- Belföld
- kemenesi gábor
- virológus
- koronavírus
- vakcina
- oltóanyag
- covid-19
- orvostudomány
- virológia
- vírus
Jöhet az univerzális Covid-vakcina
További Belföld cikkek
- Orbán Viktor: Szeretnék megnyugtató dolgokat mondani, de nem tudok
- „Ott van a sok kölyök, minek tartsam meg?” – élet-halál harcot vívtak egymással a kutyák
- A kormány benyújtotta a magyar kutatási hálózat átalakításáról szóló javaslatot
- Kiutasítottak Magyarországól egy amerikai tanárt, aki 10 éve tanított az országban
- Fehérbe borul a fél ország, figyelmeztetést adott ki a Magyar Közút
Kevesen tudják, de a koronavírusok egy igen nagy víruscsalád. Tagjai a tengeri emlősöktől a madarakon át a denevérekig terjednek, és természetesen az emberekben is – eddig szám szerint hét különböző típusban – ismertek. Tehát a SARS-CoV-2 vírus, amellyel az emberiség momentán küzd, csupán egy tagja ennek a hatalmas családnak – mondta az InfoRádiónak Kemenesi Gábor virológus.
A szakember úgy fogalmazott: az elmúlt húsz évben folyamatosan „érkeztek” emberi koronavírusok, a mostani a sorban a harmadik – a 2002-es SARS és a rá tíz évvel megjelenő közel-keleti légúti koronavírus után –, amely súlyos megbetegedést képes okozni.
Mindez tehát azt vetíti előre, hogy a jövőben is várhatók újabb koronavírusok hasonló mintázatok alapján. Az eddigi vakcinatechnológiák, köztük a mostani is, egyszerre azonban csak egy koronavírus ellen képesek védelmet kialakítani
– fogalmazott. Nemrég a Nature tudományos lapban megjelent, hogy megtalálták a koronavírusnak azt a részét, amely ellen vakcinát fejlesztve egyetlen oltóanyaggal védelem nyerhető az összes ismert emberi koronavírus ellen, és a tanulmány szerint bizonyos denevérvírusokkal szemben is. A virológus megjegyezte:
Az univerzális vakcina, amely nem csak egy-egy variánsára ad védelmet egy vírusnak, nem új keletű, csupán a koronavírusok esetében nem volt „tiszta”, hogy egyáltalán lehetséges-e. Nem véletlen, hogy a legnagyobb szakmai lapban jelent meg ez a hír. A kutatás azt az ígéretet hordozza, hogy a jövőben a koronavírusok és variánsaik egy csapásra legyőzhetők lesznek. Addig azonban, amíg a szóban forgó tudományos eredmény vakcinakészítményként is piacra kerülhet, még sok lépés van.
A humán klinikai és egyéb vizsgálatokra utalt a kutató, de nagyon ígéretesnek nevezte az eddigi eredményeket.
Igen, a publikációban közölt eredmények azt mutatják, hogy a SARS-2-vírus közismert variánsait, a SARS-1-vírust és az úgynevezett SARS-szerű vagy a SARS-hoz hasonló vírusokat is ki tud majd védeni ez a vakcina
– tette hozzá Kemenesi Gábor.
(Borítókép: Kemenesi Gábor. Fotó: Sóki Tamás / Index)