Völner Pál szerint a Politikatörténeti Intézet tönkre fogja tenni Borsos Miklós egykori vári lakását
További Belföld cikkek
- Rétvári Bence: Januártól átlagosan 21,2 százalékkal nő a tanárok és az óvónők bére
- Sulyok Tamás karácsonyi üzenete: Sose tekintsünk a másik magyarra ellenségként!
- Műtét közben tanul az új budapesti robotsebész, de egyedül mégsem operálhat
- „Megszólalt a Kicsi” – karácsonyi különkiadást kapott a Menczer–Magyar-csörte
- Padlógázzal ment szemben a forgalommal egy ámokfutó sofőr Szolnokon
A Politikatörténeti Intézet a budai Várba, Borsos Miklós szobrászművész egykori lakásába költözik, amivel tönkre fogja tenni azt – erről Völner Pál, az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára írt Facebook-oldalán hétfőn.
Mi lehetne jobb hely a kommunista párttörténeti kutatásokhoz, mint Borsos Miklós szobrászművész egykori lakása, amely most múzeumként, emlékszobaként működik? A budai várnegyed baloldali polgármestere úgy döntött: a rendszerváltáskor Párttörténeti Intézetből Politikatörténeti Intézetté vedlett szervezet használhatja a középkori alapokra épült házban lévő 120 négyzetméteres lakást. Havonta mindössze nettó 24,5 ezer forintot kell fizetniük az elvtársaknak. Ezért cserébe gótikus ülőfülkék mellett elhaladva mehetnek fel a lakásba, amelyben például a művész firenzei reneszánsz székeiben ücsörögve elemezgethetik, dicsőíthetik majd a marxista tanokat
– fakadt ki az államtitkár, és közölte, attól tart, hogy teljesen le fogják lakni a korábbi években nagy odafigyeléssel felújított múzeumlakást.
Eddig ugyanis a Kossuth téren bitorolták egy állami épület egyik részét
– magyarázta, és hozzátette, hogy korábban a Néprajzi Múzeumnak, most pedig a Kúriának otthont adó Igazságügyi Palotából csak hosszú pereskedés után lehetett kitenni őket, ahol állítólag borzasztó állapotokat hagytak maguk után, ezt megerősítendő pedig hamarosan képeket is közöl majd. Völner Pál továbbfűzte a gondolatot:
Mindez persze sajnos nem meglepő: amire ráteszik a kezüket, azt általában tönkreteszik. Ezt tették az országgal is, akárhányszor csak hatalomra jutottak
– jegyezte meg bejegyzésében a politikus.
A Politikatörténeti Intézet régóta szálka a kormány szemében, egyebek között valóban azért, mert tényleg csak évek óta tartó pereskedés után sikerült eltávolítani korábbi székhelyéről – ahol örökös és ingyenes használati jogot kapott a rendszerváltás idején a szocialista párttól – a rendszerváltás iratanyagát őrző és kutató szervezetet. A kormány még 2017-ben döntött arról, hogy visszaköltöztetné a Kossuth térre, a Néprajzi Múzeum helyére a Kúriát, ekkor írt alá szándéknyilatkozatot erről Darák Péter, a Kúria elnöke, Handó Tünde, az Országos Bírósági Hivatal (OBH) vezetője és Polt Péter legfőbb ügyész.
A vita tárgyát az képezte, hogy a kormány szerint az adományozói szerződés, valamint az 1996-os új, mely alapján a használati jogot az állami vagyon akkori kezelőjével egyetértésében a Földhivatalban bejegyezték, jogszabálysértő volt. A kormány ezért pert indított a használati jog törléséért és az ingatlan kiürítéséért. A Kúria öttagú tanácsa először 2018-ban tárgyalta az ügyet, és akkor a kiürítési kérelmet jogtalannak ítélte, bár jogsértőnek találta az épülethasználati jogot bejegyző szerződést. Később pedig már valóban a kormány javára döntött.
Az intézet hajlott volna a megegyezésre, az állam azonban nem akart fizetni az épület használati jogának megszerzéséért.