Szinte nincs olyan család, baráti társaság, ahol ne lenne legalább egyvalaki, aki valamilyen mentális betegséggel, idegrendszeri zavarral vagy függőséggel küzd. Ez a kötet húsz megrázó igaz történetet tár fel.
MEGVESZEMLázad a szakma, több mint 18 ezer szakdolgozó tiltakozik az ápolók áthelyezése ellen
További Belföld cikkek
- „A gyermek nem üzenőfal, és postásnak se használjuk”
- Olyat tett Sulyok Tamás, amire még nem volt példa elnöksége alatt
- Nem tartanak a magyarok az atomháborútól, de Orbán Viktor békemissziójában sem bíznak
- Magyarok tízezrei szenvednek a rejtélyes betegségben: „Úgy fájt, hogy állva aludtam, az ajtónak támaszkodva”
- Letartóztattak egy apát, akit a saját lányának molesztálásával gyanúsítanak
Eddig több mint 18 ezren írták alá a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara petícióját, amely azt kéri, hogy a szolgálati jogviszonyról szóló törvény ne vonatkozzon a szakdolgozókra – számol be az RTL Klub Híradó. A petíciót hétfőn adják át az országgyűlésnek.
A jogszabály alapján például az ápolókat is áthelyezhetnék akár két évre más intézménybe. Emellett választaniuk kell, hogy a magán- vagy az állami egészségügyben akarnak dolgozni, a másodállásokat pedig engedélyeztetni kell. A szakdolgozók fizetésemeléséről az új törvény nem rendelkezik. Ők a 2016-ban beígért többlépcsős béremelés következő részét kapják meg novemberben.
A szolgálati jogviszonyról szóló törvény ellen a Magyar Orvosi Kamara is tiltakozik. A szervezet attól tart, hogy a jogszabály miatt tömegesen fogják elhagyni az egészségügyet.
„Életszerűtlen” – A MOK leírta, mi nem tetszik neki az új egészségügyi törvényben
A szervezet attól tart, hogy a jogszabály miatt tömegesen fogják elhagyni az egészségügyet.
#freeEÜ
A szakdolgozók az SZFE-tüntetésen is felszólaltak a törvény ellen. Az egyik vidéki kórház igazgatója levélben kifogásolta, hogy többen is csatlakoztak a #FreeEÜ, azaz a Szabad Egészségügy-mozgalomhoz a Facebookon. A levél írója méltatlannak nevezte a dolgozók politikai megnyilvánulásait, különösen a FreeEÜ-profilkép-módosításokat. A Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara elnöke szerint máshol is próbálják hallgatásra bírni a munkavállalókat.
Az RTL Klub Híradó kérdésére az Emberi Erőforrások Minisztériuma azt közölte, hogy az Orbán-kormány a bérrendezést
a szakdolgozók olyan jelentős mértékű béremelésével kezdte, amire az utóbbi évtizedekben nem volt példa. Négy lépcsőben 72 százalékkal nő a szakdolgozók fizetése.
Zajlik a szakmai párbeszéd – fűzte hozzá a tárca a szolgáltai jogviszonyt firtató kérdésre.
Az Orbán-kormány október 6-án fogadta el az orvosok többlépcsős béremeléséről , illetve a jogviszonyuk átalakításáról szóló törvényt, benne a hálapénz eltörlésével és a másodállások szigorú korlátozásával. Fő újdonsága, hogy létrehozza az egészségügyi szolgálati jogviszonyt; így a jövőben állami vagy önkormányzati egészségügyi szolgáltatónál csak ilyen jogviszony keretében lehet egészségügyi tevékenységet végezni. A z érdekképviseletek mindössze három órát kaptak a jogszabály véleményezésére.
Az egészségügyi dolgozók egynegyede inkább elhagyná a pályát
Egy részük már elkezdte keresni az egészségügyi rendszeren kívüli lehetőségeket.