Liftek, medence és egy húszméteres zászló – így újul meg a Citadella
További Belföld cikkek
- Hatalmas torlódásra kell számítani az M3-as és az M5-ös autópályákon, az M1-esen akár két órával is nőhet a menetidő
- Orbán Viktor: Sosem szerettem azokat a politikusokat, akik elhárították a felelősséget
- Súlyos baleset történt Debrecenben, a buszmegállóba hajtott egy autó
- Orbán Viktor: Brüsszel Magdeburgot akar csinálni Magyarországból
- Bombariadó miatt megszakadt egy buli Budapesten, több ezren maradhattak hoppon
Több liftet, egy medencét, 1500 négyzetméteres kiállítóteret és egy húszméteres zászlót is kap a 14,8 milliárd forintos beruházásból megújuló Citadella – írja a pestbuda.hu.
Az átfogó rekonstrukció által az 1854-ben elkészült épület falai és kertje is teljesen megújulnak.
A munkák során a 4280 négyzetméteres épületben 1497 négyzetméteren egy kiállító-, illetve bemutatóteret alakítanak ki.
Itt a tervek szerint a magyar szabadságküzdelmek történetét fogja bemutatni egy kiállítás. Az épületbe a felújítás során több liftet is beszerelnek, vagyis a Citadella a jövőben akadálymentesen is bejárható lesz.
A kivitelezőkre ezenkívül farestaurálási, fémrestaurálási, kőrestaurálási munkák is várnak a közműépítésen túl. Megújul a kertben a burkolt, illetve a zöldfelület is, valamint építenek egy 200 négyzetméteres medencét a területen. A kialakított terület befogadóképességét több mint 1200 fősre tervezik.
Mindezeken túl az erőd területén bontásokat is végeznek majd, többek között elbontják a Citadella udvarának jó részét a második világháború óta elfoglaló légvédelmi betonbunkert is. A kiírás szerint az épületben összesen 200 köbméter vasbeton szerkezetet, 700 négyzetméter válaszfalat, 1400 négyzetméter aljzatbetont, 1400 négyzetméter hideg- és/vagy melegburkolatot bontanak majd el.
A munkákat a ZÁÉV és a Market Zrt. konzorciuma végezheti el 14,8 milliárd forint értékben.
az előbbi cég Mészáros Lőrinc, míg az utóbbi Garancsi István érdekeltségébe tartozik.
A Citadellát még sosem újították fel ilyen átfogóan, pedig az épületen a 20. század fegyveres konfliktusai számos nyomot hagytak. Az épület mára meglehetősen rossz állapotban van, ezért a felújítás biztonsági okokból is időszerű.
A környéken a régészeti feltárásokat már megkezdték, ennek eredményeiről korábban is írtunk.
A 235 méter magas Gellért-hegy tetején álló Citadella 1851–1854 között épült Ignaz Weiss tervei alapján (nem Kasselik Ferenc volt a tervező, mint az erőd falán lévő tábla tévesen hirdeti). A magyarok számára az elnyomás szimbólumának számító épületből a benne állomásozó katonaság 1899-ben vonult ki végleg.
Bár az erőd az azóta eltelt időben volt turistaszálló, étterem, koncerthelyszín is, végleges funkcióját eddig nem sikerült megtalálni. Ennek vet véget a mostani felújítás.
A tervek szerint a megújult épületet 2023-ban adhatják majd át.