Hatalmas bevételkiesésről panaszkodik a főpolgármester-helyettes
Kevesebb adót tud beszedni Budapest önkormányzata, és a kormány adóiból áramló források is csökkentek, ami együtt 25 százalékos bevételkiesést jelentenek – nyilatkozta Kiss Ambrus általános főpolgármester-helyettes a Népszavának.
Kiss Ambrus nyilatkozatából az alábbiak derültek ki.
- A budapesti önkormányzat 20-21 százalékkal – mintegy 33-35 milliárd forinttal – kevesebb iparűzési adót tudott beszedni a budapesti vállalkozásoktól. Ez a nyár végi várakozásoknál is alacsonyabb.
- Az önkormányzatok által beszedett adók központi költségvetésbe való átcsoportosítását szolgáló szolidaritási hozzájárulás összege az idén 12 milliárddal növekszik, jövőre pedig 32-36 milliárdot kell befizetnie a fővárosnak az államkasszába.
- 20 milliárddal csökkennek a főváros bevételei a kormány vállalkozásokat támogatandó, helyi iparűzési adó decemberi feltöltési kötelezettségének eltörlése révén.
- „Sokat veszített” a főváros is a július elsején megszűnt, a kerületi önkormányzatok költségvetését terhelő, „ingyenes” parkolás és közterület-használat kormányzati elrendelésével.
- A fővárosi közösségi közlekedés pandémia miatti bevételkiesése az év végére várhatóan eléri a 22 milliárdot, a cég likviditásának biztosításához 17 milliárd forintos gyorssegélyt szavazott meg a Fővárosi Közgyűlés múlt csütörtökön.
A fővárosi költségvetés első félévi alakulásáról szóló tájékoztató szerint eddig 174,3 milliárd forint bevétel folyt be az önkormányzat kasszájába, ami 25 százalékkal kevesebb, mint az idei előirányzat időarányos összege.
Kiss Ambrus hozzátette: egyelőre nem érkezett meg a fővárosi közösségi közlekedésre biztosított 12 milliárdos központi költségvetésből származó forrás sem, ahogy a különféle beruházásokra ígért 36,2 milliárd adóforint alig 6 százalékát kapta meg eddig a főváros. Ugyancsak várnak a Pannon Park projektre ígért 11,1 milliárdos, a fővárosi árvízvédelmi fejlesztésekre kapott 10 milliárdos, illetve a Lánchíd felújítására szánt 6 milliárdos, a főváros számára előirányzott állami adóbevételekre is.
A kiadások előirányzata ezzel szemben 415 milliárd forintról 462 milliárdra emelkedett.