Orbán akkor kap oltást, ha sorra kerül
További Belföld cikkek
- Megszólaltak a szakértők: ilyen virslit lesz érdemes enni szilveszterkor
- Lázár János állítja, hogy többet tett a közlekedésért, mint bárki az utóbbi 14 évben
- Magyar Péter Sulyok Tamás helyébe lép
- Publicus: Még a Fidesz-szavazóknak sem tetszett a Menczer–Magyar-csörte
- Csaknem 700 millió forintot költött az állam a volt köztársasági elnökökre az elmúlt két évben
Számtalan országban elkezdték már oltani az egészségügyi dolgozókat a koronavírus elleni vakcinákkal. Államfők, állami vezetők elsőként oltatták be magukat a nyilvánosság előtt, hogy így mutassanak példát a lakosság számára.
Így jutott védőoltáshoz többek között
- Joe Biden megválasztott amerikai elnök,
- Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök,
- Andrej Babiš cseh miniszterelnök,
- Ana Brnabić szerb kormányfő,
- Zuzana Čaputová szlovák államfő, valamint
- Kiriákosz Micotákisz görög miniszterelnök is.
Orbán Viktor más taktikát követ, ő Justin Trudeau kanadai miniszterelnökhöz, Sebastian Kurz osztrák kancellárhoz, valamint Vlagyimir Putyin orosz elnökhöz hasonló módon nem élvez elsőbbséget,
akkor oltatja be magát, amikor az oltási terv szerint rá kerül a sor.
Politikai kérdés lett az oltásból
Magyarországon a közvélemény-kutatások rávilágítottak: nagy a bizonytalanság a védőoltás ügyében a lakosság körében. Miközben mindenki az oltástól várná a járvány és a nyomában járó gazdasági válság végét, a magyar emberek többsége nem biztos abban, hogy beoltatja magát.
A vakcinák elfogadottságában ugyan van némi eltérés, leginkább az amerikai és európai fejlesztésű védőoltásban bíznak a magyarok, a kínai és orosz vakcinákat pedig kevésbé preferálják, azonban még így is kisebbségben vannak az oltáspártiak.
Egy tavaly decemberben készült közvélemény-kutatás szerint a védőoltások megítélése és a pártpreferencia között is párhuzam mutatható.
A 2020. december 11. és december 15. között készült közvélemény-kutatás szerint
- leginkább a kormánypártiak bíznak a vakcinában,
- a Fidesz szavazóinak 57 százaléka oltatná be magát a koronavírus ellen.
- Az ellenzéki pártok közül a Momentum szavazói a leglelkesebbek az oltás iránt, 46 százalékuk adatná be a vakcinát.
- Az MSZP támogatói megosztottak a kérdésben, nagyjából kiegyenlített az oltáspártiak és -elutasítók aránya.
- A Demokratikus Koalíció és a Jobbik hívei azonban egyértelműen oltásellenesek.
A kérdés tehát bőven túlmutat a racionális vitán, ez ugyanis politikai meggyőződéseken alapszik.
Akik bizalmatlanok a kormánnyal szemben, akik nem szeretik Orbán Viktort, azok az állam által biztosított ingyenes védőoltást is magasabb arányban utasítják el. Ezen a tendencián pedig nem segít, ha a magyar miniszterelnök elsőként adatja be magának ország-világ előtt a vakcinát.
Kritikusai szerint így járhatna elöl jó példával Orbán, azonban könnyen kitalálható: aki fogást akar találni rajta, az a soron kívül beoltott miniszterelnök miatt ugyanúgy elégedetlenkedne.
A politikai aktoroknál konszenzusosabb szereplőkkel lehet csak fordítani a tendencián: a társadalom széles tömegei által elfogadott és kedvelt, nem megosztó emberekkel érdemes kampányolni a védőoltás mellett.
A napokban már egészségügyi dolgozóként hozzájutott a vakcinához Győr orvos-polgármestere, dr. Dézsi Csaba András és Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője is.
A jövőben hozzájuk hasonló, ismert és népszerű szereplőkkel, akár színészekkel, zenészekkel indulhat országos kampány a koronavírus elleni oltás népszerűsítéséért. Mert egy dologban nincsen vita a politikai oldalak között: ezen az arányon fordítani kell.