Duda Ernő: Az oltások variálhatók egymással, a kísérleteket már megkezdték
Az oltások variálhatók egymással – jelentette ki id. Duda Ernő, a Szegedi Tudományegyetem professzora a 168.hu-n futó KeljfelJancsi című műsorban. Szerinte ez immunológiai szempontból ez még jobb is lenne. Megjegyezte viszont, hogy a gyártócégek komoly vizsgálatok nélkül nem fognak felelősséget vállalni az esetleges komplikációkért, ezért erről csak elméleti szinten lehet beszélni. Kiemelte továbbá, hogy elindultak már olyan kísérletek, amelyekben
az AstraZeneca és a Szputnyik oltását kombinálják.
Szerinte azért is fontos, mert az oltások két különböző vektort használnak: az első immunizálás során a vektor ellen is kialakul egy védettség, ami gátolja a második oltás hatását. Felhívta a figyelmet, annak, hogy a két oltás beadása között mennyi idő telik el, nincsen immunológiai jelentősége, viszont amíg az illető meg nem kapja a másodikat, jobban kell vigyáznia magára.
Duda Ernő szerint az első oltás után minimum 14 nap, maximum 3 hónap telhet el addig, amíg az emlékeztető oltást beadják. A professzor úgy látja, hogy az AstraZeneca és a Janssen vakcinákkal kapcsolatos, vérrögképződésről szóló hírek azt jelzik, hogy a szakemberek követik a vakcinák útját. Szerinte a tömeges felhasználás egy negyedik körös klinikai vizsgálatnak is megfeleltethető, így
ki fognak derülni olyan mellékhatások, amelyek kisebb csoportoknál még nem jelentkeztek.
Úgy látja, ez a követés azoknál a vakcináknál történik meg, amelyeket az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) jóváhagyott, az oltás szüneteltetése pedig szakmai ajánlásra történik.
A nyitással kapcsolatban azt mondta, hogy utána tetőzéssel kell számolni, ugyanis ezzel csak azok az országok tudnak jól bánni, ahol a lakosság asszisztál ahhoz, hogy egy rövid, de durva bezártsággal a járvány terjedését megakadályozzák. A professzor úgy látja, hogy a szomszédos uniós tagállamoknak össze kéne hangolniuk a nyitást.