Egy vagyonkezelő alapítványon keresztül két szakaszban hoznák létre a Fudan Egyetemet
További Belföld cikkek
- Rétvári Bence: Januártól átlagosan 21,2 százalékkal nő a tanárok és az óvónők bére
- Sulyok Tamás karácsonyi üzenete: Sose tekintsünk a másik magyarra ellenségként!
- Műtét közben tanul az új budapesti robotsebész, de egyedül mégsem operálhat
- „Megszólalt a Kicsi” – karácsonyi különkiadást kapott a Menczer–Magyar-csörte
- Padlógázzal ment szemben a forgalommal egy ámokfutó sofőr Szolnokon
Egy vagyonkezelő alapítványon keresztül hoznák létre a kínai Fudan Egyetem budapesti felsőoktatási intézményét, a Fudan Hungary Egyetemet – derült ki abból a stratégiai együttműködési megállapodásból, amelyet a héten a magyar kormány nevében Palkovics László innovációs miniszter, a Fudan Egyetem, valamint az általa alapított Fudan Magyarország Kft. írt alá. A kontraktusról az Index is részleteiben beszámolt.
A megállapodásba azt is belefoglalták a Magyar Hang cikke szerint, hogy
az első szakaszban a magyar állam létrehoz egy vagyonkezelő alapítványt, amelyhez csatlakozik a Fudan Egyetem a „megfelelő szakaszban”. Az alapítvány magyar felsőoktatási intézményként létrehozza a Fudan Hungary Egyetemet, amelynek tulajdonosa és fenntartója lesz. Az állam pedig létrehoz egy gazdasági társaságot, ez intézi majd az építkezést.
A Fudan Egyetem a továbbiakban meghatározza az első körben indítható szakokat, és kérvényezi az akkreditációt Magyarországon, utána elkezdi toborozni az oktatói gárdát, és tárgyal a budapesti jóléti juttatásaikról is. A második szakasz 2024-ben kezdődik a megállapodás szerint, ekkor elindítanák a szakokat, aztán továbbiakat indítanának, a végső cél a hatezer hallgató és az öt-hatszáz alkalmazott.
Nemrég derült ki, hogy a-kormány 540 milliárd forintos kínai hitelből hozná Budapestre a Fudan Egyetem campusát, az elsőt az Európai Unióban. A z elképzelések szerint kínai alapanyagokból, kínai munkaerővel felépítendő épületkomplexum tervét Budapest vezetése élesen ellenzi, Karácsony Gergely a megakadályozásával fenyegetett, ha a kedvéért ejtik a 8-10 ezer fős Diákváros ötletét, A főpolgármester szerint erre népszavazás útján van is lehetőség, és azt követeli, hogy az ügyben a kabinet minden dokumentumot hozzon nyilvánosságra.
Ami a jogi szabályozást illeti, egy korábban az Innovációs és Technológiaii Minisztériumból kiszivárgott dokumentumban szerepel, hogy
szükséges elérni azt a pontot, amelynek eredményeként a beruházással összefüggő folyamat már nem állítható le.
Bár a shanghaji székhelyű A Fudan Egyetem rendre az élen végez a világ elit felsőoktatási intézményeinek a rangsorában ( a QS World University Rankings 2021-es listáján például a 34.) , de sokan vádolják azzal, hogy a Kínai Kommunista Párt befolyásszerzésre és kémkedésre használja. Statútumába 2019 decemberében írták bele, hogy lojális a kínai államhatalomhoz, ami ellen a diákok egy része is tüntetett. Egyébként az oktatóinak és hallgatóinak egynegyede kommunista párttag.