A Semmelweis Egyetem pontokba szedte a lakosság tudnivalóit a vírusfertőzésről
Mit tegyen otthon, ha koronavírus-fertőzésre utaló tünetei vannak, mi a teendő tesztelés előtt, mikor szükséges mentőt hívni, hol kapható lelki segítség? – egyebek mellett ezekre a kérdésekre is választ ad az a tájékoztató, amely a Semmelweis Egyetem Pulmonológiai Klinikájának és Magatartástudományi Intézetének együttműködésében készült.
A hasznos információk mellett kiemelik, hogy a koronavírus okozta egyes tüneteket miként kezelhetjük otthon, és milyen panaszok esetén kell azonnal segítséget kérni, mentőt hívni. Utóbbira akkor lehet szükség, ha az alábbiak közül akár egyet is tapasztal a beteg:
- súlyos vagy fokozódó nehézlégzés, fulladás (pihegés, légszomj, kékes ajkak, sápadtság);
- súlyos vagy fokozódó mellkasi vagy felhasi fájdalom;
- hirtelen megjelenő, súlyos vagy fokozódó erős fájdalom;
- ájulás, eszméletvesztés;
- hirtelen jelentkező erőteljes szédülés vagy hirtelen fellépő látászavar vagy beszédzavar;
- súlyos, hirtelen megjelenő végtagi ügyetlenség, mozgászavar, bénulás;
- környezet által észlelt zavarodottság, zavartság;
- vérköpés vagy vérhányás vagy csillapíthatatlan vérzés;
- tartósan fennálló, egyre fokozódó hányás vagy hasmenés.
A semmelweis.hu oldalon vasárnap megjelent tájékoztatóban hangsúlyozzák
a C- és D-vitamin szedésének fontosságát, ajánlott dózisát, valamint az elegendő folyadékfogyasztás és pihenés kiemelkedő szerepét.
Részletezik, hogy hogyan zajlik a tesztelés, de még azt is pontokba szedték, hogy amennyiben mentőt kell hívnia a betegnek, milyen információkat kell tudnia, felsorolnia a diszpécsernek, mit kell a kórházba vinnie, ha kórházi ellátásra szorul, vagy hol kaphat lelki segítséget a páciens. A rendkívül hasznos tájékoztatót ide kattintva olvashatja.