Eltűnhet végre Miskolc szégyenfoltja?
További Belföld cikkek
- Árokba hajtott egy kamion Jászapátinál, a rakomány halálra nyomta a sofőrt
- Változások a Magyar Telekom élén, több felső vezető távozik
- Felfüggesztetett szabadságvesztést kapott a férfi, aki önkielégítést végzett a MÁV vonatán
- 12 éves lányoktól, „Tóth Nikoletta” álnéven zsarolt ki meztelen képeket egy 35 éves férfi
- Iskolai botrány Pest vármegyében: a gyerekek élőláncot álltak szeretett osztályfőnökükért
Csütörtökön kerül a miskolci közgyűlés elé a javaslat arról, hogy az önkormányzat eladja az Avas Szálló épületét, jelentette be Veres Pál polgármester Facebook-oldalán.
Tavaly októberben az ellenzéki pártok győztek Miskolcon, ahol a polgármesteri szék mellett stabil közgyűlési többséget is szereztek. Veres a választási kampányban a „város szégyenfoltjának” nevezte az Avas Szállót, amelyről most azt mondta, hogy „hosszú hónapok kitartó és fáradságos munkájának eredményeként új gazdára, és ami nagyon fontos, felelős és jó gazdára lelhet végre”.
Olyanra, amely egykori fényéhez méltón nemcsak helyreállítja Miskolc egyik emblematikus épületét, hanem új és hasznos funkciókat is ad majd neki.
Az Avas Szállót az Orbán Balázs-féle Mathias Corvinus Collegium vásárolná meg az önkormányzattól, hogy a hosszú évtizedek óta tragikus állapotban lévő épület felújítása után általános, valamint középiskolás diákok és egyetemista fiatalok számára nyújtson tehetséggondozási programot.
A polgármester a videóban megemlítette azt is, hogy a tehetséggondozó központ mellett a szálló termei rendezvényhelyszínként is funkcionálnának a „nagyközönség és a miskolci polgárok számára”.
Az Avas Szállót (korábbi nevén Korona Szállót) 1987-ben zárták be, azóta több alkalommal is tulajdonost cserélt, állapota évről évre romlott, végül hosszú éveken át tartó pereskedés után 2015-ben vásárolta vissza az épületet a miskolci önkormányzat.
Szalai Zoltán , a Mathias Corvinus Collegium főigazgatója megerősítette az Indexnek, hogy amennyiben az önkormányzat pályázatot ír ki a szálló értékesítésére és hasznosítására, azon az MCC szándékozik indulni. A városban már 2015 óta jelen van az MCC, az általános iskola felső tagozatosainak szóló programjában jelenleg is 100 diák vesz részt.
Az MCC az épületet a programjainak helyet adó tehetséggondozási központtá alakítaná át, ahol egy 80-100 fő befogadására alkalmas bentlakásos diákszállás is megnyitná kapuit, de a terveik között szerepel kávézó, étterem és közösségi tér kialakítása is.
Mennyi az annyi?
Arra a kérdésünkre, hogy mennyibe fog kerülni a beruházás, Szalai nem tudott pontos összeget mondani, a műemléki szempontból védett épület teljes rekonstrukciója azonban
VALÓSZÍNŰLEG TÖBB MILLIÁRD FORINTBA FOG KERÜLNI,
amelyet az MCC saját forrásból kíván fedezni, amennyiben sikeresen pályázik az ingatlanra.
Az 1894-ben átadott épületben szállodai funkciókat is szeretnének kialakítani, a befolyt összeget az épület fenntartására, fejlesztésére, valamint az ingyenes tehetséggondozási programjuk bővítésére forgatnánk vissza.
Orbán Balázs államtitkár, a Mathias Corvinus Collegium kuratóriumának elnöke is kommunikált a közösségi oldalán a miskolci bővülésről, Facebook oldalán köszönetet mondott azoknak, akik támogatják a programot, és emlékeztetett arra, hogy
a tehetséggondozás nem pártpolitikai, hanem össznemzeti ügy.
(Borítókép: Erzsébet tér Miskolcon, háttérben az egykori Korona, később Avas szálló 1979-ben Fotó: Lechner Nonprofit Kft. Dokumentációs Központ / FORTEPAN)