Menekült nem nagyon jön, de elment 639 milliárd az intézkedésekre
A Magyar Államkincstár adatai alapján adta össze a Népszava, hogy mennyi ment el az elmúlt hat esztendőben a menekültválsággal kapcsolatos intézkedésekre.
Érdekesség, hogy az intézkedésekre fordított összeg a nagy részét, 591,4 milliárdot 2016 és 2020 között költötte el a kabinet, bár ebben az öt évben a 2015-ös nagy válság, a határzár kiépítése és a vonatkozó jogszabályok szigorítása után
már alig érkeztek Magyarországra menekültek.
A Népszava emlékeztet rá, hogy Orbán Viktor miniszterelnök 2016 márciusa óta folyamatosan meghosszabbítja a „tömeges bevándorlás okozta válsághelyzetet”, a legutóbbi hosszabbítás ez év szeptember 7-ig érvényes, a részletes és pontos indokokat 10 évre titkosították.
Annyi azonban biztos, hogy azzal, hogy a veszélyhelyzetet meghosszabbítják, a kormány eltérhet a normál közbeszerzési szabályoktól, mivel a rendeletnek van egy olyan kitétele is, amely lehetővé teszi, hogy esetenként csupán egyetlen ajánlatot kérjenek be. Az Európai Bizottság ezt kifogásolva indított kötelezettségszegési eljárást hazánkkal szemben.
A bizottság közlése szerint a 2014 és 2020 közötti költségvetési ciklusban Magyarország 110 millió eurót kapott határvédelemre, amihez hozzájön még az egyedi kérelmek alapján további 27 millió euró, összességében tehát 137 millió euró, nagyjából 50 milliárd forint érkezett az EU-tól erre a célra.
Hogy pontosan mire ment el 639 milliárd forint, arra nem kapott választ a Népszava a Belügyminisztériumtól.