Orbán Viktor: Amíg nincs tömeges oltás, maradnak a korlátozások
További Belföld cikkek
- Kemény üzenetet küldött David Pressmannek lehetséges utódja: Hagyd abba ezt az ostobaságot
- Parázs vita alakult ki Magyar Péter és Fülöp Attila között
- 60 milliós Merci, vagy nincs mit enni? – Anyagi különbségek karácsonykor
- Hamarosan megszólal Orbán Viktor, évértékelő interjút ad a miniszterelnök
- Jön a havazás Budapesten is, figyelmeztették a lakosságot
Ha elkezdünk beszélni valamilyen feladatról, akkor megnevezzük a problémát, és utána megmutatjuk, hogyan lehet kijavítani a problémát. A magyar nyelv a szíve közepének megy a problémának – mondta Orbán Viktor a Kossuth rádiónak adott hagyományos péntek reggeli interjújában a tegnapi EU-csúcsról. Szerinte a brüsszeli kultúra inkább a francia kultúrához hasonlít. Nem lehet azzal kezdeni, hogy van egy problémánk, amit meg kell oldani, hanem először az uniót és az országot kell dicsérni, utána lehet csak a problémáról beszélni.
Úgy vélte, a találkozón nem lehetett feltenni azt a kérdést, hogy „nem lehet, hogy valamit elrontottunk?”, hiszen mint indokolta a britek több millió embert oltottak már be, az uniós országok pedig még nem. A miniszterelnök szerint az egyetlen ember, aki fel merte tenni ezt a kérdést, a lengyel miniszterelnök volt. Mateusz Morawiecki számonkérte azt, hogy az AstraZeneca jó Nagy-Britanniában, akkor miért nem jó az európaiaknak, miért nem adják ki rá az unió az engedélyt.
A magyaroknak nem magyarázatra van szüksége, hanem vakcinára – emelte ki a kormányfő, aki aláhúzta azt is, hogy, az nem lehetséges, hogy azért haljanak meg magyar emberek, mert a brüsszeli vakcinabeszerzés lassú.
Vakcina kell, mert az jelenti az életet
– jelentette ki a kormányfő.
Orbán Viktor nem érti azt, hogy egyes cégeknek milliószám állnak a vakcinák a raktáraikban, de Brüsszel nem adja ki az engedélyt, pedig már rengeteg embert beoltottak. Az engedélyek kiadásával kapcsolatban azt mondta, ha csak egy-két oltóanyagot engedélyeznek, az nem teremt versenyhelyzetet, pedig ha verseny van, akkor megmozdulnának a gyártók is.
Az orosz vakcina ügyében tegnap utazott Moszkvába Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, Kína pedig akkor fogja küldeni a vakcinákat, ha Magyarországon megkapja a vészhelyzeti használati engedélyt – emlékeztetett.
Ugyanakkor fontosnak nevezte a miniszterelnök, hogy a Vajdaságban már oltanak a kínai oltóanyaggal, így nem kell messzire utazni, hogy tanulmányozni tudják a szakemberek a vakcina hatását.
Nem tudjunk addig a korlátozásokat feloldani, amíg nincs tömeges oltás. A második hullám magasra csapott, és nagyon nagy erőket kellett mozgósítani, hogy megfékezzük a járványt
– mondta Orbán Viktor. A miniszterelnök ismertette az elmúlt 24 óra számait: 1311 új fertőzöttet azonosítottak, 98 a halottak száma, 3958 ember van kórházban, 274 ember lélegeztetőgépen. 138 983 embert oltottak be, 400 ezer olyan ember van, aki vagy az oltás miatt, vagy mert meggyógyult védettnek minősül, nem fertőz meg másokat, és ők sem fertőződnek meg.
Akkor lehet arról gondolkodni, hogy az élet visszatér a normális szintre, ha beoltották az egészségügyi dolgozókat, az idősotthonokban lakókat, a krónikus betegeket, a védekezésben résztvevevőket és az időseket, akik nem szenvednek krónikus betegségben.
Ha senki nem lesz életveszélyben, akkor kezdődik az új időszámítás. ez attól függ, hogy mennyi vakcina érkezik. Ha van elég vakcina, akkor gyorsan el lehet ide jutni ide
– mondta a miniszterelnök. Szó volt a péntek reggeli operatív törzs ülésén arról is, hogy be lehet-e oltani az érettségizőket és tanáraikat, hogy esetleg visszatérhessenek az iskolába, és felkészülhessenek ott a vizsgákra.
A kormány dolgozik azon is, hogy legyen valamilyen igazolvány, amely arról szól, hogy akik már beoltották magukat vagy átestek a fertőzésen, azok nagyobb szabadságot kapjanak. A miniszterelnök szerint erről akkor lesz érdemes vitázni, ha már lesz egymillió ember, aki védett a koronavírussal szemben. A határátlépésekkel kapcsolatban komoly vita van az unióban egy esetleges vakcinaútlevélről, és egy egységes adatbázis kellene, de konkrét válaszok egyelőre még nincsenek – fejtette ki.
Arról is beszélt, hogy a kormánynak joga van elrendelni két hétre a rendkívüli jogrendet, utána elkezdődik a tavaszi ülésszak és a parlamenthez fordulnak ezzel a kérdéssel.
Úgy látja, a legfontosabb tanulság, hogy nem engedheti meg magának egy komoly ország – és Magyarország ilyen –, hogy egy ilyen járvány idején kilincselni kelljen vakcináért. Méltatlan helyzet volt az is, amikor lélegeztetőgépeket kellett szerezni tavaly, ezért beindították a magyarországi gyártást – emlékeztetett. Elmondta:
elrendelték egy olyan gyár felépítését Debrecenben, amely bármilyen esetben, ha képesek kifejleszteni vakcinát, sok oltóanyagot tud gyártani.
Szólt arról is, fontos lépést tettek, amikor elfogadták az orvoskamara javaslatát a béremelésről, és most a többi orvos bérét is ehhez próbálják igazítani, továbbá ösztönzik őket, hogy praxisközösségeket hozzanak létre, fogjanak össze. A fogorvosokat ugyanúgy kezelik, mint a háziorvosokat – fűzte hozzá.
A miniszterelnök végül arról is beszélt, hogy nem politikai vita kérdése, hogy Magyarország keresztény kultúrájú ország-e, ez ténykérdés, és nem érdemes vitatkozni arról, hogy a keresztény kultúrkörhöz tartozunk Európában.
(Borítókép: Orbán Viktor miniszterelnök interjút ad a Jó reggelt, Magyarország! című műsorban a Kossuth rádió stúdiójában 2018. december 7-én. Fotó: Szigetváry Zsolt / MTI)