Megszorításokért jutalom a polgármestereknek
További Belföld cikkek
- Lézerfénnyel vakítottak el egy pilótát Győr közelében
- Nem bírt el a vizes úttal a sofőr, darabokra törte az autóját
- Feljelentést tett Zugló polgármestere, százmillió forintos kár érhette az önkormányzatot
- Kora tavaszias időjárás érkezik a télbe, többfelé kisüthet a nap
- Bosszúból gázolhatott el több gyermeket egy dégi nő
Miközben a legtöbb településen komoly megszorításokkal és elvonásokkal sújtják a városi intézményeket, szervezeteket, és hatalmas bevételkiesések érik az önkormányzatok költségvetését, addig több településen a közgyűlések
többhavi jutalmat szavaznak meg a városok vezetőinek.
Szarvason a félretett pénz később is jó lesz
Mindössze három napja, múlt hét pénteken derült ki, hogy Szarvason majdnem négymillió forintos jutalomra tett javaslatot a város vezetése. A békés megyei város egyik képviselője, Samu Tamás Gergő közösségi oldalán arról számolt be, hogy a város vezetése egy nappal korábban „konzultációs fórumot” tartott képviselő-testületi közgyűlés híján. A képviselő posztjából kiderül, hogy az ülésen döntések ugyan nem születtek, de a testület javaslatokat fogalmazott meg a polgármesternek, melynek az utolsó pontja az önkormányzati alkalmazottak teljesítményösztönző juttatásának a kifizetése volt.
azonban nemcsak a hivatali dolgozókat érintette a jutalom, hanem a polgármestert és az alpolgármestert is.
A javaslatban a képviselők még nem szavazták meg, hogy az idei keretösszegből a polgármester számára félévi, az alpolgármester számára három havi illetményt különítsenek el az önkormányzat számláján.
A jutalomról a veszélyhelyzet utáni testületi ülésen határoz majd a testület. Vagyis most csak félre lett téve a pénz a polgármesternek és Molnár Etelének. Samu Tamás Gergő helyi önkormányzati képviselő kitért arra is, mennyi az annyi. A szarvasi polgármester illetménye havi 698 019 forint, míg az alpolgármesternek havi 314 100 forint jár. Babák Mihály polgármester jutalma így 4 188 ezer forint, míg Molnár Etelének csupán 942 300 forint járna.
Babák Mihály polgármester az utóbbi hónapokban gyakran került a hírekbe. November közepén arról számoltunk be, hogy a tanári testi fenyítést méltatta, majd pár napja a helyi tévében megosztotta véleményét azokról, akik elkapták a korona-vírust. Véleménye szerint „úgy kell kezelni a covidosokat, mint a leprásokat”, amihez hozzátette: "Bocsássanak meg a kifejezésért...".
Adománygyűjtés, amelyből a városvezetésnek is jár
Budaörs polgármestere, Wittinghoff Tamás még nyáron részesült plusz összegben. A Magyar Nemzetben számoltak be arról, hogy
a veszélyhelyzet elmúltával az első képviselő-testületi ülésen Wittinghoff Tamás megszavaztatott magának és alpolgármesterének háromhavi jutalmat több millió forint összegben
– közölte a budaörsi Fidesz a párt hivatalos, helyi Facebook-oldalán. Hozzátették: a Wittinghoff Tamás által vezetett budaörsi baloldal a járvány elleni védekezés okán komoly pénzügyi elvonásokat vezetett be a városi intézményeknél, civil szervezeteknél. A budaörsi Fidesz szerint a település polgármestere az
anyagi csődhelyzet rémképét felfestve adománygyűjtésbe kezdett az ország egyik leggazdagabb településén még a vírusos időszakban.
Kistelepüléseken is jár a jutalom
Bábolnán szintén sokra értékelték a polgármester munkáját, így júniusban Horváth Klára polgármester részére
eredményes munkája elismeréseként 3 havi illetményének megfelelő, bruttó 1 645 500 Ft jutalmat állapított meg a közgyűlés.
A Baranya megyei Kozármislenyben is nagyra becsülik a településvezető munkáját. Bíró Károly idén márciusban, vagyis
mindössze fél évvel a választások után már több mint másfél millió forintos jutalomnak
örülhetett. Az összeget pedig az önkormányzat által a polgármesternek fizetett, de tavaly lejárt életbiztosítás fedezte.
Veresegyházán sem maradt honorálatlan a munka. A Pest megyei településen a polgármester helyett a két alpolgármester számára szavazták meg a többletpénzt. A szeptember végi jegyzőkönyv szerint 400, illetve 200 ezer forintos plusz összeget fizetnek ki a két városi vezető részére.
Értékelik a munkát
A közszolgálati tisztviselők jogállásáról szóló 2011. évi CXCIX. törvény 225/H. § (1) bekezdése ad lehetőséget arra, hogy képviselő-testület határozatával jutalmat állapítson meg a polgármesternek meghatározott időszakban végzett munkája értékelése alapján. A jutalom évi mértéke nem haladhatja meg a polgármestert megillető illetmény vagy tiszteletdíj hathavi összegét.
Ugyanakkor a Központi Statisztikai Hivatal arról számolt be, hogy 2020. augusztusban a bruttó átlagkereset 391 600 forint, míg a foglalkoztatási ráta a II. negyedévben 68,7 százalék volt.
(Borítókép: Képünk illusztráció! Fotó: Faludi Imre / MTI)