Ellenforradalomból népfelkelésen át forradalom

F  PP19530704012 v2
2020.10.23. 16:38
A Kádár-rendszerben három évtizedig ellenforradalom volt, rövid ideig népfelkelés, és csak a rendszerváltozás után forradalom. 1956. október 23-a ma már munkaszüneti nap, nemzeti ünnep, csak éppen a forradalommal kapcsolatos ismeretek hézagosak.

Nagy Imre a fordulópontot jelentő október 28-i rádióbeszédében – neveket ugyan nem említve – elítélte azokat, akik „ellenforradalomnak” nevezték az addigi eseményeket. Ugyanakkor az október 23-i megmozdulásokat „az elmúlt évtized szörnyű hibáinak és bűneinek végzetes következményei” miatt kibontakozott, „nemzeti demokratikus mozgalomnak” nevezte. A „tragikus testvérharc” okait is a régi, bűnös politikában jelölte meg. Mint mondta, kor­mánya a „demokratikus nemzeti egység, függetlenség és szocializmus kormánya” kíván lenni. Később Nagy Imre – de a kezdeti eseményekre Kádár János is – használta a „népfelkelés” kifejezést. Ezzel szemben a hazai ellenzék és a külföldi emigráció, a külföldi politikai és tudományos szakirodalom leginkább a szabadságharc, a forradalom fogalmakkal jelölte az esemé­nye­ket.

Kádár „nemzeti tragédiának” nevezte

Boross Péter volt miniszterelnök 1956-ra emlékezve elmondta:

Soha­sem felejtem el, Sinkovits Imre szavalta a Nem­zeti dalt, és amint a »sehonnai bitang ember«-hez ért, egy hang fel­üvöltött: Rákosi! Később Nagy Imre miniszterelnök lépett a mik­rofonhoz, és mi­kor elvtársaknak szólította a tömeget, hatal­mas tiltakozás volt a válasz. Ez a jelenet minden értékelő szövegnél, el­fogult bele­ma­gyarázásnál jobban és hívebben fejezi ki 1956 igazi arcula­tát. Nem volt semmi helye az »elvtársak« megszólításnak!

Kádár János 1972-ben, a 60. születésnapja alkalmából az őt köszöntő pártvezetők és dolgozók csoportja előtt első ízben nevezte „nemzeti tra­gédiának” – az addig merev következetességgel használt ellenforrada­lom helyett – az „októberi eseményeket”. Egyébként a pártirodalom, az oktatási anyagok, a tankönyvek szigorúan „ellenforradalomnak” minősítették a Kádár-rendszer végéig az 1956-os forradalmat és szabadságharcot.

Helycsere április 4-ével

1956 hivatalos megítélésében a fordulópont 1989. január 28-án jött el. Pozsgay Imre a 168 Óra című rádiómű­sorban hivatkozott először arra, hogy az MSZMP KB által felkért Történész Albizottság – a KB által még meg nem vitatott – szak­értői anyaga az 1956-os eseményeket „népfelkelésnek” tartja, ami a nemzeti önérzetében megsértett és megalázott társadalom fellépése volt a diktatúra ellen.

Ezt követően az események felgyorsultak, a Minisztertanács 1990. március 19-én, egy héttel az első szabad parlamenti választás előtt április 4-ét – az addig a felszabadulás ünnepeként számon tartott napot – munkanappá, egyúttal október 23-át, mint az 1989-ben kikiáltott köztársaság napját, munkaszüneti nappá nyilvánította.

A forradalom jellege és tartalma

Bihari Mihály politológus az alig két hétig tartó 1956-os forradalmat, jellegét és tartalmát te­kintve egyszerre minősítette

  • fegyveres felkelésnek,
  • politikai forradalomnak,
  • nemzeti szabadságharcnak,
  • az első demokratikus és forradalmi jellegű rendszerváltoztatási kí­sérletnek.

Részletesebben:

  1. Az 1956-os forradalom mindenekelőtt fegyveres felkelés volt a diktatúra hatalmi rendszere ellen. A fegyveres felkelés spontán módon tört ki 1956. október 23-án a késő esti órákban Budapesten, elsősorban a Magyar Rádió épületénél, a Bródy Sándor utcában. Részben ezzel pár­hu­za­mosan, részben ezt követően – 24-én hajnalban – több helyszí­nen robbant ki a fegyveres ellenállás és harc, elsősorban a Budapest ut­cáira, tereire kivonuló szovjet csapatok ellen, továbbá a magyar középületeket védő magyar katonai és államvédelmi csapatok reguláris alakulatai ellen.
  2. A tömegmegmozdulás kezdettől fogva – és „kollektíven megfo­galmazott programja” alapján is – politikai forradalom volt. A kezdet­ben röpcédulákon, majd a sajtóban megjelenő követelések alapján a tö­meg a politikai-hatalmi rendszer radikális megváltoztatását követelte, a szociális és a szocialista társadalmi berendezkedés alapjainak (a tulaj­doni viszonyok, a földosztás eredménye, a szociális vívmányok) a meg­vál­toztatása nélkül.
  3. Magyarországon nemzeti szabadságharc bontakozott ki az ország szuverenitásáért és függetlenségéért. Pár nap alatt két ízben robbant ki konfliktus a szovjet katonaság és a magyar felkelők között: először 1956. október 24-én hajnalban, másodszor november 4-én hajnalban. Első alkalommal még a Gerő–Hegedűs-féle vezetés és az MDP hatal­mának megmentése érdekében szállták meg Budapest utcáit és vették körül a fontosabb középületeket a szovjet hadsereg csapatai. A pár nap­pal korábban Budapest elhagyására kényszerített szovjet csapatok má­sodik alkalommal már a Nagy Imre-kormány megdöntése és a Kádár-kormány hatalomra juttatása, a forradalom leverése érdekében intéztek támadást a szabadságharcosok ellen. A reguláris magyar hadsereg részé­ről katonai ellenállásra végül is nem került sor. A felkelő „szabadsághar­cos alakulatok” és a frissen megszervezett Nemzetőrség egységei száll­tak szembe a szovjet csapatokkal.
  4. Az 1956-os forradalom az első rendszerváltoztatási kí­sérlet volt Magyarországon az 1948–49-es kierőszakolt rendszerváltás óta. A rendszerváltoztatási kísérlet célja a magyar társadalomra rákény­sze­rített szovjet típusú diktatórikus szocializmus megszüntetése volt, továbbá a független, demokratikus Magyarország megteremtése.

Három az ünnep

1991. március 5-én folytatta le az Országgyűlés a Magyar Köztársaság állami ünnepéről szóló törvényjavaslat vitáját. A kérdés az volt, hogy március 15-e, augusztus 20-a vagy október 23-a legyen-e az állami ünnep. Az Antall-kormány a képviselők bölcsességére bízta, hogy a három nemzeti ünnep közül kiválasszák az állami ünnepet.

Hamar kirajzolódtak az erővonalak: a koalíciós pártok szónokai augusztus 20-a, az ellenzéki hozzászólók pedig jobbára március 15-e jelentőségét ecsetelték. 

Október 23-a érdekében külön csak a kisgazdapárti Kovács Béla és Kelemen András népjóléti államtitkár emelt szót.

Az MDF-es Fekete Gyula író érdekes javaslattal rukkolt elő: legyen március 15-e a magyar nemzet ünnepnapja, augusztus 20-a a magyar államiság ünnepe, míg október 23-a a köztársasági államforma ünnepnapja. Módosító indítványára azonban csak 44-en szavaztak igennel, 182-en viszont nemmel, és 38-an tartózkodtak.

Izgalmasan alakult az állami ünnepet eldöntő voksolás:

  • március 15-ére 131 igen, 78 nem, 61 tartózkodás;
  • augusztus 20-ára 159 igen, 57 nem, 60 tartózkodás;
  • október 23-ára 124 igen, 61 nem, 93 tartózkodás.

Kétségkívül elgondolkodtató, hogy legtöbben október 23-áról szavaztak (278-an), méghozzá feltűnően sok tartózkodással. Azzal pedig, hogy augusztus 20-ára többen nyomták meg az igent (159), mint ahányan a nemet és a tartózkodást együttvéve (117), eldőlt, hogy augusztus 20-a lett Magyarország állami ünnepe.

A fiatalok keverik az eseményeket

Egy közvélemény-kutatás arra mutatott rá, hogy a forradalom után fél évszázaddal a fiatalok jelentős részének meglehetősen hézagosak az 1956-os forradalommal kapcsolatos ismeretei, tudásuk pedig elsősorban pedagógusfüggő. A Szocio-Gráf Piac- és Közvélemény-kutató Intézet a Lauer Learning megbízásából 705 középiskolás és frissen érettségizett megkérdezésével mérte fel 2006-ban a fiataloknak a forradalommal kapcsolatos ismereteit, tárgyi tudását, attitűdjét.

A felmérésből kiderült, hogy a megkérdezettek 20 százaléka egyáltalán nem tanult 1956-ról.

A forradalmat csak minden tizedik diák tartotta a három legnagyobb nemzeti tettek egyikének, Nagy Imrét minden ötödik sorolta a legjelentősebb történelmi személyiségek közé. A forradalom kitörésének okait a többség az idegen megszállásban látta, a demokrácia és a jobb életszínvonal utáni vágyat kevesen említették. A kutatás szerint a fiatalok keverték az 1848-as, az 1956-os és az 1990-es eseményeket. Ugyanakkor pozitívum, hogy a megkérdezettek 57 százaléka szerint a forradalom oldalán részt vettek a mai fiatalok példaképei lehetnek.

(Borítókép: Nagy Imre miniszterelnök beszél a Parlamentben az Országgyűlés második napján. Mellette ül az első padsorban Gerő Ernő (b), a Minisztertanács első elnökhelyettese és Dobi István (k), az Elnöki Tanács elnöke. A második padsorban foglal helyet Rákosi Mátyás (j), a Magyar Dolgozók Pártja (MDP) fõtitkára, valamint Kovács István (b2), az MDP Politikai Bizottságának tagja. MTI Fotó: Pap Jenő)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Belföld
Hadházy Ákos: Ismét lezárjuk az Erzsébet hidat

Hadházy Ákos: Ismét lezárjuk az Erzsébet hidat

A képviselő szerint a rendőrség kénytelen volt ebbe beletörődni.

március 28., 13:57

  • Belföld
Leállás jön az OTP-nél, több szolgáltatás is szünetelni fog

Leállás jön az OTP-nél, több szolgáltatás is szünetelni fog

Fejlesztési okok állnak a háttérben.

március 28., 11:49

  • Belföld
Benyújtották a törvényjavaslatot a háromgyerekes anyák szja-mentességéről

Benyújtották a törvényjavaslatot a háromgyerekes anyák szja-mentességéről

Az érintett édesanyák már október 1-jétől érvényesíthetnék a kedvezményt.

március 28., 13:30

  • Címlapon
Nyilvánosságra kerültek az adatok, itt kritikus az állapot a gazdaságban

Nyilvánosságra kerültek az adatok, itt kritikus az állapot a gazdaságban

8,7 százalékkal esett vissza az ipari termelés. A szakértő szerint a mai információk még a pesszimista várakozásokat is messze alulmúlták.

1 órája

  • Belföld
Jelentős összegeket költenek hirdetésekre a pártok, de ez még nem a kampány

Jelentős összegeket költenek hirdetésekre a pártok, de ez még nem a kampány

A 2024-es választások idején 5,4 milliárdot hirdettek el online a pártok.

március 28., 14:26

  • Belföld
Nem tett még ilyet Karácsony Gergely, de most félresöpri a képviselői akaratot

Nem tett még ilyet Karácsony Gergely, de most félresöpri a képviselői akaratot

Szó sincs „megsemmisítő” erejű jogkörről, de időhúzásra jó.

március 28., 13:12

  • Címlapon
Orbán Viktor belengette, mi az a tíz dolog, ami biztosan meg fog történni az idén

Orbán Viktor belengette, mi az a tíz dolog, ami biztosan meg fog történni az idén

A miniszterelnök szerint Izrael Magyarország barátja, és senki sem akarta letartóztatni Netanjahut.

3 órája

  • Belföld
Lantos Csaba: Tavaly volt olyan nap, hogy áramot exportáltunk, igaz, nekünk kellett fizetnünk érte

Lantos Csaba: Tavaly volt olyan nap, hogy áramot exportáltunk, igaz, nekünk kellett fizetnünk érte

A Mol új akkumulátora 7300 borsodi háztartás éves áramfogyasztását fogja tárolni.

március 28., 14:55

  • Belföld
Második világháborús légibombák kerültek elő a Liszt Ferenc repülőtérnél

Második világháborús légibombák kerültek elő a Liszt Ferenc repülőtérnél

A Magyar Honvédség központi gyűjtőhelyére szállították a bombákat.

március 28., 07:01

  • Belföld
Török Gábor Lázár János szavairól: Nehéz hirtelen eldönteni, hogy ez Robespierre első vagy utolsó nagy beszéde volt

Török Gábor Lázár János szavairól: Nehéz hirtelen eldönteni, hogy ez Robespierre első vagy utolsó nagy beszéde volt

A politológus szerint a „pályatársak” közül túl sokan vehetik magukra a miniszter kijelentéseit.

március 28., 11:22

  • Belföld
Kilakoltatási hullámra készül az önkormányzat Zuglóban

Kilakoltatási hullámra készül az önkormányzat Zuglóban

Milliárdos tartozást halmoztak fel az önkormányzati lakások bérlői a kerületben.

március 28., 15:58

  • Belföld
Eljárás indult az Orbán Viktor rádióinterjúját megzavaró tiltakozók ellen

Eljárás indult az Orbán Viktor rádióinterjúját megzavaró tiltakozók ellen

Tompos Márton, a Momentum elnöke további tüntetéseket tervez.

március 28., 16:08

  • Címlapon
Kocsis Fülöp érsekpoloskázásról, abortuszról és a Pride-ról is véleményt formált

Kocsis Fülöp érsekpoloskázásról, abortuszról és a Pride-ról is véleményt formált

A metropolita kemény szavakkal bírálta Oroszország politikáját, valamint kritikus megjegyzésekkel illette a magyar miniszterelnök szóhasználatát.

2 órája

  • Belföld
Renner Erika az igazságügyi miniszterrel tárgyal, szerinte az áldozatvédelmi rendszer súlyos veszélyt jelent

Renner Erika az igazságügyi miniszterrel tárgyal, szerinte az áldozatvédelmi rendszer súlyos veszélyt jelent

A lúgos orvos áldozata teljesen elvesztette a biztonságérzetét.

március 28., 15:13

  • Címlapon
Donald Trump agresszív politikája lángba boríthatja a Közel-Keletet

Donald Trump agresszív politikája lángba boríthatja a Közel-Keletet

Alku vagy bombázás – kemény üzenet az amerikai elnöktől.

4 órája

  • Belföld
Orbán Viktor: Provokációs verseny van az ellenzéki pártok között

Orbán Viktor: Provokációs verseny van az ellenzéki pártok között

A kormányfő ismét a Kossuth rádió vendége volt.

március 28., 07:41

  • Belföld
Hármas karambol történt az M3-as autópályán

Hármas karambol történt az M3-as autópályán

Két személyautó és egy kisbusz ütközött.

március 28., 09:18

  • Címlapon
Karácsony Gergely keményen beleszállt Nagy Ervinbe és a Tisza Pártba is

Karácsony Gergely keményen beleszállt Nagy Ervinbe és a Tisza Pártba is

A főpolgármester szerint politikai játszma zajlik, és nem fog elhajolni a viták elől.

2 órája

  • Belföld
Lucernaföldön vesztegel a Honvédelmi Minisztérium milliókkal támogatott repülőgépe

Lucernaföldön vesztegel a Honvédelmi Minisztérium milliókkal támogatott repülőgépe

A rendőrség nyomozást indított, a Magyar Honvédség már szervezi a visszaszállítást.

március 28., 09:38

  • Címlapon
A BYD miatt sok szegedi ingatlantulajdonosnak egyszerűen elgurult a gyógyszere

A BYD miatt sok szegedi ingatlantulajdonosnak egyszerűen elgurult a gyógyszere

Szeged a panellakások reneszánszát éli, az ipari ingatlanok ára elszállt.

2 órája

  • Belföld
Jogerős az ítélet, be kell zárni Szegeden Iványi Gábor iskoláját

Jogerős az ítélet, be kell zárni Szegeden Iványi Gábor iskoláját

Budapesten pedig még kedvező döntés született számukra.

március 28., 08:54

  • Belföld
A TEK szabadított ki egy fogva tartott 12 éves kislányt, akit osztrák anyja terrorizált

A TEK szabadított ki egy fogva tartott 12 éves kislányt, akit osztrák anyja terrorizált

A nő fia korábban már megszökött anyjától, mert nem bírta elviselni a lelki és testi bántalmazást.

március 28., 09:59

  • Belföld
Nyomozás indult a II. kerületi iskolában zsidózó tanár ellen

Nyomozás indult a II. kerületi iskolában zsidózó tanár ellen

Az ügy Vadai Ágnes feljelentése nyomán került a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Irodához.

március 28., 13:48

  • Belföld
Halálra vert egy embert egy 73 éves férfi Monoron

Halálra vert egy embert egy 73 éves férfi Monoron

A gyilkos fegyver egy virágcserép volt.

március 28., 14:40

  • Belföld
Börtönbüntetést kért az ügyészség a Svájcból érkező farkas haláláért felelős két férfira

Börtönbüntetést kért az ügyészség a Svájcból érkező farkas haláláért felelős két férfira

A vád szerint egyikőjük gyermeke ölte meg az állatot.

március 28., 06:09

  • Címlapon
Hatalmas baleset miatt kellett félbeszakítani a Formula–1-es szabadedzést

Hatalmas baleset miatt kellett félbeszakítani a Formula–1-es szabadedzést

Rommá tört az egyik Alpine a szuzukai pálya egyes kanyarjában.

58 perce