Milliós jutalmak a polgármesterek számláján
További Belföld cikkek
- A rendőrség 210 ittas vagy bedrogozott járművezetőt kapcsolt le
- 13 éves lányt kényszerített prostitúcióra a nyírmihálydi baltás gyilkos
- Adminisztratív úton szigorítanák a közpénzből hirdetők plakátkampányait
- Most már biztos, Gulyás Gergely szakított az ünnepi hagyománnyal
- Fehérbe borult a táj a Mecsekben, van, ahol 25 centiméteres a hótakaró
Közeledik az év vége, amit leginkább a városvezetők pluszdíjazásából lehet jól érzékelni. Az egyik önkormányzati képviselő szerint
az önkormányzati intézményrendszerben megszokott a „karácsonyi pénz”,
és a polgármester nem fog jobban vagy rosszabbul dolgozni a jutalom függvényében.
Összeszedtük, melyek azok a települések, ahol információink szerint a vezetők nemcsak a havi juttatásukért dolgoztak meg, de még a többhavi jutalomért is megizzadtak, és ez milliós tételt jelent a folyószámlájukon.
Nehezített pálya
Az idei évben nehéz körülmények között dolgoztak az önkormányzati képviselők és a települések vezetői. Komoly megszorításokkal és elvonásokkal sújtották a városi intézményeket, szervezeteket, és hatalmas bevételkiesések érik folyamatosan az önkormányzatok költségvetését.
Ennek ellenére a veszélyhelyzet kihirdetése előtt a közgyűlések többhavi jutalmat szavaztak meg a városok vezetőinek. A veszélyhelyzet kihirdetését követően sem jelentett ez akadályt. Jogilag ugyanis lehetőségük van rá, hogy a veszélyhelyzet ideje alatt olyan kérdésekben is döntsenek egyénileg, amelyekben egyébként csak a közgyűlés határozhat. Ez biztosítja, hogy testületi határozat nélkül is egy kis fizetésemelést biztosítsanak akár maguknak, akár másoknak.
Balaton, te csodás
A balatonalmádi polgármester milliós jutalmat szavazott meg magának. Kepli Lajos kicsivel több mint bruttó egymillió forintos összeget kap, egészen pontosan
1 075 000 forintot.
Indoklása szerint a 2020. évben elvégzett feladatok és a veszélyhelyzetből fakadó többletteljesítmény elismeréseként érdemelte meg ezt az összeget a havi apanázs mellett, amelynek nettó összege
713 EZER FORINT.
Pandur Ferenc, a határozatot előterjesztő alpolgármester elmondta, hogy év végén megszokott a hivatalban a jutalmak adása.
Maximálisan 4 havi illetménynek megfelelő jutalom adására lett volna lehetőség, a polgármester szinte az adható legkevesebbet, 1,5 havi illetményt kapott.
– számolt be róla a veol.hu.
A Pest megyei Gyál fideszes polgármestere, Pápai Mihály nem volt olyan szerény, mint a Balaton-parti település vezetője, Kepli Lajos.
November végén derült ki, hogy a település fideszes vezetője
bruttó 4 millió 188 ezer, vagyis nettó 2 millió 785 ezer 20 forintos
jutalmat szavazott meg magának. Az ATV Híradója az ügyben megszólaltatta a város alpolgármesterét, Nagy József Eleket, aki szerint a polgármesteri döntés indokolt és vállalható volt, a november 26-án elfogadott napirendi pontoknak, így a jutalmazásnak is megvolt a többsége a képviselő-testületben. A televízió kereste Pápai Mihályt is, de ő a híradó adásáig nem válaszolt a kérdésekre.
A polgármester eredetileg a Facebook-oldalán számolt be arról, hogy milyen döntéseket hozott a település önkormányzata nevében, a magának megszavazott jutalmat azonban nem említette meg közöttük, csak annyit, hogy
év végi jutalmakat osztanak ki,
így a rendőrséget, a tanárokat, a bölcsődéket és óvodákat is jutalmazzák, valamint az önkormányzattal vállalkozásban lévő intézményeket és azok vezetőit is. Az önmagának adott jutalmat a város honlapjára feltöltött határozatban lehetett megtalálni.
A Duna mellett sem megy másként
A Hang információi szerint a dunaföldvári városvezetők is arra használták fel a veszélyhelyzet biztosította többletjogkörüket, hogy egy kis fizetésemelést biztosítsanak egymásnak, a többletfeladatokra hivatkozva.
Horváth Zsolt polgármester az alpolgármesterének, Süveges Árpád Róbertnének intézett háromhavi fizetéssel egyenértékű jutalmat, míg a városvezetőnek öthavi illetményének megfelelő jutalmat ítélt meg az alpolgármester, természetesen egyazon napon.
Az, hogy a többhavi fizetésnek megfelelő összegek pontosan mekkorák, nem derül ki a közzétett határozatokból, ahogy az sem, hogy az alpolgármester mivel érdemelte azt ki
– olvasható a cikkben.
A hivatalos indoklás szerint a polgármester
az általa elvégzett munkára, illetve a veszélyhelyzetre való többletfeladatokra tekintettel
kapja meg a pénzt, amely számszerűsítve Horváth Zsolt részére
bruttó 3 381 500 forintnyi jutalom,
míg az alpolgármester, Süveges Árpád Róbertné számára bruttó 807 600 forintos jutalomról született döntés.
A Dunakanyarban fekvő Sződliget is ragaszkodik a városházán bevezetett, karácsony előtti hagyományokhoz. A Magyar Nemzet információi szerint a járványhelyzetben kapott felhatalmazással adott magának jutalmat Sződliget momentumos polgármestere, Juhász Béla. Egészen
pontosan 1 645 200 forintot.
Bár az egyszemélyi felhatalmazás azt a célt szolgálja, hogy a polgármester haladéktalanul meg tudja hozni a koronavírus-járvány elleni védekezéshez szükséges döntéseket, a momentumos politikus ezzel a lehetőséggel élve inkább saját magát jutalmazta meg.
Fekete-Győr András, a Momentum elnöke egy Juhász Bélával közös novemberi videójában még arra utalt, hogy a védekezéshez nincs elég pénze a településnek.
Ugyanebben a videóban Juhász Béla momentumos polgármester arra panaszkodik, hogy a „kormányzati elvonások” miatt nehéz helyzetben van az önkormányzat. Akkor azt mondták, hogy már a tartalékaikat is fel kellett élniük.
Sok sződligeti felháborítónak tartja, hogy miközben a momentumos településvezető folyamatosan
a kormányra mutogat, és pénzhiányról beszél,
addig saját maga jutalmára van forrása. A koronavírus miatti járványhelyzetben lenne fontosabb cél is, mint a politikus jutalmazása. Különösen arcátlannak tartják, hogy még a formára se ad a momentumos településvezető, és saját maga dönt saját maga extra pénzéről – írja a Vác Online. Juhász Béla polgármester azonban a jelenlegi járványhelyzetre tekintettel átutalja a teljes összeget egy, a járvány elleni védekezést segítő civil szervezetnek. A Momentum és politikusai szerint ebben a járvány- és gazdasági válsághelyzetben a legelesettebbeket kell támogatni, nem a politikusokat.
Szarvason javaslat milliókról
Még novemberben írtunk arról, hogy Szarvason majdnem négymillió forintos jutalomra tett javaslatot a város vezetése. A Békés megyei város egyik képviselője, Samu Tamás Gergő a közösségi oldalán arról számolt be, hogy a város vezetése egy nappal korábban
„konzultációs fórumot” tartott képviselő-testületi közgyűlés híján.
A képviselő posztjából kiderül, hogy az ülésen döntések ugyan nem születtek, de a testület a polgármesternek javaslatot fogalmazott meg, melynek az utolsó pontja az önkormányzati alkalmazottak teljesítményösztönző juttatásának a kifizetése volt.
Azonban nemcsak a hivatali dolgozókat érintette a jutalom, hanem a polgármestert és az alpolgármestert is. A jutalomról a veszélyhelyzet utáni testületi ülésen határoz majd a testület. Vagyis most csak félre lett téve a pénz a polgármesternek és Molnár Etelének, egészen pontosan Babák Mihály polgármesternek 4 188 000 forint, míg az alpolgármesternek csupán 942 300 forint járna.
Kistelepüléseken is jár a jutalom
Bábolnán szintén sokra értékelték a polgármester munkáját, így júniusban Horváth Klára polgármester részére
eredményes munkája elismeréseként 3 havi illetményének megfelelő, bruttó 1 645 500 Ft jutalmat állapított meg a közgyűlés.
A Baranya megyei Kozármislenyben is nagyra becsülik a településvezető munkáját. Bíró Károly idén márciusban, vagyis fél évvel a választások után már több mint másfél millió forintos jutalomnak örülhetett. Az összeget pedig az önkormányzat által a polgármesternek fizetett, de tavaly lejárt életbiztosítás fedezte.
Veresegyházán kevésbé terhelték meg a költségvetést. A Pest megyei településen a polgármester helyett a két alpolgármester számára szavazták meg a többletpénzt. A szeptember végi jegyzőkönyv szerint 400, illetve 200 ezer forintos pluszösszeget fizetnek ki a két városi vezető részére.
Szigetcsépen a június végi ülésen közgyűlés is értékelte Tóthné Kriszt Judit munkáját, a javaslatban az áll, hogy
a község érdekében végezett munkája elismeréseképpen részesítsék kettő havi illetményének megfelelő összegű jutalomban.
Adománygyűjtés
Szintén nyáron részesült Budaörs polgármestere, Wittinghoff Tamás pluszösszegben. A Magyar Nemzetben számoltak be arról, hogy a veszélyhelyzet elmúltával
az első képviselő-testületi ülésen Wittinghoff Tamás megszavaztatott magának és alpolgármesterének háromhavi jutalmat több millió forint összegben
– közölte a budaörsi Fidesz a párt hivatalos, helyi Facebook-oldalán. Hozzátették: a Wittinghoff Tamás által vezetett budaörsi baloldal a járvány elleni védekezés okán komoly pénzügyi elvonásokat vezetett be a városi intézményeknél, civil szervezeteknél. A budaörsi Fidesz szerint a település polgármestere az
anyagi csődhelyzet rémképét felfestve adománygyűjtésbe kezdett az ország egyik leggazdagabb településén még a vírusos időszakban.
Nem csak a településvezetőket értékelik
Jutalamat nem csak a településvezetők kaptak. December elején arról számoltunk be, hogy
huszonötezer forintos jutalomban részesülnek a pécsi önkormányzat fenntartásában működő nappali és bentlakásos szociális intézmények,
a járóbeteg-ellátást végző rendelőintézetek, az óvodák, bölcsődék és a közterület-felügyelet dolgozói – közölte a baranyai megyeszékhely helyhatósága az MTI-vel.
Az ötvenmillió forintot meghaladó önkormányzati kiadással járó döntés több mint ezerhétszáz dolgozónak biztosít egyszeri, nettó huszonötezer forintos jutalmat.
A fővárosi idősotthonok és hajléktalanszállók dolgozói is részesültek jutalomban.
November végén adott hírt az Index arról, hogy 100 ezer forint jutalmat kapnak. A főváros meleg étellel segíti a szociális intézményeket, és harmincmilliós kerettel udvarzöldítési pályázatot hirdet meg lakóépületeknek – döntött Karácsony Gergely főpolgármester a Fővárosi Közgyűlés feladat- és hatáskörében eljárva.
Karácsony Gergely a szociális munka napján beterjesztett egy javaslatot, így a Fővárosi Önkormányzat
100 ezer forintos külön juttatással ismeri el decemberben
az idősotthonokban és hajléktalanszállókon dolgozók rendkívüli áldozatvállalását a koronavírus-járvány második hulláma idején.
A jutalomban a fővárosi fenntartású szociális otthonok minden munkavállalója, több mint 2500 munkatárs részesül, erre a főváros mintegy 300 millió forintot szán.