Nem szavazta meg az ellenzék a veszélyhelyzet meghosszabbítását
További Belföld cikkek
- Gyurcsány Ferenc kihívója a Partizánnak: Magyar Péter óta pánikol a DK vezetése
- Meggondolta magát a kormány, eltörölnék a Lex CEU-t
- Bíróságra mennek a kis benzinkutak, amiért a GVH nem vizsgálta a Molt
- Demonstrálók várták az istentiszteletre tartó Balog Zoltánt Salgótarjánban
- Orbán Viktor: Sok baj van még a gyermekvédelmi intézményekben
A fideszes többség megszavazta a parlamentben a veszélyhelyzet meghosszabbításáról szóló 2021. évi I. törvény módosítását. 128 igen és 58 nem szavazat érkezett a törvényre. A javaslatra az ellenzék nemmel voksolt.
A Jobbik frakcióvezetője azt írta közösségi oldalán, hogy a törvényre egy tisztességes magyar csakis nemet mondhat.
A Fidesz szerint egész Európában mi kezeltük a legjobban a válságot. Ezek után ma meghosszabbították a veszélyhelyzetet. Mégis mire fel?
– teszi fel a kérdést Jakab Péter, hozzátéve, hogy eddig senkit, csak saját magukat mentették meg a fideszesek. 800 milliárdot lapátoltak ki az Orbán-haveroknak, plusz a maradék állami vagyont a Fidesznek – tette hozzá a politikus.
Az MSZP azért nem támogatta a veszélyhelyzet meghosszabbítását, mert hiteltelennek és álságosnak találja a kormánypártok részéről azt az indoklást, hogy azért kellett most szavazni erről, mert az Országgyűlés nyáron nem ülésezik. A párt szerint bármikor össze lehet hívni rendkívüli ülést.
Ha mindenki szabadon járhat-kelhet, működhet a gazdaság, akkor nem értjük, miért van szükség a veszélyhelyzet és a rendeleti kormányzás fenntartására. Úgy látszik, Orbán Viktor drogja a rendeleti kormányzás, amivel nem tud leállni
– írták közleményükben.
A Demokratikus Koalíció azzal érvel, hogy szerintük a kormány visszaél azzal a hatalommal, amit a veszélyhelyzet fenntartásával megszerez. Úgy vélik, Orbán Viktort és pártját kizárólag a hatalmuk növelése és a zsebük megtömése érdekli. Ugyanakkor taszítónak tartják, hogy a járványhelyzetben is csak a saját javukra döntenek.
Ha olyan, járványügyi szempontból szükséges és indokolt intézkedésről lett volna szó, ami valóban az emberek vagy a gazdaság védelméhez szükséges, akkor azt a DK támogatta volna, de a politikai célú erőfitogtatást továbbra is elutasítjuk
– fogalmaztak.
Az LMP szerint is visszaél a kormány a járvány okozta helyzettel. Keresztes László Lóránt elégtelennek értékelte a kormány válságkezelését, a többi között azért, mert a legnehezebb helyzetben lévő emberek vagy a hazai kisvállalkozások szerinte nem kaptak kellő segítséget. Demeter Márta frakcióvezető azt mondta, a kormány a járvány alatt is a 2022-es választásra koncentrál.
Az LMP nem ad felhatalmazást a kormánynak mindezek folytatására, az emberektől pedig ahhoz kér felhatalmazást, hogy 2022-ben egy olyan nemzeti egységkormány jöhessen létre, amely érdemben elszámoltatja azokat, akik meglopták az embereket
– jelentette ki Demeter Márta.
A most elfogadott javaslat értelmében a koronavírus-világjárvány elleni védekezésről szóló törvény hatálya az országgyűlés őszi ülésszakának első ülésnapját követő 15. napig tart, ugyanakkor a kormánynak joga van a veszélyhelyzetet ennél korábban is megszüntetni.
(Borítókép: Az Országgyűlés plenáris ülése 2021. május 17-én. Fotó: Szigetváry Zsolt / MTI)