A világ legmodernebb radarjai védik Magyarország légterét
További Belföld cikkek
- Szökni próbált Vizoviczki László korábbi belső embere, de nem jutott messzire
- OMSZ: A krónikus betegek még az ünnepek előtt szerezzék be szükséges gyógyszereiket
- Kiderült, meddig lesznek nyitva a budapesti piacok karácsonykor
- Felkészülten várják a megnövekedett ünnepi forgalmat a Liszt Ferenc repülőtéren
- Orbán Viktor elárulta a nagy titkot: így győz majd a Fidesz 2026-ban
A decemberben bejelentett radarbeszerzés további részleteiről tájékoztatta az Indexet a külföldi partnerekkel nyírségi helyszínbejáráson lévő Maróth Gáspár védelmi beszerzésekért felelős kormánybiztos.
A Rheinmetall Canada vezetőivel és mérnökeivel a HM Arzenál nyírtelki üzemegységét és több nyíregyházi helyszínt keresünk ma fel, ahol a tervezett részelemgyártás és készre szerelés a tervek szerint hamarosan megvalósul. Azonban nemcsak a rendkívüli biztonsági rendszer miatt fontos a helyszín, hanem a helyi szakembergárda miatt is Nyírtelken kezdtük a látogatást, hiszen az Arzenál a magyar radar- és rakétafejlesztés központja. A Vaskupola radarrendszer lelkét jelentő, izraeli fejlesztésű ELM–2084 radarokból összesen tizenegy darabot rendszeresítünk, amelyeket részben helyben is fogunk gyártani és szerelni, így Magyarország lesz a második NATO-tagállam Kanada után, ahol a világ jelenlegi legmodernebb radarjait gyártják, nyilván a fejlesztőn, Izraelen kívül. Jelenleg négy NATO-ország rendszeresítette a típust, Kanada, Csehország és Magyarország mellett nemrégiben megnyerte a szlovák radartendert is. A nálunk rendszeresített változatok egyébként a teljes képességcsomaggal rendelkezni fognak, így elmondhatjuk, hogy a világ egyik legmodernebb rendszere, a Vaskupola radarjai hamarosan Magyarországot is védik.
A 11 radar valójában 5+6. Az első öt nagy hatótávolságú légtérellenőrző, amely az ország légterének forgalmát figyeli és ellenőrzi, a második csoportba pedig mobil közepes hatótávolságú radarok, valamint tüzérségi radarok tartoznak, amelyek képesek drónok, tüzérségi, aknavető gránátok érzékelésére, és kiindulási pontjuk meghatározására is.
A pontos részletekre vonatkozó kérdésünkre Tömböl László nyugállományú vezérezredes, a kormánybiztos katonai és fejlesztési helyettese adja meg a választ.
A megvásárolt eszközök teljes AESA-, azaz fázisvezérelt antennaráccsal ellátott radarok, ami azt jelenti, hogy a korábbi változatokkal szemben képesek hely- és oldalszögben is AESA-technológiával követni a célpontokat. Ezenkívül rendelkeznek úgynevezett C-RAM és C-UAV képességekkel is, így gyakorlatilag minden repülő fegyvert képesek érzékelni, még az alacsonyan repülő drónokat is.
Utolsó kérdésünk arra irányult, hogy a Vaskupola három eleméből (radar, irányítás, elhárító rakéták) melyek voltak részei a beszerzésnek?
A már bejelentett NASAMS rendszer rendelkezik saját tűzvezető rendszerrel és rakétákkal, így nem volt szükség a Vaskupola Battle Management Centerére vagy elfogórakétáira. A radarok integrálására is sor kerül a hazai légtérellenőrzési, illetve a norvég–amerikai légvédelmi rendszerrel.