Szinte nincs olyan család, baráti társaság, ahol ne lenne legalább egyvalaki, aki valamilyen mentális betegséggel, idegrendszeri zavarral vagy függőséggel küzd. Ez a kötet húsz megrázó igaz történetet tár fel.
MEGVESZEMHálapénz, mi lesz velünk nélküled?
Bár széles körű a társadalmi támogatottsága az egészségügyi szolgálati jogviszony bevezetésének és a hálapénz betiltásának, ugyanakkor a félelem is erős azzal kapcsolatban, hogy vajon hálapénz nélkül hogyan fog szolgáltatni az egészségügy – derül ki a Szinapszis friss kutatásából, amelynek eredményeit a Portfolio szerdai online konferenciáján ismertették, ezt pedig a napi.hu írta meg.
Átlagosan 7,5 ezer forintot költöttek a családok tavaly hálapénzre – mondta Kertész Balázs, a Szinapszis Kft. ügyvezető igazgatója, és beszélt arról is, hogy a válaszadók egyharmada szerint a hálapénz kivezetése ront vagy
nagyon ront majd az ellátás színvonalán,
41 százalék viszont nem vár változást. A kutatók megállapították azt is, hogy a hálapénz nélküli ellátás valamelyest több lakost terel majd az állami ellátás irányába, de a magánellátás igénybevételét illetően minden második válaszolónál nagyon fontos szerepet játszik a választásnál az ár-érték arány. A megkérdezettek negyede válaszolt úgy, hogy az ár nem számít, vagy csak másodlagos tényező.
Írnak arról is, hogy a kutatás fő megállapításai közé tartozik, hogy a magánegészségügy lakossági finanszírozása továbbra sincs megoldva, ugyanis a plusz kiadásokat a lakosság fele zsebből, az adózott jövedelméből fedezi,
5 százalékuk akár hitelt is felvesz erre a célra.