Legalább kétszer annyi gyerek van kórházban, mint a járvány korábbi szakaszaiban
További Belföld cikkek
- Rétvári Bence: Januártól átlagosan 21,2 százalékkal nő a tanárok és az óvónők bére
- Sulyok Tamás karácsonyi üzenete: Sose tekintsünk a másik magyarra ellenségként!
- Műtét közben tanul az új budapesti robotsebész, de egyedül mégsem operálhat
- „Megszólalt a Kicsi” – karácsonyi különkiadást kapott a Menczer–Magyar-csörte
- Padlógázzal ment szemben a forgalommal egy ámokfutó sofőr Szolnokon
Kétszer-háromszor annyi gyerek van kórházban, mind a járvány korábbi szakaszaiban – mondta az ATV Híradójának Velkey György, a Bethesda Gyermekkórház főigazgatója.
Azt látjuk országszerte, hogy a harmadik hullámban a vírusnak alapvetően az a sajátsága, hogy gyorsabban terjed, sokkal több a gyerek, az olyan is, aki kórházi kezelést igényel
– mondta a főigazgató.
Mint mondta, immár nem lehet banálisnak tekinteni a járványt a gyerekkorban sem, bármennyire is ritka a gyerekeknél a felnőttek körében tapasztalható súlyos megbetegedés.
Előfordult olyan eset, hogy nem invazív lélegeztetést kellett alkalmazni, leginkább elhízott gyerekeknél, kamaszoknál, hiszen náluk is rizikófaktor a magasabb súly. Illetve a gyerekeknél előfordulhat egy másik súlyos kór is: a sokszervi gyulladásos betegség, ami egy hónappal az akut fertőzés után jelentkezik.
Ezek a gyerekek is nem ritkán intenzív osztályos kezelést igényelnek, és egy-egy esetben gépi lélegeztetést is átmenetileg, de szerencsére őket még néhány nap küzdelem után mind sikerült megmentenünk
– mondta a főigazgató.
Velkey elmondta, hogy a gyerekek esetében változó a tünettan, de aggodalomra adhat okot a heveny vírusfertőzés, a láz, az ízlelés elvesztése, és légzési nehézségek társulhatnak ehhez, plusz ezek szövődményei, a már említett immunreakció, mint a sokszervi gyulladásos betegség, a magas láz, a nyaki nyirokcsomó megnagyobbodása, a bőrkiütés, a nyálkahártya- vagy kötőhártya-gyulladás, valamint a keringési vagy légzési elégtelenség.
A gyerek esetében hosszú covid-betegség is jelentkezhet, és akár hetekig, hónapokig eltarthat.
A várandós édesanyák betegsége is előfordul, ez nem ritkán koraszüléshez vezet, sőt olyan eset is van, amikor az újszülött is koronavírus-fertőzött lesz. Elmondta:
a koraszülütt osztályok is kezelnek covidos babákat. Az esetek többségében meggyógyulnak, de komoly erőpróbát jelent számukra a betegség.
A főigazgató megismételte az Indexnek adott interjújában elmondottakat, miszerint a gyerekek oltására továbbra sincs engedély, ők egyelőre nincsenek besorolva a vakcinaprotokollba, de klinikai vizsgálatok már zajlanak a világban, és reméli, ők is mielőbb sorra kerülhetnek.