Nekiment a MÚOSZ az ATV műsorvezetőjének
További Belföld cikkek
- Magyar Péter Sulyok Tamás helyébe lép
- Publicus: Még a Fidesz-szavazóknak sem tetszett a Menczer–Magyar csörte
- Csaknem 700 millió forintot költött az állam a volt köztársasági elnökökre az elmúlt két évben
- Budapest számos pontján összeomlott a palackvisszaváltó rendszer
- Életet menthet, ha felfigyelünk erre a néhány jelre a hideg időben
Bár Kárász Róbert nem tagja a Magyar Újságírók Országos Szövetségének, ennek ellenére a szervezet etikai bizottsága állást foglalt az ATV munkatársának ügyében.
Az ATV műsorvezetőjéről a 444 írta meg korábban, hogy úgy készített interjút az Emberi Erőforrások Minisztériumát érintő témákról, hogy közben a minisztérium állami támogatást nyújtott a hozzá köthető alapítványnak.
A Kásler Miklós által vezetett minisztérium
hárommillió forinttal támogatta
a Kárász-féle Eltűnt Gyermekek Felkutatásáért Alapítványt.
Mentális és erkölcsi függetlenség
Az ATV műsorvezetőjének ügyében most megszólaló testület állásfoglalásában N. Kósa Judit azt írta, a bizottság tagjai egyetértenek abban, hogy
a sajtószabadság alapfeltétele, hogy az újságíró személyében és munkavégzésének körülményeit tekintve is szabad legyen.
Ennek szerintük az egyik oldala az, hogy a munkáltatója, illetve a sajtótermék tulajdonosa ne kényszeríthesse, az újságíró pedig a „saját, jól felfogott érdekében” ne kényszerülhessen arra, hogy ne az igazság feltárása és magas színvonalú megjelenítése legyen az egyetlen szempont, amelyre munka közben ügyel.
A másik oldal azonban az újságíró felelősségébe tartozik: nem teremthet a maga számára olyan helyzetet, amikor a tények feltárására és bemutatására való törekvésen kívül más is befolyásolja a döntéseit.
A testület szerint „az újságírónak függetlennek kell maradnia, nemcsak a szó mentális és erkölcsi értelmében, hanem anyagilag is. Nem fordulhat elő, hogy bármely sajtótermék számára végzett munkáját a legkisebb mértékig is befolyásolja egy másfajta elköteleződés, legyen szó szakértői, üzleti vagy alapítványi tevékenységről, amelyek esetében az államtól vagy a politikai élet, illetve a gazdaság valamely domináns szereplőjétől anyagi támogatást, ellenszolgáltatást remélhet”.
Ugyanis a MÚOSZ etikai bizottsága szerint már maga a látszat, hogy egy újságíró sajtóbeli megnyilvánulását az igazság keresésén és bemutatásán kívül bármiféle más szempont vezérelheti,
alapjaiban rengetheti meg a sajtó hitelességét és az újságírókba vetett bizalmat.
Borítókép: Kárász Róbert – MTI. Fotós: Mohai Balázs