További Belföld cikkek
- Pályahiba miatt nem jár a 3-as metró egy szakaszon
- Mikulásruhát és párásítót lopott a betört kirakatból egy kenderesi férfi
- Egy dologban egyetértenek a történészek: valami nem stimmel a karácsonnyal
- Újabb közös előterjesztéssel rukkolt elő Karácsony Gergely és Vitézy Dávid
- Lázár János beköltözik Hajdú Péterhez, kényes kérdésekre ad választ
Mi is megírtuk, hogy a koronavírus-járvány alatti korlátozások miatt előbújtak az éhes patkányok Amerika számos nagyvárosában. Az állatok a bezárt éttermek miatt nem találtak elegendő táplálékot, ezért nappal is előmerészkedtek, sőt volt, hogy kannibalizmusra ragadtatták magukat. A 24.hu amiatt kereste meg Takács Zoltánt, a Növényvédő és Kártevőirtó Kft. ügyvezetőjét, hogy megtudják, nálunk is tapasztaltak-e hasonlót.
Takács szerint Budapesten a világ sok nagyvárosához mérten arányaiban is jóval kevesebb patkány él, így a fentiekhez hasonló tömeges agresszív viselkedéssel nem kell számolni. Az elmúlt hónapokban a populáció szokásos évszakos változását észlelték a szakemberek, de érdemi kiugrások nélkül. A legtöbb hazai nagyvárosban, így Budapesten is folyamatosan végzik a patkányok elleni beavatkozásokat, ezért kicsi az esélye az ilyen helyzetek kialakulásának.
Mint mondta, a budapesti patkánypopulációt darabszámra lehetetlen meghatározni, a becslések szerint jelenleg néhány tízezer állatról van szó. A főváros területén például az objektumok számához mérik a tényleges patkányészleléseket, ez azt jelenti, hogy a törvényben kijelölt 228 ezer budapesti objektumnál – amelyek lehetnek önálló lakóházak, de épületegyüttesek vagy csatornaszakaszok is – havi szinten összesen átlag 500 patkánybejelentés érkezik.
A FŐVÁROSI PATKÁNYPOPULÁCIÓ 2012-TŐL KEZDVE FOLYAMATOSAN NÖVEKEDETT, AMIT AZ ELMÚLT ÉVBEN ELVÉGZETT INTENZÍV PATKÁNYIRTÁSI PROGRAMMAL SIKERÜLT MEGFÉKEZNI.
Mint emlékezetes, tavaly annyira elszaporodtak a patkányok, hogy 10 hónap alatt több 10 ezer bejelentés született. A budapesti patkányhelyzet az önkormányzati választás egyik kampánytémájává vált.
Takács - akinek cége a Budapest patkánymentesítéséért felelős RNBH Konzorcium tagja - felhívta a figyelmet arra, hogy a rendezett környezet fenntartásával mindenki tehet azért, hogy kevesebb patkány legyen a nagyvárosokban. De azt is érdemes lenne megfontolni, hogy a vécébe öntjük-e az ételmaradékokat. Mint mondta, Budapesten az elmúlt évtizedekben a közüzemi díjak emelkedése okán jelentősen lecsökkent a vízhasználat, ezért ha a csatornákat nem tölti meg a víz, az remek élőhelyet jelent a patkányok számára, ahova ráadásul a táplálék is helybe érkezik. "A konyhamalacokkal vagy a vécébe öntött ételmaradékokkal terített asztalt biztosítunk a csatornában meghúzódó rágcsálóknak".