul jár, mert a Balaton tönkremegy.
Azt is mondta, hogy a Balaton vízgyűjtője is aszályos, csapadékhiányos térségnek számít, és az, hogy a gazdagok jachtjai érdekében az állandó vízszintet mesterségesen próbálják meg magasan tartani, ellentétes a Balaton ökológiai egyensúlyát fenntartani hivatott nádállomány életben tartásának feltételeivel.
Beszélt arról is, hogy ez a magas vízszint a nagy viharok során akár egyméteres vízszintkilengéseket is tud okozni, "ami miatt a haveroknak a déli parti telkei víz alá kerülhetnek". Ugyan már vannak tervek a töltések, kőszórások magasítására, de Kendernay szerint ezektől csak még nehezebb lesz a Balatonhoz hozzáférni. és ezek a műszaki munkák a tó öntisztulását és veszélyeztetik.
"A lényeg, hogy a kormány már olyan szűk látókörű, hogy nemcsak a közérdekre nem tud figyelni, hanem már a saját haverjai érdekét sem veszi észre. Ha felborul a tó ökoszisztémája, mindannyian nagyon rosszul fogunk járni. Hallgassanak a tudósokra és a kutatókra, akik figyelmeztetéseket küldenek felénk" - összegezte a sajtótájékoztató lényegét Kendernay.
Vannak, akiknek már nincsenek kérdéseik,
És vannak, akik az Indexet olvassák!
Támogasd te is a független újságírást,
hogy ebben a nehéz helyzetben is tovább dolgozhassunk!
Kattints ide!