Magyar kutatók átlépték az áramsűrűségi álomhatárt

2020.09.30. 15:36

A zöldhidrogén nélkülözhetetlen eszköz a 2050-es klímasemlegességi cél eléréséhez, az Innovációs és Technológiai Minisztérium éppen ezért kiemelten fontosnak tartja a hidrogén- (és biometán-) technológiákon alapuló pilot projekteket – mondta Kaderják Péter energia- és klímapolitikáért felelős államtitkár a tárca honlapján olvasható közlemény szerint.

Hozzáfűzte: a klímaváltozás hatásai csak a gazdaság zöldítésével mérsékelhetők. A karbonmentes forrásból termelt villamos energia hosszabb távú tárolását lehetővé tevő technológiák egyre fontosabbá válnak. A zöldhidrogén hathatós megoldás lehet a különféle ágazatok szén-dioxid-mentesítésére, ezért ösztönözni és támogatni kell a kapcsolódó technológiák fejlesztését és alkalmazását. 

Kapcsolódó

Üvegházakban termelnének tiszta hidrogént magyar kutatók

Sikerül bevonni az algákat az üzemanyagiparba? A szegedi biológusok megpróbálják.


Kaderják Péter szerint a magyar hidrogéngazdaságnak lendületet adhat a Nemzeti Hidrogén-technológiai Platform, amely összehozza a kutatás és az ipar érintett szereplőit, és javaslatot tesz egy hazai hidrogén-stratégiára. A zöld hidrogén előállításának alapját képező elektrolizáló technológiákkal kapcsolatos magyar kutatások máris élenjáró eredményeket hoztak. Szegedi kutatók és ipari partnereik egy saját fejlesztésű, energiahatékony, kizárólag vizet és szén-dioxidot felhasználó elektrolizáló technológiát dolgoztak ki, amellyel a világon elsőként sikerült átlépniük az egy amper/négyzetcentiméter áramsűrűségi álomhatárt a szén-monoxid előállítása során. A technológia innovatív megoldást kínál a villamos energia gáz formájában való tárolására.

A projekt Janáky Csaba, a Szegedi Tudományegyetem Fizikai Kémiai Tanszékének docense vezetésével, a ThalesNanoEnergy Zrt. és a W7Energy LLC együttműködésével valósult meg, a magyar kormány és az Európai Unió H2020 keretprogramjának a támogatásával.